Kupaonica je zasigurno jedno od najposjećenijih, a ujedno i jedno od najpotrošnijih mjesta u vašem domu. Kako biste to promijenili donosimo neke eco-friendly ideje za vašu kupaonicu koje možete implementirati u samo jedno popodne! Ako želite smanjiti količinu otpada koju svakog dana napravite u svojoj kupaonici i želite od svoje kupaonice osim mjesta za opuštanje napraviti eco-friendly oazu na pravom ste mjestu. Donosimo vam 5 koraka kako to možete učiniti.
Četkica za zube
Svaka plastična četkica za zube ikada još uvijek postoji. Znamo, mijenjate ih redovito, ali plastika ostaje na zemlji (pre)dugo. Budući da alternativa plastici, pa tako i plastičnim četkicama postoji, jeste li razmišljali da se vi i ostatak vašeg kućanstva prebaci na korištenje onih izrađenih od bambusa?
Poznato je svima da je preporuka stomatologa da se četkice moraju promijeniti nakon tri do četiri mjeseca, dršku od bambusa možete kompostirati ili upotrijebiti za potpaljivanje vatre. Razloge zbog kojih biste već danas trebali odabrati ekološke četkice potražite ovdje.
Toaletni papir
Jeste li znali da svakog dana ispuštamo gotovo 27 000 stabala u našu wc školjku!? To je iznimnu puno drveća. Ono što možete napraviti je prebaciti se na 100% reciklirani papir. To je puno bolji i zdraviji odabir koji štedi cijelu gomilu stabala!
Kanta
Možda vam zvuči pomalo smiješno, ali držite kantu pod tušem! Uhvatite svu hladnu vodu koja možda i nije trebala iscuriti i upotrijebite je pametnije. Možete je koristiti za zalijevanje biljaka, prane podova ili pak ispiranje WC-a.
Reciklirajte, reciklirajte, reciklirajte!
Reciklirajte ostatke toalet papira, vašu praznu bočicu šampona, ambalažu sapuna i sve ostalo što koristite u svojoj kupaonici. Razvrstavajte smeće u cijelom kućanstvu, a ne samo u kupaonici i tako dobrinesite smanjenju otpada u vašem gradu.
Pravilo „Jedan za jedan“
Ako vam se proizvodi za kupaonicu ili osobnu higijenu gomilaju krajnje je vrijeme da primijenite pravilo “jedan za jedan”. To pravilo podrazumijeva da vam je dovoljan jedan šampon i jedna pasta za zube, a da drugi proizvod tog tipa ne kupujete dok ne potrošite postojeći. Time ćete uštedjeti novac i doprinijeti u smanjenju otpada.
Tekst: Vjera Pađen
Foto: Pexels