Kako da ZABLISTATE iznutra na van – savjetuje Andrea Papst Lopac na 24. dan adventskog kalendara

by Petra Šafranko

“Nakon nekoliko godina intenzivnog proučavanja rituala zdravlja i ljepote, kako bi uz što manje truda i ulaganja postigla najbolje rezultate (Minimum za Maksimum je moj moto), zaključila sam i osjetila da je baza zdravlja, visoke razine energije i glavni generator unutarnjeg i vanjskog sjaja – kvalitetan san.” Andrea Papst Lopac koja se krije iza Instagram profila Happy Molecules nas stoga 24. dan adventskog kalendara uvodi u tajne unutarnjeg sjaja i kako da zablistamo, kao uvertira u Novu godinu.

Volim reći da osoba koja se dobro naspava može pokoriti svijet, jer kada se ujutro probudi odmorena i svježa te u ogledalu vidi naspavanu verziju sebe, nema toga što ne može postići u svom poslovnom i privatnom životu. Sjaji na svim poljima i taj sjaj ništa izvana ne može ugasiti.

Zašto je san toliko bitan

San je jedna od najistraživanijih tema u znanstvenim studijama i o snu je napisano mnoštvo sjajnih knjiga, ali ta prirodna funkcija tijela je i dalje vrlo često zapostavljena. Istraživanja pokazuju da čak trećina odraslih osoba ima problema sa spavanjem. Vrlo često možemo čuti i izjavu koju mi odrasli tako olako izgovaramo: “Spavat ću kad umrem”.

Neki od simptoma nedostatka sna mogu biti:

  • Problemi s koncentracijom i pamćenjem (što može biti opasno i u prometu).
  • Lošije raspoloženje, pojačana nervoza i iritacija (što može utjecati loše na odnose).
  • Povećan apetit, dok je istovremeno smanjena kvaliteta odabira hrane (često vodi ka debljanju).
  • Oslabljen imunitet (česti uzrok prehlada i probavnih smetnji).
  • Povećana upalna stanja u tijelu zbog povišenog hormona kortizola.
  • Loš izgled kože, blijedost, umor, podočnjaci i bore na licu su jače vidljive (što može utjecati i na samopouzdanje).

Energija koja se generira tijekom noći je upravo ono čime postižemo zdravlje, energiju i ljepotu u svakodnevici.  Naspavana osoba je produktivna, dobro raspoložena te s lakoćom odvaja vrijeme za brigu o sebi. Kada loše spavamo, najčešće odrađujemo “ono što se mora” s upravo takvom energijom.

Kako postići kvalitetan san u doba kada se živi brzo, okruženi ekranima i usporedbama s drugima

Nekoliko je malih, ali važnih koraka koje možete poduzeti postepeno ili odjednom kako bi si osigurali dobru regenerativnu noć, a većina njih se odnosi na aktivnosti prije spavanja. Dakle, dobro jutro započinje s dobrom večeri.

Podsjetila bih samo na činjenicu da se najveći dio regenerativnog sna odvija otprilike od 22 do 3 sata ujutro, stoga svaki sat odspavan prije ponoći vrijedi više nego onaj nakon. U našem tijelu sve je pametno posloženo zahvaljujući cirkadijalnom ritmu spavanja i budnosti.

Minimum za maksimum investicije u kvalitetan san

Ranija večera, do 19 sati, kako bi do trenutka spavanja probavni sustav završavao svoj posao te imao mogućnost dubinskog čišćenja tijekom noći. Obratite pozornost da hrana koju jedete ne izaziva veliki skok glukoze u krvi jer će se dobar dio te energije spremiti u masne zalihe, posebno ako navečer niste tjelesno aktivni.

Lagana večernja tjelesna aktivnost kao što je joga, istezanje, šetnja na svježem zraku su idealne za opuštanje tijela i uma na kraju dana, što je ujedno preduvjet dubokog sna.

Smanjite svjetlost u večernjim satima i izloženost ekranima kako biste omogućili hormonu spavanja melatoninu da se izlučuje u prirodno vrijeme, a to je navečer. Ako nam je život takav da navečer koristimo ekrane, dobra pomoć su naočale koje blokiraju plavu svjetlost koja ima posebno jak negativan utjecaj na razinu melatonina te nas čini budnijima kada bismo trebali biti pospaniji. Poznato je da plava svjetlost možete remetiti san pa ju svakako ograničite na večer.

Potpuno uklonite svjetlost iz spavaće sobe ili koristite masku za spavanje (moja preporuka je svilena maska jer njeguje kožu oko očiju). Potpuni mrak omogućava potpuno opuštanje hormona sna.

Koristite svilenu jastučnicu. Ova jastučnica je izvrsna investicija u ugodne snove, ali i u sjaj kože i kose jer svila ne upija vodu i proizvode s kože i kose, već ih njeguje i ne gužva. Jedna od mojih omiljenih svilenih jastučnica koju i sama koristim je hrvatskog brenda StarSilk.

Napravite kratak popis aktivnosti i obaveza za idući dan kako ne biste taj popis nosili sa sobom “u krevet”. Kada se misli stave na papir odnosno “na sigurno”, rasterećujemo mozak i on se može lakše i brže opustiti.

Uzmite magnezij prije odlaska na spavanje. Magnezij je mineral koji pomaže mozgu i mišićima da se opuste na sljedeći način: regulira gama aminomaslačnu kiselinu (GABA) koja je umirujući neurotransmiter mozga  i pomaže pretvoriti aminokiselinu triptofan u melatonin, hormon sna. Kod odabira magnezija, moja preporuka je izbjegavati magnezijev oksid koji se najslabije apsorbira u tijelu. Ja koristim Yasenka Vitamin Code Magnezij.

Čaj od matičnjaka odlično umiruje, a najviše volim onaj od brenda Teasheena. Znanstvenici su otkrili da konzumacija čaja od matičnjaka smanjuje osjećaj tjeskobe i do tri sata nakon uzimanja, a opuštajuća svojstva ne utječu na smanjenje kognitivnih sposobnosti. Čaj možete pripremiti tako da jednu žlicu suhih listova matičnjaka (ili dvije žlice svježih listova) prelijte vrućom vodom i ostavite 10 do 15 minuta nakon čega procijedite. Pijte ga tijekom dana jer umiruje živčani sustav bez osjećaja pospanosti ili smanjenja kognitivnih sposobnosti. Dobar je za olakšanje simptoma kod napadaja panike ili kada su vam živci izrazito napeti. 

Andrea Papst Lopac je magistra farmacije, instruktorica indoor cycling programa vježbanja te majka koja strastveno vjeruje u holistički pristup zdravlju i ljepoti. Andreina glavna misija je pronalazak najučinkovitijih metoda za brigu o zdravlju uma i tijela žene kako bi se osjećala i izgledala maksimalno odlično svaki dan, te prenošenje znanja ženama svih dobi koje žele to isto. Kroz svoj Instagram profil redovito dijeli isprobane i učinkovite prirodne metode brige o zdravlju i ljepoti, a kroz online program Minimum rituala za maksimum ljepote pomaže ženama da se brže i lakše dovedu u stanje zadovoljstva sobom.

Moglo bi vas zanimati i: Slavite svoje SNAGE I SLABOSTI na 23. dan adventskog kalendara.

Tekst: Andrea Papst Lopac

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!