Ako ste među onima koji proljeće i ranu jesen provedu kišući i trljajući oči, onda ste sigurno već pomislili kako vam se to vrijeme svake godine čini sve duže i duže. I znate što? Vrlo vjerojatno ste u pravu. Peludne alergije traju sve duže!
Naime, istraživanje provedeno na Sveučilištu u Utahu pokazalo je da sezona u kojoj haraju peludne alergije počinje 20-ak dana ranije i traje 10 dana duže. Stručnjaci koji su proveli istraživanje smatraju da su klimatske promjene odigrale važnu ulogu u produženju sezone alergija. Štoviše, kažu da je „poveznica između viših temperatura i duže sezone peludi kristalno jasan primjer kako klimatske promjene već utječu na zdravlje ljudi“.
Peludne alergije, inače, nisu samo prolazna manja smetnja mnogima. Ove su alergije povezane s respiratornim problemima, osobe lakše dobiju virusnu infekciju, češći su posjeti hitnim ambulantama, a alergije utječu čak i na posao i školovanje. Što su duže sezone peludnih alergija, to su ti učinci gori.
Duže i više?
No, osim što je sezona alergija duža, čini se da je peludi više. Isto je istraživanje pokazalo da je u zraku u prosjeku 21 posto više peludi nego na početku 90-ih godina. To znači da kihanje, kašljanje, šmrcanje, pečenje očiju ne samo da duže traje, nego je i jače. Istraživanje je provedeno u SAD-u, ali sigurni smo da ste posebno ove, ali i prošle sezone već primijetili baš ovo što je istraživanje pokazalo. Ranije su provedena istraživanja, ali daleko manja, na razini biljaka iz staklenika, dok je ovo prva studija koja pokazuje takav razvoj situacije na kontinentu, te potvrđuje povezanost peludi s klimatskim promjenama.
Tim znanstvenika prikupio je podatke sa 60 peludnih mjernih stanica diljem SAD-a i Kanade, i to u razdoblju od 1990. do 2018. Iako je na cijelom području ustanovljen rast od oko 21 posto, postoje područja gdje je porast bio veći, kao na primjer Teksas i Srednji Zapad.
Krive klimatske promjene?
Činjenica da peludi ima više toliko ranije podrazumijeva da je zagrijavanje uzrokovalo promjenu unutarnjeg sata biljaka – odnosno one su počele proizvoditi pelud ranije u godini. Ipak, pitali su se tijekom studije znanstvenici može li se uistinu samo klimatske promjene okriviti za porast peludi i promjene? Statistika kojom su se poslužili znanstvenici pokazuje da klimatske promjene možemo „kriviti“ za oko polovicu produženja sezone trajanja peludne alergije. No, ako se razdoblje koje su promatrali (1990.-2018.) podijeli na dva dijela, očito je da se utjecaj klimatskih promjena povećava.
Uglavnom, ako vam se čini da je alergičnih ljudi sve više, te da sve više kišemo i trljamo oči – nažalost, u pravu ste. I, ponovno nažalost, ne čini se da će se nešto promijeniti nabolje.
Moglo bi vas zanimati i: Kišete? Kašljete? Možda je peludna alergija…
Tekst: Nataša Krstičević
Foto: Canva, Pexels