Kvaliteta života danas je više nego ikad na udaru zbog brojnih obaveza koje nemilosrdno narušavaju sklad obiteljskog života i vrijeme kojeg nam vječno nedostaje kako bismo se više i bolje mogli posvetiti svojoj djeci. Radno, vrijeme je često takvo da kroz tjedan plovimo da jedni druge gotovo i ne vidimo, što dovodi do toga da živimo za vikende u koje pokušavamo nagurati izlete, boravak na otvorenom, druženje s obitelji i prijateljima, obaveze u kućanstvu… A onda se odjednom nađemo u nedjelji navečer iscrpljeni i nespremni za još jedan tjedan u kojem ponovno moramo dati 100 % sebe. Produkt toga često je neimanje vremena za odgoj djece, pogotovo za onakav kakav bi on zaista trebao biti – svjestan, prisutan, harmoničan i usporen, baš kao i koncept slow livinga. Upravo zato, odlučili smo podijeliti s vama nekoliko ideja kako uključiti slow living u odgoj djece.
Postavite prioritete
Ponekad je pravo umijeće u životu napraviti idealan balans koji se odnosi na našu svakodnevicu, ali činjenica je kako puno obitelji teško balansira između kvalitetnih obiteljskih odnosa i neprestanih obaveza. Pokušajte drugačije raspodijeliti prioritete i pomozite svojoj djeci da bolje razumiju važnost između hitnih i bitnih obaveza.
Uključite mindfulness u svakodnevicu
Svjesno prakticiranje prisutnosti u trenutku jedna je od stvari koja vam zaista može promijeniti pogled na životne izazove. Uz vježbe disanja i razne meditacije, možete osvijestiti i sebi i djeci važnost koju osjećaji i misli imaju u našem svakodnevnom djelovanju. Ohrabrite ih na otvorenost i jasno izražavanje emocija, a pokušajte s njima raditi i ove vježbe. Na taj način ćete ih od malih nogu naučiti svjesno upravljati emocijama i postići bolji i jasniji fokus.
Zaboravite na ekrane
Pretjerano korištenje elektroničkih uređaja kao da se duboko uvuklo u našu svakodnevicu. Današnja djeca ekranima su izložena od samog rođenja i čini se kao da ih je gotovo nemoguće izbjeći. Međutim, uz malo truda, moguće je njihovo korištenje smanjiti na minimum. Najbolji načini za to su zamjena aktivnostima koje podržavaju slow living koncept, poput igre na otvorenom, izleta u prirodi, istraživanja šume ili kreativnih večeri u toplini i ugodi vlastitog doma.
Imajte svoje obiteljske rituale
Stvaranje vaših obiteljskih rituala jedno je od najljepših spona koje možete pružiti svojoj djeci i zbog čega će se u vašoj maloj ili velikoj zajednici osjećati još sigurnije, veselije i ispunjenije. Omogućite im maštu bez granica, neka i oni sudjeluju u biranju ideja za vaše rituale. Napravite im zdravi doručak u zamjenu za prerađene namirnice koje se sve ćešće mogu naći na tanjurima svake obitelji, omogućite im dan u kojem ćete čitanje lektire pretvoriti u zabavni igrokaz, napravite im utvrdu od stolaca i jastuka baš kao što ste vi nekad činili. Ideja je bezbroj, zato krenite već danas!
Dan za ankete
Učinite jedan dan u tjednu ili mjesecu danom u kojem ćete djeci postavljati razna pitanja. Napravite zabavne radne listiće koje djeca mogu i obojiti. Neka to budu ankete i upitnici za razvijanje mašte s pitanjima poput: „Kako se danas osjećaš?, Koje su ti omiljene aktivnosti uz koje se možeš opustiti?, Što voliš raditi, a da uključuje boravak u prirodi?, Koje aktivnosti te najviše vesele, a da uključuju tvoju obitelj?, Zbog čega se osjećaš zahvalno?, Kako izgleda tvoj idealni dan?“
Uz sve ove načine, djeca će bolje moći razumjeti važnost prisutnosti, svjesnog življenja i kvalitetnih odnosa, a uz slow living filozofiju utkanu u vašu obiteljsku svakodnevicu dugoročno možete postići osjećaj sreće i ispunjenijeg života svoje djece.
Moglo bi vas zanimati i: Bebin plač je često različit, a evo što nam koja vrsta poručuje
Tekst: Dalia Žmegač-Kunić
Foto: Pexels