Bolesti štitnjače kod žena: Saznali smo koji su uzroci, simptomi, ali i načini liječenja

by Petra Šafranko

Moderno doba je, osim svih prednosti koje donosi, ipak i doba stresa i bolesti koje itekako narušavaju svakidašnjicu. Suvremena žena jest neovisna, svoja, uspješna i može sve što poželi, ali činjenica je kako su na njenim leđima mnoga bremena koja ne idu ruku po ruku s načinom života koje bi žene voljele živjeti. Prije svega, tu mislimo na više vremena za sebe, manje stresa, obaveza i slično. Sukladno takvoj slici, danas se brojne žene susreću s raznim stanjima i bolestima kod kojih je ključan način života. Bolesti štitnjače su jedne od njih, a u velikom broju pogađaju upravo žene.

Ta mala žlijezda koja se nalazi u prednjem dijelu vrata i izgledom podsjeća na leptira važna je u regulaciji kompletnog metabolizma, energije te brojnih drugih funkcija u tijelu. Kako bismo vam pomogli u prepoznavanju simptoma i potaknuli vas da redovito pratite svoje zdravlje i više brinete o sebi, porazgovarali smo s mag. pharm. Karmen Matković Melki iz poliklinike Leptir, koja nam je otkrila nekoliko važnih informacija.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Poliklinika Leptir (@poliklinikaleptir)

Koji su rizični faktori koji mogu doprinijeti razvoju bolesti štitnjače kod žena?

Bolesti štitnjače mogu biti povezane s kroničnim stresom, ubrzanim životnim tempom, nezdravom prehranom, zračenjem, autoimunim procesima, lijekovima, pušenjem, infekcijama, genetikom.

Kako se bolesti štitnjače dijagnosticiraju i kako sami možemo prepoznati da ta žlijezda u našem slučaju ne radi dobro?

Najčešći simptomi su: nedostatak energije, učestala iscrpljenost, smanjena koncentracija, neobjašnjivo debljanje ili mršavljenje, stalni osjećaj hladnoće, slabija kvaliteta noktiju i kose, ali i osjećaj lupanja srca i generalnog nemira. U slučaju strukturalnih promjena štitne žlijezde, moguć je osjećaj knedle u grlu i otežanog gutanja. Prvi preventivni pregled štitnjače bilo bi dobro napraviti nakon tridesete godine života, bez obzira na spol. Osnovne pretrage su vađenje hormona (TSH, fT3 i fT4) i ultrazvuk (UZV) štitnjače. Ako pojedinac ima povijest autoimunih problema, ne bi bilo loše izvaditi i antitijela na štitnjaču (Anti-TPO, Anti-Tg).

Koje su najčešće bolesti štitnjače kod žena u Hrvatskoj?

Najčešće bolesti su kronična upala – Hashimotov tireoiditis sa slabom funkcijom štitnjače (hipotireoza).

Kakve su posljedice nepravilnog liječenja ili uopće neliječenja bolesti štitnjače?

Neliječenje ili nepravilno liječenje pogoršava životnu kvalitetu i može doprinijeti razvoju drugih bolesti i daljnjem oštećenju štitnjače.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Poliklinika Leptir (@poliklinikaleptir)

Kako prehrana i način života mogu utjecati na zdravlje štitnjače kod žena?

Za probleme sa štitnjačom ne postoji specifična dijetoterapija, no preporučuje se mediteranska prehrana koja se pokazala izrazito korisnom za širok raspon zdravstvenih tegoba. Prehrana bi trebala biti raznolika i uravnotežena, s čestim unosom tekućine. Bjelančevine imaju ulogu izgradnje stanica i obnovu organizma, zbog čega se preporučuje konzumacija različitih izvora bjelančevina nekoliko puta u danu. Glavnina unosa trebala bi biti u drugom dijelu dana, kako bi se organizam tijekom noći pripremio za novi dan. S druge strane, ugljikohidrati daju energiju organizmu, stoga je dobro unositi ih dva do tri puta tijekom prvog dijela dana.

Koje su prednosti redovitih kontrola i praćenja štitnjače za žene s dijagnozom bolesti štitnjače?

Ranijim liječenjem poboljšava se kvaliteta života i sprječava se daljnje oštećenje štitnjače.

Kako se bolesti štitnjače mogu odraziti na emocionalno i mentalno zdravlje žena?

Neregulacija hormona štitne žlijezde često može utjecati na emocionalno i mentalno zdravlje kod žena. Najčešće se očituje kroz promjene u raspoloženju, anksioznost, depresiju, učestalom umoru i nezainteresiranosti, napadajima panike.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Poliklinika Leptir (@poliklinikaleptir)

Kako se životni stil, uključujući prehranu, tjelesnu aktivnost i upravljanje stresom, može integrirati u holistički pristup upravljanja bolestima štitnjače kod žena?

Problemi sa štitnom žlijezdom su često kronične naravi te zbog toga zahtijevaju određenu promjenu stila života. Ritam hranjenja je važno prilagoditi bioritmu, a u prehranu je važno uvesti namirnice bogate nutrijentima važnima za normalan rad štitnjače. U dnevnu rutinu je potrebno uvesti kretanje ili tjelovježbu. Ne samo da ćete tako ubrzati metabolizam i smanjiti pritisak na štitnu žlijezdu, nego ćete i ojačati imunološki sustav, ojačati muskulaturu, popraviti raspoloženje, te doprinijeti očuvanju mentalnih sposobnosti i pamćenja u starosti. Važno je razviti dobre načine suočavanja sa stresom, kako bismo umanjili negativne učinke stresa na organizam.

Koje su perspektive za budućnost kada je liječenje bolesti štitnjače u pitanju?

Edukacija i rano otkrivanje i liječenje bolesti štitnjače.

Razgovarala: Dalia Žmegač-Kunić

Foto: Poliklinika Leptir

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!