Ne možete kupiti sreću, ali možete kupiti sushi, što je skoro pa ista stvar. U posljednja dva desetljeća ovo jelo postalo je senzacija. Međunarodni Svjetski dan sushija obilježava se na današnji dan i nastoji podići svijest o istinama i zabludama vezanima za ovo ukusno jelo. Mi vam donosimo neke zanimljivosti i ne možemo vam obećati da nećete ogladnjeti.
Sushi porijeklom ne dolazi iz Japana
Iako Japanci pripisujemo sve zasluge za ono što danas nazivamo sushijem, smatra se da je inspiracija za sushi započela u jugoistočnoj Aziji. Narezushi, fermentirana riba umotana u kiselu rižu, potječe iz okolice rijeke Mekong i od tamo se proširila na Kinu, a kasnije i Japan. Moderni koncept sushija izumio je u Japanu Hanaya Yohei sredinom 1800-ih.
Vaš Wasabi vjerojatno nije pravi Wasabi
Pravi wasabi potječe iz korijena biljke wasabia japonica u Japanu, a ne hrenu kako se često govori. Snažna ljutina wasabija dolazi od prirodno antimikrobnih kemikalija u biljci, što je savršen kompliment za ubijanje mikroba i parazita u sirovoj morskoj hrani.
Čak je i svježi sushi prvo zamrznut
Propisi o sigurnosti hrane u SAD-u i Europi zahtijevaju da se sirova riba zamrzne određeno vrijeme kako bi se ubili potencijalni paraziti. U Europi se sirova riba mora zamrzavati na -20 stupnjeva Celzija najmanje 24 sata. Čak je i najsvježija riba koja se poslužuje u restoranima smrznuta što ipak mijenja njen okus i teksturu.
Ne biste trebali umakati sushi u sojin umak
Ako volite umakati sushi u sojin umak, drugi puta to napravite ispravno. Svoj komad sushija okrenite i lagano umočite samo ribu. Veliki ponos i trud uložen je u stvaranje sushi rolica koje ima ispravnu, ljepljivu teksturu. Umakanje riže dok se ne raspadne u vašoj šalici u Japanu bi protumačili kao amaterski potez.
Vjerujemo da ćete Svjetski dan sushija proslaviti uz najbolji sushi poput onog japanskog! Dobar tek!
Moglo bi vas zanimati: Brownie s malinama – super sočni i super jednostavni
Tekst: Vjera Pađen
Foto: Unsplash