Bonton u sauni: Ovo su osnovna pravila kojih se važno pridržavati

by Anđela Sabranović

Brojni su razlozi zbog kojih volimo posjećivati saune. Općenito su poznati pozitivni učinci boravka u sauni na fizičko i mentalno zdravlje. Visoka temperatura potiče pojačano znojenje prilikom kojega se iz tijela ispuštaju nečiste i štetne tvari. Osim što se organizam čisti iznutra, toplina djeluje i na vanjski izgled kože pri čemu se znojenjem pročišćuju pore i poboljšava cirkulacija kapilara što koži vraća zdravi sjaj. Uz to što toplina pozitivno djeluje na cirkulaciju ona pomaže pri liječenju i zacjeljivanju manjih rana ili posjekotina.

Ipak, iako se jako puno govori o benefitima odlaska u saunu, imamo osjećaj kao da mnogi i dalje jako malo znaju o pravilima ponašanja u sauni. Sauna ima specifična pravila koja je važno poštovati kako biste dobili maksimalne benefite, ali i kako biste poštovali druge. U nastavku smo izdvojili nekoliko najvažnijih pravila.

Bonton u sauni

Tuširanje

Prije saune se važno istuširati. Razlozi su higijenski (iz obzira prema ljudima s kojima dijelite saunu), ali i praktični – mokra koža pospješuje učinke saune, odnosno počinjemo se prije znojiti.

Papuče

Do saune uvijek hodajte u čistim papučama koje ćete obvezno ostaviti na ulazu u saunu. Možete ponijeti i dodatni ručnik na koji ćete u sauni spustiti noge kako ne biste dodirivali prostor na koji će poslije netko sjesti.

Ulazak u saunu

Jako je važno da u saunu ulazite tiho te da vrata ne držite dugo otvorenim. Tako se sauna hladi i umanjuje se učinak.

Nakit

Prije ulaska u saunu ne zaboravite skinuti nakit, osobito metalni, jer se metal zagrijava i mogli biste zaraditi opekline ostanu li vam, primjerice, naušnice na ušima.

U saunu se ulazi gol

Saune su sve češće miješane, odnosno i za muškarce i za žene. Bez obzira na to, u saune se u načelu ide gol. Možete se naravno ogrnuti ručnikom i sjesti ili leći na vruću drvenu klupu. Vodite računa da svaki dio saune koji dodirujete tijelom bude prekriven ručnikom. Umirite dah i prepustite se djelovanju vrućeg zraka i eteričnih ulja.

Stišajte glas

Saune su mjesto opuštanja i odmora pa kao takve ne trpe glasne razgovore. Možete pričati, no budite diskretni iz obzira prema drugima koji su se došli opustiti u miru.

Duljina boravka u sauni

Ako ste početnik, nemojte biti dulje od pet minuta. S vremenom, kako se tijelo bude navikavalo na suh i vrući zrak, možete polako produljiti vrijeme boravka. Za one iskusnije, maksimum je 20 minuta. Odlazak u saunu u prosjeku traje dva sata. U tom periodu bi trebalo boraviti u sauni maksimalno tri puta po pet do 20 minuta, a u periodima između rashladiti se.

Poštujte svoje tijelo

Posljednji savjet za vašu posjetu sauni je taj da osluškujete svoje tijelo. Ako osjećate da vam znojenje i zagrijavanje ne godi, izađite. Ako pretjerate sa saunom, boljet će vas glava, a može doći i do gubitka svijesti. Slušajte svoje tijelo i budite nježni prema njemu. Također, poslije boravka u sauni unesite veće količine vode kako ne bi došlo do dehidracije.

Tko bi trebao izbjegavati saune?

Iako su saune za većinu ljudi izuzetno korisne, ipak postoje određene skupine koje bi trebale potpuno izbjegavati saune ili ih koristiti s posebnim oprezom. U nastavku smo izdvojili nekoliko skupina.

  • Osobe s kardiovaskularnim problemima
  • Osobe s određenim kožnim stanjima
  • Trudnice
  • Osobe s dijabetesom
  • Osobe koje pate od niskog krvnog tlaka
  • Osobe koje uzimaju određene lijekove

Moglo bi vas zanimati i: Kvaliteta zraka u vašem domu je jako važna. Evo kako je poboljšati!

Tekst: Slowliving.hr

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!