Povećana izloženost sunčevom zračenju, konzumiranje termički obrađene i industrijski prerađene hrane, sjedilački način života kao i zagađeni zrak te povišena razina stresa utječu na disbalans slobodnih radikala. Kako bismo spriječili višak slobodnih radikala potrebno je povećati unos antioksidansa jer bi u protivnom moglo doći do oksidativnog stresa. Stoga bi se hrana bogata antioksidansima trebala naći na vašemu tanjuru, a postoje i dodaci prehrani koji pomažu u održavanju zdravlja i ravnoteži slobodnih radikala. Jedan od njih jest i astaksantin, narančasto-crveni, pigment koji pripada skupini karotenoida.
Antioksidansi su zaslužni za održavanje zdrave ravnoteže slobodnih radikala u našemu tijelu. S druge strane, slobodni radikali mogu uzrokovati oštećenja zdravih stanica, među kojima su i stanice za imunološki sustav kao i one zaslužne za starenje, te na taj način uništavaju njihovu genetsku strukturu. Budući da su potaknuti brojnim vanjskim čimbenicima važno je paziti na to da unosimo dovoljne količine antioksidansa što katkada nije moguće postići isključivo hranom pa je potrebno uključiti i dodatke prehrani.
Astaksantin pripada ksantofilnoj podskupini karotenoida, a riječ je o crvenom pigmentu koji se prirodno nalazi u nekim živim organizmima. Usporedimo li ga s ostalim karotenoidima, poseban je jer se u organizmu ne pretvara u vitamin A pa je zbog toga siguran za korištenje. S obzirom na to da su karotenoidi prirodni pigmenti, astaksantin je zaslužan za boju perja flamingosa kao i za crvenu boju rakova, jastoga, škampa kao i boju mesa lososa. Najbolji i najrašireniji prirodni izvor astaksantina jest mikroalga Hematococcus pluvialis koja se također koristi i u komercijalne svrhe. Poznat je po tomu što ima višestruko snažnija antioksidativna aktivnost od vitamina E i beta karotena što pokazuju i brojne studije. Budući da ima snažna antioksidativna svojstva, koristi se u dodacima prehrani, hrani za životinje kao i u farmaceutskoj industriji.
Koje su sve prednosti antaksantina za zdravlje?
Antaksantin potiče sintezu stanica imunološkog sustava te na taj način utječe na imunitet i čuva ljudski organizam od štetnog utjecaja slobodnih radikala. Također, izdvaja se i po svom antikancerogenom djelovanju, a kliničke studije prikazale su ga uspješnim kod karcinoma prostate i dojke. Njegova konzumacija povezuje se i s poboljšavanjem mišićne spremnosti te plodnosti kod muškaraca. Ne treba zanemariti njegovu snagu kod tjelesnih aktivnosti koje često mogu dovesti do povećanja slobodnih radikala te na taj način izazvati oksidativni stres zbog kojega ćete osjećati upalu i bol. Konzumiranjem astaksantina pomažete mišićima da se oporave, da budu izdržljiviji te štitite svoje tijelo od slobodnih radikala u mišićima.
Prirodni astaksantin i njegova redovita konzumacija pomažu zdravlju kože. Jednako tako, od pomoći su i kozmetički pripravci koji u sebi sadržavaju astaksantin koji djeluje na vlažnost i elasticitet kože sprječavajući pri tom stvaranje bora. Naša koža ga posebno voli u ljetnim mjesecima kada ju štiti od štetnih sunčevih zraka. Njegovom redovitom upotrebom smanjit ćete mogućnost nastajanja opeklina i upala na koži dok će se koža oporaviti i od postojećih alergija. Osim što štiti kožu od sunca, pridonosi i bržem tamnjenju kože. Adtaksantin djeluje i na zdravlje očiju te štiti oči od UV zračenja.
Hrana bogata antioksidansima čuvat će vaše zdravlje, a konzumacijom divljeg lososa, ulja divljeg lososa, algi, škampa, rakova, jastoga te crvene pastrve povećat ćete unos astaksantina. Kao dodatak prehrani dolazi u obliku tableta ili kapsula, a u slučaju da ga kombinirate s drugim pripravcima trebali biste se najprije posavjetovati s liječnikom kako ne bi došlo do neželjenih nuspojava.
Moglo bi vas zanimati: Što su to prazne kalorije i kako ih možete izbjeći?
Tekst: Ana Carević
Foto: Unsplash, Pinterest