Navikli smo na plač gledati kao na nešto loše, stresno, negativno. Želimo ga se riješiti pod svaku cijenu jer u nama izaziva frustraciju, jad i bespomoćnost. No, možda to ipak i nije prava slika. Plač ne mora nužno biti nešto negativno. Baš naprotiv, suze itekako mogu biti iscjeljujuće, a o tome smo već pisali ovdje. A što je s bebama?
Kada samo čujemo bebin plač osjećamo se frustrirano i neugodno jer ne znamo što ju točno muči i kako to riješiti na ispravan način. S druge strane, kada se pedijatrima požalimo kako beba plače, oni će uglavnom reći kako je plač njihov način komunikacije i kako plakati trebaju. No u kojim količinama je to normalno i kako točno dešifrirati što to točno bebe pokušavaju plačem reći, taj je dio i dalje roditeljski (i potpuno individualan) zadatak. Postoje brojne razlike bebinog plača, a u nastavku donosimo neke od njih.
Plač gladi
Novorođenče će najčešće plakati u momentima kada je gladno i kada se zbog toga probudi iz sna, pa postane nervozno. Taj je plač često vrlo intenzivan i prepoznatljiv, a prate ga i rukice koje beba pokušava staviti u svoja usta. Smirit ćete bebu uz hranjenje i topli majčin zagrljaj.
Plač umora
Bebe se ne znaju same uspavati i zato im je potrebna roditeljska blizina ili majčin miris koji ih umiruje i čini da uspavljivanje postane lakši i nježniji trenutak.
Plač boli
Novorođenčad jako često plače zbog bolova u trbuščiću, odnosno želucu i crijevima koja još nisu dovoljno razvijena. Zbog toga ih mogu mučiti intenzivni grčevi koji projiciraju veliku bol i nelagodu. Problem je što taj period može biti izrazito izazovan za roditelje jer nema terapije koja djeluje na sve isto. Svaki je organizam individualan, pa je i terapija također individualna. Nekome će pomoći kapi, nekome masaža, nekome ljuljuškanje kod mame na rukama, nekome nešto sasvim drugo… Najvažnije je da bez obzira na težinu zadatka ostanete što smireniji i nježniji.
Plač zbog položaja
Položaj malim bebama može biti poseban izvor frustracije zbog kojeg će također jako plakati jer još uvijek nemaju mogućnost samostalno se okretati i mijenjati položaj. Pokušajte istraživati i vidjeti koji položaj im najbolje odgovara i istražujte načine umirivanja.
Plač nelagode
Mokra ili pokakana pelena, neadekvatna odjeća i/ili temperatura prostorije mogu kod novorođenčadi također izazvati veliku frustraciju. Promatrajte svoje dijete i otklonite izvor nelagode za koji sumnjate da je u pitanju. Pokušajte napraviti sve da im bude udobno i lijepo, bez stresa i nelagode.
Ukoliko ništa ne pomaže i vaša beba i dalje plače, postoji još nekoliko načina kako ju pokušati smiriti. Bijeli šumovi koji se nalaze na posebnim baby uređajima i/ili plišancima za umirivanje ili zvukovi poput fena, usisavača i nape mogu biti potencijalni pomagač uz koji će beba instantno prestati plakati, postati smirenija i sretnija. Igrajte se i istražujte, samo ne zaboravite da je u većini slučajeva najbolje rješenje ljubav i nježnost koju bebe pronalaze u vašem naručju i zagrljaju.
Moglo bi vas zanimati i: Jeste li “samo” pod stresom ili vam se dogodio burnout?
Tekst: Dalia Žmegač-Kunić
Foto: Pexels