kako biti sretniji

3 načina za očuvanje mentalne agilnosti

by Petra Šafranko

Održavanje tjelesne kondicije od iznimne je važnosti i može utjecati na naš izgled i cjelokupan način na koji se osjećamo i živimo. No, što je s mentalnim zdravljem? Mnogo ljudi nije svjesno kako je redovita mentalna higijena također nešto što ne bismo trebali preskakati na popisu redovitih obaveza jer itekako utječe na zdravlje mozga i kognitivnih sposobnosti. Upravo prema kvaliteti kognitivnih funkcija možemo procijeniti vlastitu mentalnu dob, odnosno promjene koje mogu nastati u koncentraciji, pamćenju ili u nekim drugim kognitivnim aspektima. Kako bismo bili potpuno sigurni u rezultat, najbolja opcija je razgovor sa stručnjakom na području psihologije koji će na temelju profesionalnih obrazaca moći prepoznati o kojem stupnju mentalne dobi se radi.

Ono što sami možete svakodnevno raditi kako biste prevenirali bilo kakva moguća stanja i održali kognitivno zdravlje na zavidnom nivou su nekoliko zanimljivih aktivnosti koje vam predlažemo u nastavku.

Zdrava i uravnotežena, raznolika prehrana

Raznolika prehrana i odabir zdravih namirnica svakog dana itekako može biti presudno za očuvanje mentalne agilnosti. Ono što nikako ne biste smjeli zaboraviti uključiti u svakodnevni menu su namirnice bogate antioksidansima, omega 3 masnim kiselinama te naravno, nezaobilaznim vitaminima i mineralima. Sjajan odabir uvijek će biti lagana, a zdrava mediteranska prehrana bogata ribom, voćem, povrćem, orašastim plodovima i žitaricama.

Prakticiranje dovoljno kvalitetnog sna

Nije dovoljno samo leži i zaspati na nekoliko sati, često uz uključen film na televiziji i/ili skrolanje na mobitelu po prostranstvima Instagrama. Kvalitetan san podrazumijeva odbacivanje distrakcija poput plavog svjetla i uklanjanje digitalnih uređaja i ekrana iz spavaće sobe. To znači i redovit odlazak u krevet u gotovo isto vrijeme svaki dan i uključivanje opuštajuće rutine prije spavanja uz omiljeni topli čaj ili kakao.

Redovita mentalna stimulacija

Ne zaboravite u svoju svakodnevicu uključiti zanimljive aktivnosti poput rješavanja križaljki, sudoku, igranja domina, memory kartica, učenja novih vještina, poput novog stranog jezika ili čak učenja sviranja nekog novog instrumenta. Ove aktivnosti mogu potaknuti neuroplastičnost mozga što znači stvaranje novih neuronskih veza.

Očuvanje zdravlja mozga nije lak zadatak i zahtijeva potpunu posvećenost uz kombinaciju tjelesnih i mentalnih aktivnosti i praksi koje će u konačnici donijeti emocionalno blagostanje i poboljšati općenitu kvalitetu života koji živite. Zato je važno osvijestiti sve ono što radimo svakog dana, a da nam može štetiti kako bismo na vrijeme mogli sve to eliminirati ili makar znatno smanjiti te loše navike koje prepoznate. Važno je biti iskren sam sa sobom i željeti promjene u cilju tjelesne i mentalne dobrobiti. Za to ne morate čekati prvi dan siječnja, već sada u prosincu možete odabrati svoje bolje ja i krenuti s prakticiranjem svega onoga što će vam donijeti očuvanje i poboljšanje svakodnevice, a samim time i kognitivnog zdravlja.

Moglo bi vas zanimati i: Advent na slow living način uključuje i ove predivne adventske vijence

Tekst: Dalia Žmegač-Kunić

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!