Budite se noću i jedete? Evo što trebate znati o noćnom jedenju

by Anđela Sabranović

Sindrom noćnog jedenja odnosi se na poremećaj prehrane koji se javlja uz isprekidani san (nesanica). Manifestira se na način da se osoba budi noću kako bi konzumirala hranu, obično nekoliko puta tijekom noći.

Osobe kod kojih je prisutan sindrom noćnog jedenja često imaju osjećaj da ako ne pojedu neće moći zaspati te kao da nemaju osjećaj kontrole nad željom za hranom koja se javlja tijekom noći. Kod osoba koje pate od ovog sindroma često su prisutne depresivna raspoloženja, anksioznost i/ili depresija koje tijekom noći eskaliraju. U mnogim situacijama, osobe koje pate od ovog sindroma imaju višak kilograma koji kompromitira održavanja zdrave težine, povećava rizik od razvoja zdravstvenih problema poput dijabetesa i visokog krvnog tlaka.

Važno je razlikovati sindrom noćnog jedenja od poremećaja prehrane povezanog sa spavanjem od kojeg se razlikuje po tome što je osoba u potpunosti budna dok konzumira hranu. Drugim riječima, osobe znaju da su tu noć bile budne i konzumirale hranu, dok kod poremećaja prehrane povezanog sa spavanjem osoba jede, ali sutradan se toga ne sjeća.

Prema nekim statistikama procjenjuje se da 1 od 100 osoba pati od ovog sindroma, a on se češće pojavljuje kod osoba koje imaju višak kilograma ili debljinu; koje pate od anksioznosti ili depresije; kod osoba koje konzumiranju droge ili alkohol u većim količinama te kod osoba kod kojih je prisutan neki drugi oblik poremećaja hranjenja poput kompulzivnog prejedanja ili bulimije.

Kako prepoznati sindrom noćnog jedenja?

Postoje brojni simptomi koji obično traju nekoliko tjedana ili mjeseci, neki od njih su:

  • buđenje radi jela
  • konzumiranje puno kalorija noću
  • smanjeni apetit tijekom dana
  • depresija i anksioznost

Što uzrokuje sidrom noćnog jedenja?

Uzroci mogu biti razni, svakako valja uzeti u obzir način života (san, prehrana i kretanje), razinu otpornosti na stres i sposobnost upravljanja vlastitim emocijama te mentalno zdravlje općenito.

Često je ovaj sindrom usko povezan i s poremećajem cirkadijalnog ritma, našeg prirodnog “sata” tijela koji kontrolira kada se osjećamo umorno, budno i gladno. Ako je ovaj sindroma prisutan, vrlo vjerojatno unutarnji sat ne radi kako bi trebao. Radi toga tijelo oslobađa hormone radi kojih se budite i osjećate glad tijekom noći.

Jedan od uzroka također mogu biti geni, ali i nedovoljan unos hrane tijekom dana koji potiče prejedanje tijekom noći.

Da bi saznali imate li problem s noćnim prejedanjem potrebno je obratiti se stručnoj osobi koja će ispitati  vaše tjelesno i mentalno zdravlje uključujući higijenu spavanja, hranjenja i emocionalne komponente.

*Ovo je informativni tekst i nije zamjena za savjetovanje ili psihoterapiju. Ukoliko sumnjate da patite od ovog sindroma obratite se stručnoj osobi za pomoć i podršku.

Moglo bi vas zanimati i: Psihologinja Anđela Jelić o slow living filozofiji: “Usporiti, ne znači odustati”

Tekst: dr.sc. Anđela Jelić, mag.psych.

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!