Bubrežni kamenac – koji su uzroci, simptomi te kako se liječi otkrila nam je gastroenterologinja dr. Vlasta Miholić Marić

by Dalia Žmegač-Kunić

Sigurni smo kako ste svi vi koji ste se već susreli s boli koju donose tegobe bubrežnog kamenca itekako zapamtili tu bol, ali jednako tako zasigurno ne znate dovoljno ili gotovo ništa o nastanku, vrstama i borbi protiv takvih kamenaca.
Smatramo kako je bubrežni kamenac tema o kojoj se premalo govori i zna te smo iz tog razloga kontaktirali Zdravstveni centar Novamed. O ovoj temi razgovarali smo s gastroenterologinjom, dr. Vlastom Miholić Marić koja nam je ponudila stručne odgovore vezane uz ovu tematiku.

U nadi kako ćemo uz veću informiranost potaknuti i kvalitetniju brigu o vašem zdravlju, odgovori liječnice dr. Miholić Marić itekako mogu biti poticaj da se u 2024. više i bolje posvetite brizi o sebi.

Koji su glavni uzroci nastanka bubrežnih kamenaca i kako faktori poput prehrambenih navika, hidratacije i genetike igraju ulogu u njihovom formiranju?

Bubrežni kamenci nastaju kada u mokraći ima previše mineralnih soli te se unutar bubrega počinju taložiti i stvarati kamenci građeni od mineralnih  i kiselih soli- kalcija, oksalata, mokraćne kiseline. Prehrambene navike povećavaju rizik za nastajanje bubrežnih kamenaca, kao i smanjen unos tekućine tijekom dana, prekomjerni unos proteina životinjskog porijekla, konzumiranje većih količina rafiniranog šećera i fruktoze te konzumiranje većih količina mineralne vode tokom dana.

Rizik od pojavnosti kamenaca povećava se i pozitivnom obiteljskom anamnezom. Anomalije  bubrega i mokraćnih kanala, zastoj mokraće, česte urinarne infekcije povećavaju rizik za pojavnost kamenaca. Kod upotrebe nekih lijekova primijećena je također češća pojavnost bubrežnih kamenaca- diuretici, citostatici, lijek za sidu…

Koje su najčešće manifestacije bubrežnih kamenaca i kako pacijenti obično prepoznaju simptome?

Ponekad se može dogoditi da kamenci ne uzrokuju nikakve tegobe, nego se otkriju sasvim slučajno na ultrazvuku abdomena i obično ne stvaraju nikakve tegobe.

Tegobe i bolovi počinju kada dođe do pomicanja kamenaca iz bubrega u mokraćni kanal, a bol može biti od podnošljive do tako jakih bolova da osoba završi u bolnici.

Manji kamenci (do 5 mm veličine) spontano izađu uz konzumiranje dosta tekućine i primjene analgetika. Veći kamenci mogu zastati u mokraćnom kanalu i tada je potrebna intervencija liječnika, ponekad operativno odstranjivanje kamena ili razbijanje kamenaca koje nazivamo litotripsija.

Najčešći simptomi bubrežnih kamenaca su bolovi promjenjivog intenziteta u lumbalnom dijelu, sa širenjem u donji trbuh i prepone, bolno mokrenje, mokraća crvene ili smeđe boje, nagon na učestalo mokrenje, mučnine i povraćanje. Kod pojave infekcije može biti povišena temperatura i te se može pojaviti i zimica.

Postoje li specifičnosti u liječenju bubrežnih kamenaca ovisno o njihovoj veličini, sastavu i lokaciji u bubregu? Kako se određuje plan rehabilitacije nakon liječenja bubrežnih kamenaca i koje su dugoročne smjernice za pacijente koji su podložni ovom stanju?

Osobe koje imaju sklonost pojavi kamenaca trebaju piti dosta tekućine, preporuke su 1.5-2 L vode dnevno. Obično se po izmokravanju kamena učini analiza kamenca. Ako su kamenci građeni od kalcij oksalata, potrebno je jesti manje namirnica koje sadrže oksalate (cikla, celer, grejp, špinat, batat,  čokolada, Coca-Cola), a ako sadrže mokraćnu kiselinu, važno je smanjiti unos purina  (crveno meso, riba, školjke, grah, cvjetača, grašak).

Za sprečavanje nastanka bubrežnih kamenaca potrebno je redovito piti dosta tekućine, najbolje vode tijekom dana te ograničiti unos masti životinjskog porijekla, konzumaciju šećera, alkohola i održavati normalnu tjelesnu težinu uz redovitu fizičku aktivnost.

Moglo bi vas zanimati i: Dr. Vlasta Miholić Marić nam je otkrila navike uz koje ćemo i tijekom zime zadržati zdravlje crijeva

Tekst: Dalia Žmegač-Kunić i dr. Vlasta Miholić Marić, specijalist interne medicine, gastroenterolog u Zdravstvenom centru Novamed

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!