Ako poput mene imate hobi za koji nemate vremena imam 5 savjeta za vas. Idemo ih zajedno isprobati

by Anđela Sabranović

Kada ste posljednji put jednostavno sjedili ne radeći apsolutno ništa? Da, ni ja se ne mogu sjetiti kada je to bilo. Živimo u vremenu u kojem mobitele nosimo posvuda i čak ni kratko čekanje lifta ne provodimo u miru sami sa sobom. Navikli smo biti izloženi brojnim podražajima i bez njih nam postaje sve teže živjeti. Dosada u našim životima jednostavno ne postoji jer uvijek imamo nešto “pametno” za raditi.

Prije nekoliko godina sam se sjetila koliko sam u djetinjstvu uživala u crtanju i potaknuta time kupila sam neki osnovni slikarski pribor. Otkrila sam kako me slikanje potpuno isključuje i opušta i tada sam odlučila da će postati važan dio mojih dana.

Voljela bih reći da se to ostvarilo, ali nažalost slikam od godišnjeg odmora do godišnjeg odmora… Dobra vijest je ta da sam odlučila to pokušati promijeniti. Na Instagramu sam pronašla i odlične profile na kojima je tako zanimljivo opisano kako ustvari slikati i kada ste potpuni početnik. U nastavku dijelim jedan za slučaj da možda i vi gajite ljubav prema hobiju koji mene privlači. 

 
 
 
 
 
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli Chelsey FY (@chelseyfreyta)

E pa budući da sam ovaj put odlučna u odluci da pronađem više vremena za slikanje istražila sam kako uopće pronaći više vremena za ono što volite i evo nekih savjeta koje ću pokušati primijeniti – nadajmo se uspješno.

1. Analizirat ću kako provodim svoje vrijeme

Znam, znam… Analize nisu zanimljive, ali su neophodne i jako korisne. Kada ne analizirate ne znate ni gdje ste, a još manje kamo idete. Za početak kroz tjedan dana pratite koliko dnevno gledate TV, koliko ste na mobitelu i vjerujem da će vas već to potaknuti da shvatite kako vrijeme za hobi imate. Problem je što vam oni curi… Baš kao i meni. Iako sam bila uvjerena da uopće ne provodim puno vremena na mobitelu, kada sam postavila aplikaciju za mjerenje otkrila sam da sam na mobitelu nevjerojatna 3 sata dnevno što me prestravilo s jedne strane, dok me s druge utješilo jer to znači da ja vrijeme za svoj hobi imam. Ako vi i poslije ove analize shvatite da nemate vremena, možda je vrijeme da potražite pomoć u kućanskim poslovima ili u nekoj drugoj aktivnosti koja vam crpi vrijeme.

2. Prioritizirat ću svoj hobi

Umjesto rečenice “Nemam vremena za…” svi bismo trebali početi govoriti “To mi nije prioritet” jer je činjenica da svi pronađemo vrijeme za ono što nam je bitno. Ako znamo da hobi utječe pozitivno na naše mentalno zdravlje, da nam daje trenutke radosti, ali i da nas vraća u trenutak u kojem se nalazimo, onda znamo i kako nam treba biti prioritet. Ako to znate, znat ćete i kako nemate vremena za kave s osobama koje vas ne ispunjavaju kao ni u prazno gledanje u TV. Ono što će vam pomoći da doista izdvojite vrijeme za svoj hobi je to da u svoj kalendar unesete točno vrijeme za njega. Barem je to ono što ću ja pokušati.

3. Pronađite partnera

Ako priroda vašeg hobija to dozvoljava, pronađite partnera. Kada su dvije osobe uključene veće su šanse da ćete češće prakticirati hobi, ali i da će biti zabavnije. Ovo će posebno vrijediti za aktivnije hobije kao što su planinarenje ili biciklizam, ali i ako je vaš hobi primjerice čitanje, možete se priključiti nekom book clubu. Ja imam prijateljicu koja također voli sa mnom slikati i to uz čašu finog vina tako da ću joj već večeras predložiti da imamo mjesečno barem jedno druženje uz slikarski alat. 

4. Uklonite distrakcije

Pod distrakcijama mislim naravno na mobitele. Bavljenje hobijem bi trebalo podrazumijevati potpuno stanje prisutnosti i opuštenosti što je nemoguće postići kada vam stalno dolaze notifikacije. Zato kreirajte svoj offline svijet i uživajte u onom što stvarno volite. Meni pomaže isključivo to da ostavim mobitel u susjednoj prostoriji.

5. Hobi kao dio rituala

Prije sam se često znala požaliti kako nemam vremena za čitanje knjiga. Onda sam ih počela čitati u sklopu svojih jutarnjih rituala i došla sam do toga da svaki, ali svaki dan pročitam 10-tak stranica knjige. Sada mi je to toliko normalno da mi je teško prilagoditi se ako kojim slučajem na putovanju nemam knjigu uz sebe. Slikanje bih mogla uklopiti u večernje rituale. Zapravo, trenutno baš i nemam večernji ritual, ali ovo mi je sjajan poticaj da ga kreiram.

Moglo bi vas zanimati i: Wellness vikend za dvoje u ovim termama će unijeti dozu romantike u svaki partnerski odnos

Tekst: Anđela Sabranović

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!