Ceramidi, hijaluron, kolagen… Iza besprijekorne, meke i baršunaste kože čvrsto stoje ovi sastojci – i definitivno su naši najveći saveznici protiv preranog starenja
Oni se prirodno nalaze u našem organizmu i glavni su potporanj povezivanju tkiva, održavanju čvrstoće kože i njezine elastičnosti, a samim time ljepote i mladolikosti kože. Ceramidi, hijaluron i kolagen – ‘sveto’ su trojstvo koje ima moćno anti-age djelovanje, a kako prirodno opadaju s godinama starosti, čitav je niz načina na koje im možemo pomoći u obnavljanju i jačanju!
Koncentracija koju ceramidi, hijaluron i kolagen imaju u organizmu do 30-e godine smanjuje se i do 40 posto, a do 40-e i do 60 posto. Uz prirodan proces gubitka ceramida, hijalurona i kolagena, dolazi do stanjivanje kože. Samim time dolazi i do veće osjetljivosti na razna upalna stanja, pojave bora i suhe, obješene kože te mogućih alergijskih reakcija. Uključimo li u to i razne vanjske faktore, poput hladnog i suhog (ili toplog) zraka, vjetra, UV zraka, ali i pretjeranog pilinga kože i lošeg izbora preparata za njegu, sve su to krivci za prerano starenje kože. Zato je vrijeme da bolje upoznate naše najveće saveznike u ljepoti kože – ceramidi, hijaluron i kolagen!
P.S. Utješno je što ih možemo nadoknaditi na dva ključna načina…
CERAMIDI
Ova posebna skupina lipida prirodno se nalazi u rožnatom sloju kože, Najvažniji su strukturni elementi koji čine zaštitnu barijeru naše kože. Imaju fantastične sposobnosti vezanja vlage, sprječavaju gubitak vode iz stanica pa su zaslužni i za smanjivanje isušivanja i starenja kože.
1. Prehrana: Ceramidi se mogu pronaći u mnogim izvorima hrane poput pšenice, repe i riže. Osim toga namirnice poput mlijeka, jaja i soje bogate su sfingolipidima koji pomažu u stvaranju više ceramida. Postoji nekoliko istraživanju koja potvrđuju poboljšanje hidratacije kože oralnim unosom ceramida, a među njima je i prehrana bogata proteinima, lisnatim zelenilom i dobrim uljima poput kokosovog i avokadovog.
2. Kozmetički preparati: Ceramide je najbolje nanijeti nakon tuširanja ili kupke kako bi ‘zaključali’ vlagu u koži. I redoviti piling jednom tjedno povećava učinkovitost ceramida, jer ujedno sprječava mrtve stanice kože da blokiraju apsorpciju ceramida iz preparata za njegu. Formule bogate ceramidima ujedno su i hidratantne. Svakako potražite i dodatke poput masnih kiselina, glicerina i kolesterola kako bi koža imala optimalnu zaštitu. Intenzivni anti-age tretmani hidratacije s ceramidima u glavnoj ulozi vrlo su popularni za pomlađivanje kože lica, vrata i dekoltea.
https://www.slowliving.hr/wp-content/uploads/2020/02/Foto1_tekst_Priscilla-du-Preez-Unsplash.jpg
KOLAGEN
Ovo moćno vezivno tkivo daje potporu cijelom tijelu, povezuje strukturu kože, gradi čvrste ovojnice oko organa, povezuje kosti i zglobove, obavija tetive, krvne žile, mišiće… Istodobno, sprječava gubitak vode iz stanica, zajedno s kreatinom zadužen je za elastičnost i čvrstoću kože. Općenito, kolagen je najbolji pokazatelj elastičnosti. Sve to ga stavlja na pijedestal čuvara mladolikosti kože i ljepote.
1. Prehrana: Kako i kolagen prirodno opada s godinama možemo ga nadoknaditi kroz različite namirnice ili dodatke prehrani. Zadnjih su godina kod nas vrlo popularni kolagenski dodaci prehrani u obliku tableta, praha ili tekući napitci s kolagenom. Osim toga, postoje namirnice koje obiluju ovim sastojkom, a ‘skrivaju’ se u proteinima (jaja, riba, perad, orašasti plodovi, gljive, zeleno povrće i citrusno voće).
2. Kozmetički preparati: Kolagen je glavni sastojak i kozmetičkih preparata i tretmana za pomlađivanje kože. No, u spoju s vitaminom C, koji obiluje antioksidansima, može se pojačati proizvodnja kolagena. Vrlo su traženi i brzi tretmani protiv bora – u obliku injekcija s kolagenom.
https://www.slowliving.hr/wp-content/uploads/2020/02/Foto2_tekst_Unsplash.jpg
HIJALURONSKA KISELINA
Tamo gdje ‘zakaže’ kolagen, u pomoć uskače hijaluronska kiselina i popravlja oštećena vlakna. Ona je zapravo dio kolagenske mreže i elastina te najveći čuvar vlažnosti u stanicama kože. Zajedno s kolagenom potiče vlažnost i u najdubljim slojevima kože te na taj način najučinkovitije sprječava dehidraciju kože i prerani nastanak bora. Poznata je i po lift-učinku (potiče čvrstoću kože), moćni je antioksidans, te ujedno smanjuje razna upalna stanja kože. Zato je i vjeran saveznik ceramida jer, baš poput njih, pomaže u rješavanju ozbiljnijih problema s crvenilom kože i aknama.
1. Prehrana: I dok se farmaceutski stručnjaci zaklinju kako hijaluronske tablete kao dodatak prehrani pomažu stanicama u obnavljaju hidratacije i poboljšavaju elastičnost kože, želite li na prirodan način u organizam unijeti više hijalurona onda definitivno morate u prehranu unijeti i više proteina. Baš poput gore spomenutih sastojaka, proteini su ti koji obiluju kolagenom, ceramidima i hijaluronom, a preporučuju se jaja, riba, meso i soja.
2. Kozmetički preparati: Mnoge kreme, gelovi i kapsule protiv bora danas se gotovo ni ne rade bez hijalurona koji, kako smo već istaknuli, kožu hidratizira, učvršćuje i pomaže da što duže zadrži mladenački izgled. Posebno se preporuča u njezi suhe kože, s različitim poremećajima u zaštitnom sloju, jer je u trenutku umiruje i vraća izgubljenu vlagu. A kad je riječ o tretmanima, danas možete čak i u pauzi za ručak ‘skoknuti’ po svoju injekciju hijaluronskih filera – za trenutno svjež i blistav izgled. Baš poput svake holivudske dive!
Autor: Nina Bošković
Foto: Unsplash