Znamo kako alergije značajno mogu utjecati na kvalitetu življenja. Ipak, kada imate alergiju na hranu, barem znate što trebate izbjegavati i što činiti, ali alergija na grinje je posebno izazovna jer ih je gotovo nemoguće izbjeći. Grinje su inače sitni mikroorganizmi koji žive u kućnoj prašini, tepisima, zavjesama, madracima, krevetima, i hrane se stanicama ljudske kože.
Grinjama najviše odgovara temperatura od 21 stupanj i vlažnost zraka koja iznosi oko 70%. Danas smo nažalost u našim domovima stvorili idealne uvjete za njihov nastanak.
Iako grinje same po sebi nisu opasne, otpad koji one izlučuju često izaziva reakciju imunološkog sistema. Ova prekomjerna imunološka reakcija uzrokuje simptome alergije.
Zabrinjavajuća je činjenica da danas čak 10% svjetske populacije pati od alergije na grinje dok 80% osoba s dokazanim drugim alergijama pati i od alergija na proteine grinje, a da to i ne zna.
Kako prepoznati alergiju na grinje?
- Curenje nosa, svrbež nosa i kože
- Osjećaj pritiska i boli u sinusima
- Svrbež i vodenaste oči
- Kašalj
- Plavkasta boja ispod očiju
- Problemi s noćnim snom
- Bol u prsima i nedostatak daha
Kako si možete olakšati simptome alergije?
Nabvite antialergijsku posteljinu koja je napravljena od posebnih, gusto tkanih materijala u kojima grinje ne mogu živjeti.
Mijenjajte posteljinu jednom tjedno i perite je na visokim temperaturama – najmanje na 60 stupnjeva, a ako se ne može prati na visokim temperaturama, stavite ju u sušilicu na najmanje 60 stupnjeva.
Koristite pročišćivaše zraka.
Neka vlaga u zraku ne bude viša od 50 posto – možete nabaviti odvlaživače zraka, a može pomoći i klima.
Često čistite dubinski madrace.
Izbjegavajte usisavanje, odnosno prepustite nekom drugom ovaj kućanski posao – dobro je imati usisavač s dvostrukim filtrom.
Prašinu brišite vlažnom krpom, a ne suhom, da ju ne biste samo potaknuli da leti uokolo.
Izbacite zavjese i tepihe iz svog doma – ili ih zamijenite onima koji se lakše usisavaju ili čak mogu prati u perilici rublja.
Ne nakupljajte previše stvari, posebno onih koji “love” prašinu ili otežavaju brisanje površina – maknite sitne ukrase s površina, ne držite u sobi gdje spavate previše časopisa, knjiga…
Što češće ispirite nosnu sluznicu – najbolje je to činiti fiziološkom otopinom.
Kućni ljubimci ne bi trebali boraviti na vašem krevetu jer njihove dlake još više hrane grinje.
Cijele godine nema mira
Alergija na grinje specifična je utoliko što je naš organizam tijekom cijele godine izložen tim malim napastima. Peludi nema tijekom zime, kikiriki ili gluten možemo izbaciti iz prehrane, ali grinja može jedino biti manje ili više. Cilj je potruditi se da ih bude manje, a ovi naši savjeti bi vam u tom trebali pomoći.
Ako imate astmu, grinje bi vam uistinu mogle dodatno otežati poteškoće, a da ni ne pomislite kako bi to moglo biti od grinja. Naglo povećanje koncentracije grinja, na primjer ulaskom u neku prostoriju koja se ne čisti ili ne provjetrava redovito, mogao bi izazvati nagli nedostatak kisika. To bi pak moglo dovesti do vrtoglavice, nemogućnosti disanja, naglog osjećaja jakog umora i slično. U dogovoru s liječnikom možete po potrebi dobiti terapiju u obliku antihistaminika i/ili sprejeva za nos.
Iako vam se može činiti da je sve ovo što smo naveli kao pomoć nije pretjerano učinkovito, zbog činjenice da rezultati ne mogu biti odmah vidljivi, nemojte zbog toga odustati od promjena. S vremenom ćete primijetiti poboljšanja.
Moglo bi vas zanimati i: Stižu proljetne alergije – ublažite njihove dosadne simptome
Tekst: Anđela Sabranović
Foto: Pexels