Vrijeme da svoj balkon pretvorite u oazu gdje ćete svakodnevno puniti baterije, čitati, pisati, meditirati pa i raditi. Kako bi prostor odisao toplinom i ugodnom atmosferom zasadite biljke koje će pridonijeti ugođaju. Međutim, postoje i neka pravila kojih biste se trebali pridržavati prilikom sadnje balkonskoga cvijeća. Nalazi li se vaš balkon na jugu birajte one biljke koje vole sunčevu svijetlost, a ako ste na zapadu ili istoku posegnite za onima koje vole sjenu. Ne brinite se, donosimo popis i onih biljaka koje ne zahtijevaju previše pažnje, a daju posebnu čar. Ovo balkonsko bilje vjerujemo, pronaći će pravo mjesto na vašem balkonu.
Ako je vaš balkon osunčan
Pelargonija
Otporna i nezahtjevna, dvije su karakteristike pelargonije. Zahtijeva sunce, ali i poziciju koja je sklonjena od direktnoga popodnevnog sunca. Razlikujemo puzavice i grmolike pelargonije, a možete birati između onih u bijeloj, crvenoj, ljubičastoj, ružičastoj i narančastoj boji. Pratite njezin rast i razvoj i vodite brigu o uklanjanju ocvalih cvjetova i žutih listova kako biste spriječili razvoj bolesti.
Petunija
U slučaju da imate balkon na osunčanom mjestu zaštićenomu od vjetra, vrijeme je da ga ukrasite petuijom koja cvate od sedmoga mjeseca i traje sve do prvoga mraza. Ostavljaju dojam raskoši jer je riječ o bogatoj biljci koja pada. Morate imati na umu da petunija žudi za vodom, posebno kada je riječ o velikim toplinama i sušnim razdobljima.
Mirisna kunica
Osim što je zahvalna biljka, mirisna kunica, raznih je visina i boja pa se tako možete odlučiti za one u plavoj, crvenoj, ružičastoj i bijeloj boji. Ono što ona treba jest puno sunca, a potrebno je prihranjivati tekućim gnojivom svakih 8 do 10 dana. Kada dosegne visinu od 20 centimetara nužno ju je skratiti kako bismo dobili biljku koja raste u širinu, a ne u visinu.
Pustinjska ruža
Pustinjskoj ruži, inače podrijetlom iz Saudijske Arabije, dajte sunca i topline, redovito ju zalijevajte i ona će vam vratiti prekrasni cvjetovima. Kada prođu velike vrućine, obično početkom listopada, potrebno ju je zalijevati tek jednom mjesečno jer bi previše vode u tim mjesecima moglo dovesti do njezinoga ugibanja.
Ako je vaš balkon na neosunčanoj strani
Fuksija
Ovu biljku često viđamo na balkonima, a njezin višegodišnji cvijet kaže da sjeni i visećim košarama koje ga čine vizualno vrlo privlačnim. Trudite se u počecima razvoja biljku ne okretati premještati jer su njezini cvjetovi osjetljivi. Dajte joj dosta vode i trudite se redovito ju dohranjivati, otprilike svaka dva tjedna.
Bršljan
Ova penjačica ne podnosi jako sunce, a osim što raste uz zidove kuća njome se može ukrasiti i balkon te balkonske ograde. Ljeti ga je potrebno redovito prihranjivati, a traži i dosta vode. Njegovi cvjetovi su blijedozelene boje, a poznat je i po tomu što može dugo živjeti te je otporan i ostaje zelen za vrijeme cijele godine.
Begonija
S obzirom na to da postoji više od 1800 vrsta ove biljke ona se klasificira u tri grupe, a to su gomoljasta, rizomatska i vlaknasta begonija. Cvjetovi su joj jednostavni te dolaze u crvenoj, ružičastoj i bijeloj boji. Sade se u dubinu od 3 do 5 centimetara i žude za obilnim zalijevanjem. Njihovi listovi su osjetljivi pa je važno izbjegavati prskanje lišća prilikom zalijevanja.
Vodenika
Osim za vrtove i travnjake, ova je biljka prikladna i za balkonske posude. Njezini cvjetovi mogu biti u ljubičastoj, ružičastoj, narančastoj, bijeloj ili purpurnoj nijansi, a mogu biti jednostavni ili dupli kao i jednobojni i u kombinaciji dviju boja. Ova biljka želi vlagu i prihranjivanje gnojivom.
Moglo bi vas zanimati: Sezona alergija sve je duža, zašto je tomu tako?
Tekst: Ana Carević
Foto. Pinterest