Autistična parlaonica. Velika je mogućnost da ćete osjetiti nelagodu dok izgovarate naziv ovog događanja. Razlog za to je sasvim pogrešan – etiketa koju lijepimo na autistične osobe i činjenica da se u njihovom društvu često ne znamo ponašati. Pa onda što kažete na to da vam o sve o tom ispričaju odrasle, autistične osobe? Što kažete na to da postavite pitanje “Što je autizam?” i čujete odgovore iz prve ruke, od osoba koje s tim žive?
Povodom svjetskog Dana autizma u Zagrebu se u subotu, 2. travnja, održava na dvije lokacije prva Autistična parlaonica. To je središnje događanje povodom Dana autizma koje je organizirala Inicijativa ASK, koju su pokrenule autistične osobe i roditelji djece s autizmom. Inicijativa želi, između ostalog, ukloniti upravo tu stigmu s riječi autizam, pa toj inicijativi najčešće glas daju upravo autistične osobe. Tako je nastala i ideja da se organizira Autistična parlaonica.
Događanje se održava u dva dijela, pa će tako jutarnji dio druženja biti u prostoru popularne Šesnaestice na Trešnjevci gde će građani uz bogat program i besplatnu kavu i kroasane imati priliku informirati se kod stručnjaka s Edukacijsko rehabilitacijskog fakulteta (ERF) i razgovarati s osobama u spektru.
“Vidjeti nevidljivo”
Drugi dio događanja održat će se u Kulturno informativnom centru, gdje će najprije biti prikazan islandski film “Vidjeti nevidljivo” o autističnim ženama, nakon čega slijedi panel na kojem će o autizmu govoriti samozastupnice te stručnjakinje za autizam koje provode dijagnostiku odraslih, dr. sc. Jasmina Stošić i mag. psih. Maja Bonačić.
Službene dijagnostičke značajke autizma koje identificiraju razlike u polju komunikacije, interakcije i načina razmišljanja u odnosu na ne-autističnu populaciju još su uvijek slabo poznate široj javnosti. U nas i dalje vlada predrasuda da autizam znači da osoba ne govori, da ima intelektualne teškoće, da nema empatiju, da je agresivna i da se njiše ispraznog pogleda uperenog u pod ili daljinu. Stereotip i stigma najčešće su prisutne u javnosti, ali su i kod stručnjaka i dalje snažni te nepravedno izostavljaju i lišavaju pravilne podrške i pravovremene pomoći brojne autistične skupine.
Autistična parlaonica
Edukacijske rehabilitatorice, dr. sc. Jasmina Stošić, mag. rehab. educ. Sanja Aguila Munoz s ERF-a i psihologinja Maja Bonačić iz Centra Coralina odgovorit će vam na sva pitanja, ali i pomoći procijeniti barem inicijalno jeste li vi ili netko od vaših bližnjih u spektru autizma, ako na to sumnjate.
Osim toga, čeka vas Segafredo barista, krosani i klipići iz Dubravice i naša predana ekipa volontera, autističnih osoba i partnera, a pjevat će nam Kikići i Genijalci. Na raspolaganju će vam biti i radne terapeutkinje iz Artis INcluduma koje će vas uz igre, učenje i socijalnu participaciju uvesti u različitosti percepcije koje su prisutne kod autizma.
U predstavi „Pale sam na svijetu“ koju nam je priredio Dino More istražujemo pozitivne i negativne strane izoliranosti, a potom slušamo priče Srebrenke Peregrin o pametnoj, empatičnoj i kreativnoj djeci.
Program događanja
Autistična parlaonica (Šesnaestica, Ozaljska 16)
- 11:00 sati pozdravni govor Maje Bonačić
- 11:30 Kava s autističnim osobama – autistični roditelji zajedno sa stručnjakinjom s ERF-a adresirat će stigme i stereotipe i zašto više ne govorimo o autizmu isključivo kao o poremećaju.
- 12:00 Predstava – Dino More: Pale sam na svijetu
- 12:30 Saša Radić i Artis Includum tim – Senzoričke različitosti i izazovi, igra, učenje i socijalna participacija (O ulozi radnih terapeuta).
- 12:30 Soba priča: Srebrenka Peregrin – Priče o pametnoj, kreativnoj i empatičnoj djeci
- 13:20 O dijagnostici odraslih – Edukacijske rehabilitatorice, dr. sc. Jasmina Stošić i mag. rehab. educ. Sanja Aguila Munoz s ERF-a i psihologinja Maja Bonačić iz Centra Coralina.
Na događanju možete preuzeti i brošuru “O Autizmu”, koja navodi osnove o autizmu pisane na lako razumljiv način i bez puno medicinskih izraza.
Tekst: ASK, Slowliving.hr
Foto: