4 razloga zašto je tjelovježba baza u izgradnji snažnog mentalnog zdravlja

by Petra Šafranko

Iako joj samo ime govori da je to briga o tijelu, tjelovježba zapravo ima puno dublje značenje. Ona utječe na izgradnju tijela, ali i uma jer su tijelo i um neraskidivo povezani. S obzirom na to, a i na činjenicu kako je briga o mentalnom zdravlju danas jednako bitna kao i njega vanjskog izgleda, razmislili smo o načinima kako kroz tjelovježbu možemo utjecati na izgradnju snažnijeg mentalnog zdravlja.

Tjelovježba i mentalno zdravlje

Budi hormone sreće

Tjelovježbom otklanjamo sav stres nakupljen tijekom dana, a u našem se tijelu oslobađaju serotonin i endorfin koji su zaslužni za dobro raspoloženje. Sjetite se samo koliko ste puta mrzovoljni i bezvoljni stigli na trening (kojim god sportom i oblikom rekreacije se bavili), a kako ste baš svaki put nakon treninga zaboravili na sve to loše i kući došli s osmijehom na licu. Ako to nije glavna baza za izgradnju dobrog mentalnog zdravlja, onda ne znamo što uistinu jest!

Pronalazak samopouzdanja

Iako se to na prvu možda ne bi reklo, mnogi imaju problema sa samopouzdanjem, a to kamufliraju na brojne načine. Kako ne bismo živjeli fejk, nego ono što doista jesmo i dobro se osjećali u svojoj koži, važno je redovito se baviti tjelovježbom jer ona donosi poboljšanje tjelesne kondicije i povjerenje u vlastite sposobnosti, a u konačnici i lijepu figuru i željeni konfekcijski broj.

Bolji san

Danas uz brojne distrakcije nije teško postići loš san i osigurati si kroničnu neispavanost te ući u začarani krug umora i velikih tamnih podočnjaka. Za održavanje dobrog mentalnog zdravlja i normalno funkcioniranje od iznimne je važnosti postići odmornost i bolju kvalitetu sna, a tjelovježba je definitivno jedan od najboljih načina kako to postići i istovremeno vratiti svu energiju koja nam neprestano nedostaje.

Samodisciplina

Vjerujete li u moć samodiscipline? Koliko zaista možete upravljati sami sobom, svojim brigama, vremenom i izazovima koje vam dan donosi? Ako ste umorni, iscrpljeni i bezvoljni, vrlo teško. Uz tjelovježbu, lakše ćete se koncentrirati na sve ono što vam je bitno, usvojit ćete vještine upravljanja stresom i postići toliko željenu samodisciplinu.

Biti sretan nije tako teško, samo se treba malo potruditi i biti dosljedan u zdravim navikama koje donose brojne dobrobiti vašem tijelu i umu.

Moglo bi vas zanimati i: Išla sam na pilates redovito 30 dana – evo što sam naučila

Tekst: Dalia Žmegač-Kunić

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!