BLEISURE je novi trendovski stil putovanja koji i nije ustvari toliko nov

by Anđela Sabranović

Godišnji odmori su završili, ali putovanja nisu. Nova vrsta odmora koja je sve više u trendu su bleisure putovanja. Kada spojite poslovno putanje (business) s odmorom (pleasure) dobivate bleisure, odnosno odmor koji se kombinira s poslom. Možda su ovaj trend najviše popularizirali digitalni nomadi koji čine 47 % bleisure putnika u dobi između 30 do 39 godina (milenijalci), 14 % u dobi od 20 godina (generacija Z), dok su ostali stariji od 40 godina. A možda nam se jednostavno promijenio mindset nakon Covid pandemije, pa u želji da što više putujemo kroz cijelu godinu dok istovremeno možemo raditi remotely, sve više ljudi odlučuje se za ovaj oblik odmora i rada.

Bleisure putovanja možda najviše dolaze do izražaja u pred i post sezoni, iako se i tijekom ljetne sezone sve više brišu stroge granice između posla i odmora. Nekada su menadžeri često odlazili na poslovna putovanja, ali danas si bleisure putovanja mogu priuštiti i zaposlenici. Nekad ste možda išli na poslovi put i s nestrpljenjem jedva čekali da se vratite kući, ali danas kad remote način rada nije više nepoznanica, često se put produljuje za vikend ili čak kroz radni tjedan, bez obzira putujete li sami, s partnerom ili kao obitelj. Moguće je dapače da vam se partner pridruži na nekom poslovnom putu te zajedno nastavite uživati turistički kada posao bude obavljen. Dakle, ako ćete ionako biti u Londonu na poslovnom putu, zašto ne biste iskoristili još tjedan dana i istražili grad? Na taj način možete realizirate dvije stvari jednim zamahom, i što je još bolje, ustvari uštedjeti.

Iako se možda na prvu čini kako nam ovo bluranje granica između posla i odmora može naštetiti jer  stručnjaci i psiholozi savjetuju da je potrebno odvojiti vrijeme za ovo dvoje, ne mora biti tako. Ovaj hibridni model putovanja ima itekako svojih prednosti. Ona mogu rezultirati zadovoljstvom na poslu, većom produktivnošću i željom da osoba želi što dulje ostati kod poslodavca zbog manje stresnih poslovnih uvjeta. Jer, nakon što završite s poslom, možete se usredotočiti na svoju obitelj i sve planirane zabavne stvari. Činjenica jest da su faktori poput mobilnosti, globalizacije i evolucije digitalnih tehnologija utjecali na način na koji danas radimo i živimo te na način na koji tvrtke usvajaju fleksibilne ili hibridne modele rada.

Ako znate kontrolirati i planirati svoje vrijeme, zašto ne biste na svom prijenosnom računalu radili upravo s predivne azurne plaže ispijajući koktel i puneći se zrakama sunca ili uzeli pauzu za ručak i između sastanaka te prošetali egzotičnom prirodom dok ste na drugom kraju svijeta. Ako imate sastanke u prvom djelu dana, drugi dio možete iskoristiti za turističko istraživanje grada i odredišta u kojem odsjedate.

Sve to vam može pomoći da se ponovno usredotočite, vratite fokus i koncentraciju, tako da kada dođe vrijeme da se vratite na posao, imate osvježeni um i spremni ste se biti i dalje produktivni.

Ako tome još dodate povoljnije cijene smještaja u pred i post sezoni, bez gužvi, mogućnost svjesnijeg uživanja u lokalnoj hrani i kulturi (jer manje su gužve), te niže cijene zrakoplovnih karata ili bilo kojeg drugog prijevoznog sredstva, time ustvari štedite dugoročno. Ne samo što bleisure putovanja mogu uštedjeti novac, ona mogu uštedjeti i emisiju štetnih plinova s ​​putovanja, dakle održivija su putovanja.

U životu je sve u pronalaženju ravnoteže između posla i zabave. I premda bleisure nije možda idealno za svakoga, mislimo da ga svakako vrijedi razmotriti, posebno ako se grozite svog sljedećeg poslovnog putovanja!

Moglo bi vas zanimati i: Osjećate da vam tehnologija loše utječe na odnos s partnerom? Imamo nekoliko savjeta

Tekst: Petra Šafranko

Foto: Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!