Leća pripada porodici mahunarki i obiluje nutritivnim svojstvima neophodnima za normalan rast, razvoj i rad organizma. U sebi sadrži jako malo masti i cijelo bogatstvo minerala, vitamina, bjelančevina i vlakana koji nam, uz mnoge druge zdravstvene benefite, daju energiju i omogućuju dobru probavu. Zbog svojih nutritivnih vrijednosti, dobra je kao glavno jelo i kao prilog, a služi i kao zamjena za meso, bilo da si uzmemo pauzu od mesa ili ga ne jedemo uopće. Ukratko, leća bi trebala biti nezaobilazna i česta namirnica u našoj ishrani.
EKOZONA proizvodi iz ekološkog i kontroliranog uzgoja već su dugo proizvodi od povjerenja na našim policama, a kad na tim policama vidimo razne vrste leća u svoj raskoši njihovih boja, ne znamo koju bismo prije kupili i kod kuće pretvorili u ukusno i zdravo jelo! A kupiti je možete uvijek jer se leću može koristiti tijekom cijele godine. Osobito je pogodna za sve one koji si ponekad ne mogu priuštiti provoditi dugo vremena u kuhinji i potrebno im je nešto brzo, zdravo i fino.
Leća se najčešće koristi kao glavno jelo u obliku variva ili juhe, kao prilog, priprema se i na salatu ili kao namaz. Iako nije na odmet, leću nije potrebno namakati prije kuhanja i kuha se brže od ostalih mahunarki. Potrebno je 15-45 minuta kuhanja, ovisno o vrsti leće koju smo odabrali. Kao i drugim mahunarkama, leći koju treba dulje kuhati bi bilo dobro dodati komadić kombu alge prilikom kuhanja ili ih kuhati tzv. šok metodom što znači da se tijekom kuhanja povremeno dolije hladna voda kako bi puknula opna koja je teže probavljiva.
Crvena leća je lagana i lako probavljiva mahunarka koju ne treba namakati i koja se vrlo brzo skuha (15-20 minuta) pa je pogodna za pire, umake i namaze, ali i posebno lijepo nadopunjuje variva i slaže se odlično s juhama, primjerice, s krem juhom od bundeve.
Žuta leća kuha se 20 minuta i idealna je kao dodatak žitaricama, koje nutritivno nadopunjuje. Super se slaže i s jelima od povrća jer je podatnog okusa i poprima okus povrća. Dobro se kombinira sa začinima poput currya, kurkume i kajenskog papra, bilo da je kuhate u varivima, namazima i umacima.
Zelena leća odlično paše uz razno povrće, posebno uz rajčicu, luk, češnjak i maslinovo ulje. Možete je probati pripremiti „a la pašta fažol“ ili kao veganski burger, ovisno treba li vam nešto toplo i na žlicu ili ste više za brzi (a zdravi) zalogaj. Može se poslužiti kao glavno jelo u obliku variva ili juhe, pripremiti na salatu ili kao namaz. Isto vrijedi i za leću mix – kombinaciju crvene, žute i zelene leće iz ekološkog uzgoja u kojoj dobivate raznolikost i svježinu okusa te odličnu ravnotežu nutritivnih vrijednosti. Djeca je je obožavaju, baš zbog šarenila boja!
Crna leća kuha se oko 30-40 minuta, vrlo se dobro slaže s gorkim povrćem i češnjakom, a zbog svoje tamne boje idealna je za garniranje (dekoriranje) jela. Odlična je u salati, prava proteinska bomba!
Smeđa leća se kuha oko 45 minuta, dok ne omekša i upije svu vodu. Kao i zelena, odlično se kombinira s rajčicom, lukom, češnjakom i maslinovim uljem. Može se poslužiti kao glavno jelo u obliku variva ili juhe, te u kombinaciji s tjesteninama, palentom, na salatu ili kao namaz.
EKOZONA leće pažljivo su uzgojene bez GMO sastojaka, bez pesticida, aditiva i dodanih šećera. Na vaš stol dolaze s pomno odabranih domaćih i stranih polja duge tradicije. Možete ih naći u svim boljim trgovinama, a pregled cijelog EKOZONA asortimana možete pronaći ovdje.
Moglo bi vas zanimati i: Treba li organska hrana češće biti na našem stolu?
Tekst: PR
Foto: PR