Aktivnosti kojima se bavimo prije spavanja, ali i tijekom dana značajno utječu na kvalitetu našega sna. S obzirom na to da je san jedna od osnovnih ljudskih potreba, ali i pokazatelj zdravlja važno je osigurati da redovan san koji će pratiti zdrave navike. Isto tako, manjak sna dovodi i do mogućnosti razvoja zdravstvenih problema kao što su dijabetes tipa 2, glavobolja i migrena, kroničan stres, depresija, povišen krvi tlak i razina kolesterola u krvi.
- HIDRATACIJA TIJEKOM DANA, ALI I PRIJE SPAVANJA
Osim što pridonosi zdravom izgledu kože hidratacija je važna i za san, a čaša vode poželjna je prije odlaska na spavanje. Biljne čajeve, a posebno čaj od kamilice, bilo bi dobro konzumirati otprilike jedan sat prije odlaska na spvanje kako bismo se opustili i umirili. Alkohol bi trebalo izbjegavati u širokom luku. Iako nam se ponekad učini da će nas samo jedna čaša vina ili nekog drugog pića ospustiti i pomoći da lakše utonemo u san to je u potpunosti pogrešno jer alkoholni napitci uvelike remete naš san. Ako hidratacija izostane moguće je da se probudimo s osjećajem mamurnosti.
- IZA AKTIVNOG DANA SLIJEDI DOBAR SAN
Tjelesna aktivnost pomaže kod nesanice. Istraživanja pokazuju da je i 30 minuta aerobne vježbe poput trčanja, brzog hodanja, plivanja i vožnje biciklom znatno utječe na kvalitetu i količinu sna. Jutarnja i dnevna aktivnost dobiva prednost nad večernjom. S obzirom na to da se tijelo vježbanjem zagrijava i povećava se njegova temperatura što može poremetiti san pa se ne preporučuje tri do četiri sata prije spavanja.
- OGRANIČITE VRIJEME PROVEDENO PRED PLAVIM SVJETLOM
Gledanje omiljenje serije ili pretraživanje društvenih mreža simulira mozak i djeluje tako što nas duže drži budnima. Kako bismo izbjegli štetnost plavog svjetla i njezin utjecaj na san potrebno je mijenjati navike. Najmanje sat vremena prije spavanja svu tehnologiju bismo trebali ostaviti po strani i svoju energiju usmjeriti na druge sadržaje i opuštanje. Neki od prijedloga svakako su meditacija, čitanje knjiga, pisanje, tuširanje i slično. Cilj je otkriti aktivnosti koje nas opuštaju i posvetiti im se prije odlaska na spavanje.
- ODREDITE VRIJEME ODLASKA NA SPAVANJE I BUDITE DOSLIJEDNI
Cilj točnog određivanja vremena spavanja jest uspostaviti ritam. Osim što je treba odrediti vrijeme odlaska na spavanje potrebno je definirati i sat kada ćemo se buditi. Ovaj tempo nije dovoljno slijediti isključivo za vrijeme radnoga tjedna već i tijekom vikenda. Uprotivnom bi se organizam mogao poremetiti nakon čega je moguće patiti od nesanice. Usvajanjem ove navike budilica postaje prošlost.
- STVORITE OKRUŽENJE U KOJEMU ĆETE SE MOĆI OPUSTITI
Jedan od ključnih čimbenika koji šalje mozgu znakove da će imati kvalitetan san jest temperatura u sobi koja bi trebala biti između 15 i 18 ºC. Spavaća soba u kojoj je pretoplo napravit će sasvim suprotan učinak na naš san od onoga koji priželjkujemo. Uz to, preporučuje se i prozračivanje prostorije najmanje 20 minuta prije. Boljem snu svakako će doprinjeti i sprječavanje ulaska vanjskog svjetla i buke kao i odabir pamučne odjeće za spavanje.
Moglo bi vas zanimati: Sauna i njeni benefiti: poboljšajte kvalitetu spavanja i riješite se stresa
Tekst: Ana Carević
Fotografije: Pinterest