Kava je sinonim za druženja, razbuđivanje, mentalnu bistrinu, užitak ili „mojih 5 minuta u danu“. Ali, kada obična šalica kave nije dovoljna za razbuđivanje, pogotovo ljeti, vrijeme je za ledeno dobru i osvježavajuću cold brew kavu koju možete piti na plaži ili u ljetnim popodnevima gdje god se nalazili. Donosimo vam tri recepta s cold brew kavom za talijanski desert affogato, koktel tonik-kavu i nizozemsku kavu.
Savršena molekula kofeina
Odličan i vjerojatno najpoznatiji saveznik fokusa, mentalne bistrine i produktivnosti je, pogađate, kava. Kofein stimulira cijeli organizam, budi energiju, zaslužan je i za bolju cirkulaciju serotonina, te poboljšava raspoloženje. Poznato je da kofein ubrzava metabolizam, širi krvne žile, pomaže sagorijevanju masnoća, povećava cirkulaciju serotonina (od tuda onaj dobar osjećaj), poboljšava mišićni sustav pa se preporučuje konzumirati prije treninga, a smanjuje rizik i od nekih bolesti.
Kava je nekome potrebna ujutro, nekome u toku dana. Sve zavisi o razini adenozina, važne molekule koja se s vremenom nakuplja u mozgu, a koja zapravo uzrokuje umor. Znanstvene studije pak govore da postoje određena razdoblja u toku dana kada je dobro piti kavu. To pak zavisi o razini kortizola, hormona povezanog s našim prirodnim cirkadijskim ritmom. Stručnjaci smatraju da je prvu kavu dobro popiti tek sat vremena nakon buđenja jer je kortizol sam po sebi prirodno visok kad se probudimo, pa ga ne treba dodatno remetiti kofeinskim boostom. S druge strane, kava može ostati u organizmu i do osam sati, pa ju se ne preporučuje piti kasno navečer – osim ako radite noćnu smjenu. Idealno ju je stoga popiti poslijepodne kao zadnji put u danu.
Kada je cold brew kava bolji izbor od standardno pripremljene kave
Možda manje konzumirana nego uobičajena topla, cold brew kava itekako može zagrijati sva naša osjetila, a istovremeno osvježiti u ljetnim danima. Cold brew kava ima prirodno slatki čokoladno orašasti okus sa 70% manje kofeinske kiseline, pa bolje sjeda na želudac.
Za razliku od standardne kave koja se radi s vrućom vodom i kuha oko 5 minuta, cold brew kava se radi s hladnom vodom ili sobne temperature i ne kuha se. Molekule kofeina se tako ekstrahiraju na nježan način, a što je dulje pustimo da odstoji, dobivamo jači okus. Dok klasična kava zbog reakcije s vrućom vodom otpušta ulja koja oksidiraju te kofeinsku kiselinu koja daje gorko-kiselkast okus, cold brew kava je čak 70% manje kisela. Stoga je njena aroma prirodno više slađa i orašasta.
Poželite li ju sami napraviti kod kuće, napravite ju prema Toddy sustavu. Mljevena kava se pomiješa s hladnom vodom i pusti da odstoji poklopljena 12-24 sata. Za početak, možete pomiješati 100 g mljevene kave u 1 dcl hladne vode. Volite li jaču kavu, slobodno se poigrajte omjerima. Kada je odstajala, promiješajte ju pa potom procijedite – i spremni ste za rashlađujući ultimativni užitak!
Ako ste odmah pomislili da nemate vremena 24 sata pripremati kavu, reći ćemo vam da ona ustvari štedi vaše vrijeme. Jedna od posebnosti cold brew kave je što može stajati u frižideru do dva tjedna bez narušavanja njene kvalitete, dok klasično pripremljena kuhana kava ne možete stajati više od jednog dana. Iako radi hladne ekstrakcije može sadržavati 10 do 20% manje kofeina od tople kave, ona ipak predstavlja svojevrstan koncentrat. Naime, kofein je inače topiv u vodi i mastima i što je dulje u doticaju s vodom, više će se asimilirati u nju.
3 recepta s cold brew kavom koja evociraju ljeto
Cold brew kava se idealno kombinira s omiljenom ljetnom poslasticom – sladoledom (od vanilije). Ovaj ljetni desert ima i svoj naziv – affogato. Napravite ga tako što u staklenu desertnu čašicu stavite nekoliko kuglica sladoleda od vanilije te prelijete (potopite kuglice sladoleda) prethodno pripremljenom cold brew kavom.
Hladnu kavu možete slobodno kombinirati i u koktelima. Stavite 1/8 kave u visoku čašu, dvije žlice smeđeg šećera i nadolijte tonikom po želji – i dobili ste tonik-kavu. A ako tonik zamijenite likerom od jaja, stavite ga u čašu s kavom, te dodate veliku žlicu tučenog vrhnja i ukrasite na kraju kakaom u prahu – dobili ste nizozemsku kavu.
Tekst: Petra Šafranko
Foto: Unsplash