Hodanje bosih nogu obično je nešto što biste radili samo kod kuće, ali ljeto je idealno vrijeme za skinuti obuću i hodati po tlu, travi ili pijesku jer pomaže zdravlju i vitalnosti te naposljetku, čini vas sretnim. Posljednjih godina sve više ljudi prakticira grounding. Evo zašto je to tako prema mišljenju stručnjaka…
Prema mišljenju stručnjaka ortopeda, hodanje bosih nogu jača mišiće stopala, može poboljšati držanje i ravnotežu, te pomoći u ublažavanju boli i dovesti do poboljšane mehanike kukova, koljena i tijela. Podijatar Miguel Cunha, DPM, osnivač Gotham Footcare navodi kako hodanje bosih nogu stimulira receptore na dnu stopala, što može poboljšati propriocepciju (sposobnost da znate gdje se vaše tijelo nalazi u prostoru), što dovodi do bolje svijesti o položaju tijela, držanju i poboljšanoj ravnoteži.
Na stopalima postoje točke koje su povezane s vitalnim organima
Stimuliranjem točaka na dlanovima ruku i stopalima masiramo unutarnje organe i poboljšavamo protok vitalne energije kroz njih te smo na taj način zdraviji i vitalniji. Sustav primjenjivanja pritiska na određene dijelove tijela u svrhu iscjeljivanja od bolesti i održavanja optimalne ravnoteže naziva se akupresura.
Točke na dlanovima ruku i tabanima povezane su s našim vitalnim organima putem meridijana, koji počinju na svakom prstu obje ruke, protežu se preko cijelog tijela i završavaju na vrhovima prstiju oba stopala. Tim meridijanima teče bio-elektricitet koji daje energiju svim našim organima kako bi funkcionirali ispravno i uravnoteženo. Postoji oko 900 točaka na cijelom tijelu koje se nalaze na energetskim meridijanima i njihovim tretiranjem može se iscijeliti neravnoteža i bolest u tijelu.
Masaža stopala
Za optimalno zdravlje svaki dan, izmasirajte dlanove i stopala, po 5 minuta svaki dlan i svako stopalo, najbolje ujutro kako biste aktivirali energiju, ali može i tijekom dana. Pritisak mora biti snažan, ali ne prejak. Možete isprobati pritisak na kućnoj vagi kao da pritišćete težinom od 1.4 do 2.3 kilograma. Ako tretirate samo jednu točku, zadržite se na njoj oko dvije minute. Masirajte točku na način da ju pritisnete pa popustite pritisak, kao da pumpate. U slučaju da je prisutna neka akutna bol (poput zubobolje ili glavobolje), pritisak treba biti konstantan tri minute ili više. Takav pritisak ima anestetički efekt!
Zanimljiva je i činjenica da u Japanu postoji, osim pauze za ručak, pauza za refleksologiju jer Japanci smatraju da masažom stopala osiguravaju tijelu dodatnu snagu za naporan radni dan. Stopala i listove nogu možete također izmasirati i navečer, kada se vratite kući umorni od posla i svakodnevnih obaveza. Listovi nose težinu cijelog tijela i akumuliraju stres tijekom dana, stoga svakodnevna masaža stopala i listova pomaže pri otklanjaju umora i opuštanju.
Dobrobiti bosonogog hodanja
Umjesto masaže stopala možete jednostavno prošetati bosi po šljunku, plaži, travi i slično, te ostvariti sve dobrobiti akupresurne masaže. Osim toga, kada uspostavimo vezu sa Zemljom dok hodamo bosonogi, utvrđeno je da dolazi do smanjenja bijelih krvnih zrnaca i povećanja crvenih krvnih zrnaca, što ukazuje na bolji imunitet. Pokazalo se da bosonogo hodanje pomaže u povećanju antioksidansa, ravnoteži autonomnog živčanog sustava, promicanju kardiovaskularnog zdravlja i poboljšanju sna.
S druge strane, bosonogo hodanje, također poznato kao uzemljenje odnosno earthing ili grounding, pomaže da uspostavimo vezu sa Zemljom. Kada hodate bosi po travi, elektroni Zemljine površine će se prenijeti u vaše tijelo, a Zemlja će apsorbirati ili neutralizirati elektrone negativnog naboja iz vašeg tijela. Hodanje bosih nogu po travi pomaže smanjiti razinu stresa za 62 %, a dodatno, zelena je umirujuća boja koja pomaže smiriti um i napetost. Kada hodate bosi po travi, povećava se razina endorfina (hormona dobrog osjećaja) u vašem tijelu. Priroda je ljekovita, sve što trebamo učiniti je biti bosonogi i sretni. Stoga, ljeto je odlično da izujete cipele i osjetite sve dobrobiti besplatne masaže stopala!
Moglo bi vas zanimati i: 5 mitova o NOVCU koji vas možda dijele od financijske slobode
Tekst: Petra Šafranko
Foto: Unsplash, Canva