Danas obilježavamo Svjetski dan voda

by Anđela Sabranović

Već dvadeset osam godina Svjetski dan voda obilježava se na današnji dan, 22. ožujka. Cilj je podizanje svijesti i pozornosti na važnost vode i promicanje razumnog i održivog korištenja resursa vode. Obilježavanje Svjetskog dana voda predloženo je na Konferenciji o okolišu i razvoju Ujedinjenih naroda u Brazilu 1992. godine.

Ovogodišnja tema Svjetskog dana voda je „Vrednovanje vode“ i upućuje na razmatranje vrijednosti vode i što ona znači svakom od nas. Koliko nam je važna u kućanstvu i obiteljskom životu, za hranu, zdravlje, obrazovanje, životne navike te gospodarstvo, ali i općenito za dobrobit ljudi i naše lokalno okruženje? Voda u različitim dijelovima svijeta ima različitu vrijednost i značenje – u kućanstvima, školama i na radnim mjestima voda je važna za zdravlje, higijenu, dostojanstvo i produktivnost ljudi, dok u kulturnom, vjerskom i duhovnom pogledu može značiti vezu sa stvaranjem, zajednicom i samim sobom. U prirodnom okruženju voda je svakako neophodna za mir, sklad i očuvanje okoliša. Značenje vode je mnogoznačno: ona predstavlja našu ključnu potrebu i važan je lokalni i globalni prirodni resurs koji sve više ugrožavaju prenapučenost Zemlje, sve veći zahtjevi poljoprivrede i industrije te pogoršanje utjecaja klimatskih promjena.

https://www.youtube.com/watch?v=zB4D1uHpfPg&ab_channel=UN-Water

Ako zanemarimo bilo koju od navedenih vrijednosti, dovest ćemo se u opasnost lošeg upravljanja ovim ključnim i nezamjenjivim prirodnim resursom, a bez sveobuhvatnog razumijevanja prave i mnogostruke vrijednosti vode, nećemo je uspjeti zaštititi.

Voda je bitna za opstanak i produktivnost svih živih bića i ekosustava na Zemlji. 6. cilj održivog razvoja (SDG 6) usmjeren je na osiguranje dostupnosti, održivog gospodarenja vodom i sanitarnih uvjeta za sve te podupire veći dio Agende za održivi razvoj do 2030. godine. No, rastuća prijetnja vodenim stresovima u različitim dijelovima svijeta ima dalekosežne posljedice te, između ostalog, utječe na gospodarski razvoj, sigurnost hrane, zdravlje, ekosustave, proizvodnju energije, iskorjenjivanje siromaštva i ravnopravnost spolova.

Nedavno objavljeno Izvješće o provedbi i ostvarivanju 6. cilja održivog razvoja (Summary Progress Update 2021: SDG 6 — water and sanitation for all) pruža najnovije dostupne podatke po zemljama i regijama, kao i za cijeli svijet prema svim globalnim pokazateljima 6. cilja održivog razvoja. Izvješće donosi ocjenu dokle smo stigli u provedbi različitih aspekata ovog cilja u različitim dijelovima svijeta i gdje zaostajemo te ujedno kvantificira ubrzanje potrebno za osiguranje održivog gospodarenja vodom i sanitarnih uvjeta za sve do 2030. godine.

Kako se navodi u izvješću, svijet je trenutno ipak na putu ostvarenja 6. cilja održivog razvoja, a preostaje nam svega 10 godina da ga i postigne, no isključivo uz jasan i odlučan integrirani globalni odgovor kako bi se ubrzao napredak u njegovoj provedbi.

 

Izvor: Ekovjesnik.hr

Foto: Unsplash, Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!