Jeste li primijetili kako smo svi stalno okruženi nekim zvukovima? Tako dok čistimo i kuhamo slušamo podcaste, kada se vozimo slušao radio, kada vježbamo pustimo si glazbu… A gdje je u svemu tome nestala tišina? Možete li se prisjetiti kada ste zadnji put osjetili nekoliko minuta potpune tišine i prepustili se uživanju u njoj? Neki je ne primjećuju, a neki je namjerno izbjegavaju jer u njima izaziva neugodan osjećaj. Ipak, ona je jako važna za nas, a evo i zašto.
Samospoznaja
Kroz tišinu, lakše je razumjeti same sebe. Omogućava nam da se koncentriramo na svoje misli i težnje prema ostvarivanju mira i unutarnjeg balansa. Također, uz tišinu nam je lakše slušati svoju unutarnju intuiciju. Danas smo nažalost okruženi s toliko različitih podražaja da teško možemo spoznati uopće što želimo, a što ne želimo. Ako vam tišina izaziva nelagodu to je prvi znak za uzbunu jer ne zaboravite nikad da od samih sebe ne možete pobjeći. Za suočavanje sa sobom je potrebna hrabrost, ali ona se dugoročno i te kako isplati jer vodi do ispunjenog i autentičnog življenja.
Utjecaj na fizičko zdravlje
Osim na mentalno zdravlje, tišina itekako doprinosi kompletnom stanju fizičkog zdravlja, počevši od srca. Nevjerojatno, ali svakodnevno prakticiranje ugodne i duboke tišine i posvećenost disanju i/ili meditacijama u tišini može doprinijeti zdravlju našeg srca i krvnih žila. Naši preci su veći dio svog dana provodili u tišini i to je zapravo nama ljudima tako prirodno, ali nažalost danas smo skloni bježati od svoje prirode zaboravljajući na posljedice.
Povezivanje s prirodom
Pokušajte već danas sjesti na neko usamljeno mjesto gdje možete imati svojih pet minuta mira i uroniti u duboku tišinu. To može biti i vaš balkon, dvorište ili obična klupica u kvartovskom parku. Zatvorite oči i fokusirajte se na disanje. Kada se potpuno umirite, pokušajte eliminirati svu nepotrebnu buku i fokusirati se na ptičji pjev, šuštanje obližnjeg drveća, vjetar koji vam prolazi kroz kosu, dotiče obraze, na zujanje zrikavca u grmlju. Vjerujemo kako ćete otkriti jednu sasvim novu dimenziju tišine, prirodnog sklada i mira koji ona može donijeti vašem umu.
Fluidnost misli
Osjetite fluidnost svojih misli uz ugodnu tišinu. Neka vas ona ne straši. Ostati sam sa sobom i svojim mislima nije najveća moguća nesreća i dosada. Baš naprotiv, može učiniti jako puno za vaš osobni rast. Prepustite se svojim mislima. Zatvorite oči i uz ritam svog disanja osjetite kako misli dolaze i odlaze poput valova u suton. Zar to nije predivno iskustvo?
Bolje razumijevanje drugih
Tišinu možete prakticirati i u društvu. Nevjerojatno na prvu, ali malo razmislite. Koliko zaista slušate jedni druge dok govore o nečemu? Ili u tom trenu u svojim glavama već pripremate svoj odgovor na određenu tematiku? Postanite bolji slušatelji i fokusirajte se na svog sugovornika i priču koju vam priča. Na taj način ostvarit ćete konkretniju, jasniju, empatičniju i dublju konverzaciju, a vaš će se sugovornik osjećati sjajno kada uvidi kako ga slušate s većim fokusom.
Dakle, tišina nije bauk ni ništa što je danas nemoguće prakticirati. Potrebno vam je samo pet minuta dnevno za vježbu. Pokušajte već danas!
Moglo bi vas zanimati i: Možemo li naučiti uživati u malim stvarima?
Tekst: Dalia Žmegač-Kunić
Foto: Pexels