6 savjeta kako na prirodan način pripremiti svoj imunitet za jesen

by Petra Šafranko

Dok noći, ali i dani postaju svježije i hladnije, a miris pite od jabuka ili juha od bundeve grije tijelo i dušu, podsjećamo se kako jesen polako kuca na vrata. Kako ona često ne dolazi sama, sa sezonom prehlada i gripa na pomolu, uvijek je dobro pripremiti se za promjene u temperaturama te na prirodan način ojačati imunitet. Osim što ćemo se lakše boriti protiv gripa i prehlada, osjećat ćemo se živahno i poletno ne samo ove jeseni, već i cijele godine. Naravno, treba razmišljati i o redovitim preventivnim pregledima kod liječnika opće prakse.

Zašto je imunološki sustav tako važan?

Imunološki sustav prirodna je obrana našeg tijela od infekcija i ključ je dobrog zdravlja. Zamislite ga kao zid i vaša prva obrana. Ne postoji čarobna pilula ili dodatak koji će ojačati vaš imunološki sustav, već je to više sustav zdravih navika koje pomažu u izgradnji zida, ciglu po ciglu. Prirodne metode, za razliku od mnogih lijekova, nisu agresivne prema našem organizmu te u konačnici donose potpunije i trajnije rezultate. Osim uzimanja vitamina C, postoji mnogo načina za jačanje imunološkog sustava, a mi vam donosimo 6 savjeta.

Prehrana

Sezonsko voće i povrće bogato antioksidansima je najbolji saveznik zdravlja. Tri najvažnija antioksidansa su beta-karoten, vitamin C i vitamin E. Oni se uglavnom nalaze u voću i povrću koje ima ljubičastu, plavu, crvenu ili žutu boju. Najbolje ih je jesti sirove ili kuhane na pari.

Češnjak ima antibakterijska i antivirusna svojstva, a ljuta hrana poput čili papričice i hrena potiče znojenje te često pomaže u rastvaranju sluzi u dišnim organima. Izbjegavanje rafiniranog šećera uvijek je dobro ako se osjećamo loše jer povećava kiselost u tijelu koja pogoduje razmnožavanju mikroorganizama. Dok mliječni proizvodi doprinose stvaranju sluzi, žličica kurkume djeluje upravo suprotno. Nije stoga čudno kako je jedno od poznatijih jesenskih recepata zlatno mlijeko od kurkume.

Hidratacija i biljni čajevi

Kod infekcija dišnih puteva, a posebice pri povišenoj temperaturi, tijelo troši više tekućine nego inače. Stoga je važno unositi dostatne količine pića, najbolje prirodnih biljnih čajeva. Čajevi sadrže mnoge blagotvorne tvari koje djeluju kao antioksidansi, jačaju imunitet te ovisno o vrsti čaja djeluju antiseptički, potiču znojenje i eliminaciju štetnih tvari, rastvaraju sluz itd. Isprobajte kadulju i kamilicu za dezinfekciju upaljenog grla, bazgu i lipu za poticanje znojenja, te sljez za ublažavanje kašlja i olakšavanje disanja.

Pomoć iz prirode u obliku eteričnih ulja

Eterična ulja mogu ublažiti simptome infekcija dišnog sustava. Najčešće se koriste za inhaliranje i dodavanje kupkama. Eterična ulja čajevca i timijana poznata su po svome antimikrobnom i antiseptičkom djelovanju. Ulja ružmarina i anisa smanjuju nakupljanje sluzi u plućima. Eukaliptus i pepermint imaju antibakterijsko i antivirusno djelovanje, čiste dišne puteve te olakšavaju disanje. Eterična ulja mogu se upotrijebiti i u difuzeru koji ljekovite čestice ulja raspršuje u prostor.

Vježbanje, šetnje i slične aktivnosti

Tjelovježba je izuzetno korisna za imunološki sustav na mnogo načina. Kada vježbate, bakterije se čiste iz vaših dišnih puteva jer se disanje i protok krvi povećavaju – to značajno smanjuje izglede da ćete se razboljeti. Studije pokazuju da umjerena tjelovježba može smanjiti upalu i pomoći imunološkim stanicama da se regeneriraju. Ono što je najvažnije, imunološke stanice bolje cirkuliraju tijekom vježbanja i to im omogućuje da učinkovitije obavljaju svoju ulogu. Brzo hodanje, vožnja bicikla, trčanje i planinarenje neke su od izvrsnih mogućnosti kako ostati aktivni tijekom hladnijeg perioda u godini. Idealno bi bilo najmanje 20 minuta umjerene tjelovježbe dnevno.

Odmor, opuštanje i spavanje su jednako bitni

Stres doprinosi slabljenju obrambene otpornosti organizma. Redoviti trenuci opuštanja tijekom dana, uz dovoljno sna tijekom noći potiču naš imunitet. Spavanje pomaže u poboljšanju imunoloških stanica. Ako ste često neispavani, sposobnost vašeg imunološkog sustava da se obrani od potencijalne zaraze se smanjuje što vas čini osjetljivijima na uobičajene viruse kao što su gripa i prehlada.

Vitamin D

Razlog širenju virusa u zimskim mjesecima nije samo hladnoća već i smanjena količina sunčevih zraka. Vitamin D je imperativ za jačanje vašeg imunološkog sustava. Povećanim unosom ovog vitamina putem hrane i iskorištavanjem sunčanih perioda tijekom hladnijih mjeseci ili boravkom vani na danjem svjetlu kad god je to moguće, može preventivno djelovati na pojavu bolesti.

Živimo u užurbanim stresnim vremenima i ponekad su prehlada ili gripa samo način na koji nam tijelo signalizira da usporimo i uzmemo pet minuta za sebe. A prevencija je uvijek najbolji lijek!

Ono što nam uvijek preostaje su i dodaci prehrani na prirodnoj bazi, a primjer jednog koji je idealan za hladnije dane pred nama je dodatak prehrani na bazi E.P.I.D.® Propolisa i ekstrakta mirte, crnog ribizla, rosike, eteričnih ulja mirte, eukaliptusa i paprene metvice.

Mirta i rosika  pomažu razrjeđivanju bronhijalnog sekreta. Mirta pridonosi dobrobiti nosa i grla. Eukaliptus i mirta daju proizvodu blagotvoran učinak hidratacije. Propolis E.P.I.D. (Ekstrakt pročišćenog propolisa bez voska) bogat je velikom količinom polifenolima, zahvaljujući patentiranom načinu pročišćavanja na niskim temperaturama i s prirodnim otapalima. E.P.I.D. propolis garantira standardiziranu količinu polifenola 3%.

Moglo bi vas zanimati i: Bez cinka nema snažnog imuniteta – Evo kako djeluje na naše zdravlje.

Tekst: Petra Šafranko

Foto: Unsplash

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!