Iako su za energetsku učinkovitost doma najvažnije toplinska izolacija zidova, podova i krovišta, kao i kvaliteta ugrađene stolarije, uštedjeti energiju (i novac!) možemo i jednostavnim svakodnevnim radnjama. Iako se na prvi pogled ne čini da ćemo ovakvim radnjama spasiti planetu, ne treba minorizirati njihov kumulativni učinak. Već korigiranjem malih svakodnevnih navika možemo smanjiti račune za vodu, struju i(li) grijanje, a time i pozitivno utjecati na okoliš. Koji su načini za uštedu energije, saznajte u nastavku!
1. Regulirajte temperaturu zraka u stanu ili kući
Previsoka temperatura životnog prostora znači i veće račune za grijanje. Smanjivanje termostata za samo jedan stupanj, može dovesti do uštede od 700 kn godišnje. S druge strane, preniska temperatura dovest će do kondenzacije toplog zraka na hladnim zidovima što može uzrokovati vlagu, plijesan, gljivice i neugodan miris.
Kako biste izbjegli ovakve scenarije, prilagodite temperature zraka prostorija u kojima živite. Temperaturu u dnevnoj sobi podesite između 19 i 22 stupnja, spavaća soba neka bude između 14 i 16 stupnjeva, kuhinja oko 20 stupnjeva, a kupaonica maksimalno 22 stupnja.
Kad je riječ o klimi, i ovdje valja biti mudar. Idealna temperatura zraka u zatvorenom prostoru u odnosu na vanjsku trebala bi biti maksimalno 7 do 10 stupnjeva niža. Osim što na ovaj način štedite novac i energiju, čuvate i zdravlje, jer veće i nagle promjene temperature mogu izazvati glavobolje zbog dehidracije, te stezanje mišića i krvnih žila.
2. Koristite ECO opciju na svojim perilicama rublja i perilicama posuđa – super način za uštedu energije!
Eco opcija pranja rublja produžava vrijeme pranja, no smanjuje temperaturu, a u nekim modelima perilica i količinu vode za ispiranje rublja.
Rublje i posuđe perite tek kad su perilice pune. Činite to na najnižim temperaturama koje su dovoljne da rublje bude dobro oprano. Na taj način smanjujete potrošnju struje (veća temperatura = više struje). Ne pretjerujte niti s količinom deterdženta.
3. Rublje sušite na zraku
Umjesto da ga sušite u sušilici i tako nepotrebno trošite energiju, rublje jednostavno osušite na zraku. Ovo posebice vrijedi za lijepog , toplog i suhog vremena kad će se rublje osušiti za čas.
4. Redovito čistite zamrzivač
Imali veliki samostalan zamrzivač ili u kombinaciji s hladnjakom, očistite ga najmanje jednom godišnje, odnosno najkasnije kad debljina leda ‘ulovi’ 0,5 cm. Takav zamrzivač s mnogo leda troši puno više struje i manje je učinkovit.
Hladnjake i zamrzivače također bi valjalo postaviti u prostorije u kojima je temperatura najniža, te ih udaljiti od drugih uređaja koji su izvori topline poput primjerice štednjaka ili pećnice. Nikad ne držite vrata hladnjaka ili zamrzivača otvorenima duže nego je potrebno i baš nikad u njih ne stavljate vruća ili topla jela. Pričekajte da se ohlade na sobnu temperaturu.
5. Za uštedu energije ugasite svjetlo kad izlazite iz prostorija, popravite slavine koje kapaju ili cure
Možda su i vas kao malene upozoravali da ste popalili sva svjetla ‘kao u Betlehemu’. Običnom navikom gašenja svjetla kad izlazite iz prostorije uistinu možete kumulativno uštedjeti značajnu količinu energije, pa tako i novca. Isto vrijedi i za uštedu vode kad vam slavine ne kapaju, a vodokotlići ne cure. Naime, čak 5% potrošnje vode u kućanstvima potroši se na ovakav besmislen način.
6. Instalirajte ‘štedljive’ nastavke na slavine i(li) tuševe
‘Štedljivi’ nastavci za slavinu raspršuju mlaz, dodajući mu zrak, zbog čega se smanjuje količina vode koju trošimo. Kad je o tuširanju riječ, s ovakvim nastavcima možemo potrošiti i do 50% manje vode. Nije velika investicija, a značajni su benefiti instaliranja ovakvih nastavaka na slavine.
7. Za uštedu energije zamijenite obične žarulje LED žaruljama
Čak 11% potrošnje energije u kućanstvima odlazi na rasvjetu. Gdje god možete u kućanstvu zamijeniti obične žarulje LED žaruljama – učinite to. Žarulja sa žarnim nitima pretvara samo 10% energije u svjetlost, dok će se ostatak pretvoriti u toplinu. Prednosti LED žarulja su, s druge strane, višestruke. LED žarulje su energetski učinkovitije, potrošnja struje je manja, te su izdržljivije i dugotrajnije.
8. Isključite elektroničke uređaje kad ih ne koristite
Uvijek nakon korištenja isključite računalo, TV ili radio prijemnik. Ne ostavljajte punjače za mobilne uređaje ili laptope u utičnicama.
Kad svladate ove svakodnevne jednostavne savjete za uštedu, počnite razmišljati o većim zahvatima. Toplinska izolacija podova, zidova i krova, kao i dobra stolarija dugoročno će pomoći uštedi energije i novca. U tome vam mogu pomoći i sredstva Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koji nudi mogućnost sufinanciranja energetske obnove u iznosu do 60% prihvatljivih troškova obnove.
Moglo bi vas zanimati: Isplanirajte zabavni “zeleni”, eco friendly odmor
Tekst: Lucija Biondić
Naslovna fotografija: Glen Carrie / Unsplash