avignon

Avignon – grad papa, impresivnih palača i neizbježne romantike

by Anđela Sabranović

Kad čujete – Avignon prva asocijacija koja će mnogima pasti na pamet je poznata francuska dječja pjesma o plesu na mostu u tom gradu: “sur le pont d’Avignon, l’on y danse, l’on y danse”. No, malo tko će znati da je spomenuti most nastao u 12. stoljeću. A to nije jedino mjesto na UNESCO-vom popisu u ovom sjajnom srednjovjekovnom gradu, koji okružuju 4,5 km zidina koje je dao  sagraditi kao osiguranje papa Innocent VI.

NIŠTA BEZ PAPA

Palais des Papes i Place du Palais

Od 1309. do 1377. godine Avignon je bio sjedište sedam uzastopnih katoličkih papa počevši od Francuza Clementa V. Nemiri u Rimu i politici igrali su ulogu u donošenju odluke o premještanju papinske vlasti u Provansu. Naravno da su pape morali imati mjesto pogodno za život. Palača Palais des Papes pred kojom doslovno imamo osjećaj kao da smo mravi – izgrađena je između 1335. i 1352. godine.

Kako to biva, prošla je desetine, stotine izmjena i dorada tijekom godina. Kako i ne bi kad su kameni blokovi toliki da ih ne možete ni zagrliti.

ŠTO SU ZAPISALI…

Jean Froissart, kroničar i pisac iz 14. stoljeća koji je posjetio Avignon, opisao  je palaču kao “najljepšu i najjaču utvrdu na svijetu”. U njoj je u to vrijeme bila najveća europska knjižnica. I nije bilo jeftino graditi takvu utvrdu dvora, rezidenciju – sedam u jedan. Kroničar je zapisao da je koštala 400.000 Livresa (tadašnja francuska valuta).

To je nevjerojatnih šest puta više nego što je papa Klement VI. potrošio kada je kupio grad Avignon od Johanne, grofice od Provanse, 1348. godine.

Grad je Francuska vratila tek 1793. godine.

Smještena u ogromnom Place du Palais, palača je velika kao pet katedrala. Ima oko 15.000 m² površine u tlocrtu (tri puta veću od Bijele kuće u Washingtonu). Zapravo, to je najveća gotička palača na svijetu.

PAPE I PARALELNA VLAST

Nije bilo lako povući se iz Avignona i vratiti u Rim. Kako i bi kad je u Provansi dobro. Tako su pape postali disidenti i nakon što se prva postava vratila U Rim, kardinali u Avignonu “izabrali” su još dva pape da vladaju u Francuskoj. Kakav je to nered bio i podjela crkve na čak 39 godina! No, na kraju je Rim ipak bio pobjednik.

Papinska palača u Avignonu najprije je postala rezidencija za gostujuće uglednike i propala je. Tijekom Francuske revolucije postala je zatvor, a prije toga je temeljito opljačkana.

Napoleon ju je koristio kao vojarnu, a tek u 20. stoljeću postaje muzej, 1906. godine. Dvadeset i pet soba u palači otvoreno je za posjetitelje, uključujući nekadašnji prozor indulgencije. Odavde je Papa davao blagoslov okupljenima ispod palače.

ALI TO NIJE SVE…

Palača je okružena drugim fenomenalnim palačama, uključujući nekadašnju rezidenciju biskupa, poznatu kao Petit Palais. Ako je to malo – petit, onda Francuzi neobično shvaćaju male građevine. Petit Palais zapravo se prostire se na impresivnih 3000 m² s dva unutarnja dvorišta. Obnovljena je u 15. stoljeću na mjestu bivše palače izgrađene za smještaj nadbiskupa Juliena de la Rovèrea. Kasnije je baš on postao papa Jules II.

To je sada muzej s opsežnom zbirkom umjetničkih djela srednjeg vijeka i renesanse, uključujući djela Botticellija i Carpaccia. Hejde, to su uspjeli spasiti.

Ima toga još.

Pogledate li prema krovovima, što je u Avignonu zaista pothvat ako ste u jezgri okruženi zidinama, vidjet ćete zlatnu Bogorodicu na tornju katedrale.

Nalazi se odmah pored Palais des Papes – Notre Dame des Doms. Izgrađena je 1150. godine u provansalskom romaničkom stilu i uz nju je sagrađen papinski kompleks. Kapele u gotičkom stilu dodane su između 14. i 17. stoljeća.

ROMANTIKA

Ako ste raspoloženi za romantiku onda prošećite do parka Rocher des Doms. S njegovog vrha pruža se panoramski pogled na rijeku Rhone. Prekrasan park sa ribnjakom u kojem plivaju labudovi i vodene ptice, a nudi zeleno utočište od ljetnih vrućina.

I kad mislite da ste vidjeli sve, e niste. Tu je i jedni vinograd u zidinama u Francuskoj. Ok, ok, vidjeli ste vinograd u srcu Pariza, ali on nije u zidinama. U sklopu parka Rocher je i vinograd! Mala parcela vinove loze sadrži 12 sorti grožđa za crna i bijela vina. Grožđe se bere ručno, a 2021. godine prve boce zrelog vina prodane su na aukciji u dobrotvorne svrhe. Vinograd gleda na rijeku Rhonu i poznati most Saint-Bénézet.

Da, dakako, most! Koji stoji tu već od 1175. godine nakon što je desetogodišnji pastir iz Ardèchea po imenu Bénézet (što znači ‘Mali Benoit’) tvrdio da mu je Bog rekao da izgradi most uz rivu u Avignonu. Legenda kaže da ga je biskupov rektor, nakon što je hodao do Avignona, u pratnji anđela prerušenog u hodočasnika, izazvao da nosi nevjerojatno velik kameni blok do ruba vode. Bio je toliko velik da se govorilo da ga trideset jakih ljudi ne može pomaknuti.

No, mali ga je podigao.

Priča kaže uz pomoć anđela obasjani zlatnim svjetlom i položio kao kamen temeljac za most. Očarani dobročinitelji su osigurali dovoljno novca i za deset godina dovršen je Bénezetov most. Sam pastir nije ga vidio jer je umro od kuge 1184. godine. Hodočasnici su hrlili vidjeti most čija se slava proširila nadaleko i naširoko

Moglo bi vas zanimati i: Toledo – duboki naklon gradu koji ostavlja bez daha

Tekst: Tanja Božić, Gastrobajterica

Foto: Canva, Pexels, Pixabay

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!