Dario Marčac u intervjuu za Slowliving: “Da bi se fokusirali na pozitivne aspekte društvenih mreža, ključno je biti svjestan vlastitog ponašanja online.”

Ovaj mladi poduzetnik je odličan primjer kako možete iskoristiti društvene mreže za profesionalni razvoj

by Anđela Sabranović

Dario Marčac je možda prvo počeo kao TikToker, ali mislim da ga sada već možemo zvati mladim poduzetnikom. On je primjer kako iskoristiti društvene mreže i pretvoriti hobi u lukrativan posao, a TikTok mu je bio samo odskočna daska. Iako je završio dvije srednje škole – glazbenu i strojarstvo, te nakon toga pohađao Tehnički fakultet, TikTok mu je privukao pažnju i ostalo je povijest. Snimanjem zabavnih videa postao je regionalna “internet senzacija”, zbog čega se sada može pohvaliti i s preko pola milijuna pratitelja samo na TikTok-u.

Osim što je trenutno jedan od najutjecajnijih TikTokera i organizator prvog TikTok Meet-upa u Hrvatskoj, Dario uspješno vodi desetke profila velikih tvrtki, a posao mu se svakodnevno širi. Bio je gost mnogih konferencija i festivala, a sa samo 26 godina Dario je bio najmlađi predavač na Weekend Media Festivalu 2021. u Rovinju. Njegov privatni sadržaj je uvijek drugačiji i zanimljiv, kojeg mediji redovito prenose, a pokrenuo je i #BookTok izazov u kojem je sudjelovalo 16 školskih knjižničara iz cijele Hrvatske koji je popraćen u raznim TV emisijama, brojnim novinama i časopisima. 

S Dariom smo popričali ususret Back Together summitu, gdje je ove godine gost na panelu Stres u doba selfija: Društvene mreže i anksioznost.

U sklopu ovogodišnjeg Back Together summita, sudjelovat ćeš na panelu Stres u doba selfija: Društvene mreže i anksioznost. Jesi li i sam ikada osjetio stres i anksioznost zbog društvenih mreža i kako si se nosio s time?

U današnje doba kada društvene mreže zauzimaju velik dio našeg svakodnevnog života, mogu reći da sam kao i većina ljudi osjetio stres i anksioznost koji mogu biti povezani s njima. Bilo je trenutaka kada sam se osjećao preplavljenim količinom informacija, usporedbama i konstantnom potrebom za stvaranjem sadržaja. Upravo su ti trenuci poslužili kao podsjetnik na važnost pronalaženja ravnoteže. Koristim se raznim tehnikama opuštanja, poput meditacije, vježbanja i provođenja vremena na otvorenom, udaljen od ekrana. Sve su to aktivnosti koje mi pomažu da se ponovno usredotočim, napunim baterije i održavam mentalno zdravlje.

Za sebe kažeš da si zagovornik promicanja zdravog životnog stila i mentalnog zdravlja na društvenim mrežama. Na koje načine to promičeš i koje savjete bi dao drugim kreatorima, na što bi trebali misliti?

Na mojim društvenim mrežama aktivno se zalažem za promicanje zdravog životnog stila i mentalnog zdravlja. S obzirom na to da je većina nas svakodnevno izložena pritiscima online svijeta, nastojim stvarati sadržaj koji potiče na postavljanje granica, svjesnost o vlastitom mentalnom zdravlju i brigu o sebi. Ukoliko bih morao dati savjet drugim kreatorima, rekao bih da je ključno ostati autentičan, fokusirati se na stvaranje sadržaja koji pruža vrijednost, ali koji također poštuje njihovo mentalno zdravlje i vremenske granice.

darkomares.com

Pojava društvenih mreža je imala velik utjecaj na mentalno zdravlje mladih. Koji su po tebi najgori negativni utjecaji društvenih mreža, jesi li sam osjetio negativne strane društvenih mreža i što pojedinac može učiniti da smanji njihov utjecaj?

Jedan od najvećih negativnih utjecaja društvenih mreža definitivno je konstantna usporedba s drugima i osjećaj da nikada ne radimo dovoljno, što može dovesti do iscrpljenosti i negativno utjecati na samopouzdanje. I sam sam osjetio ove negativne strane društvenih mreža i naučio sam da je najbolji način za smanjenje njihovog utjecaja postavljanje granica, redoviti digitalni detoks, ali i rad na vlastitom samopouzdanju i samoprihvaćanju.

Često naglašavaš važnost balansa između online prisutnosti i offline stvarnosti. Na koji način to postižeš sam? Imaš li kakva pravila za sebe, npr. koliko vremena dnevno ili tjedno smiješ provoditi online, ili načine kako se opuštaš nakon stresnog “online dana”?

Da bih održao ravnotežu između online prisutnosti i stvarnog života, postavljam određene granice. Primjerice, nakon određenog vremena navečer, ne provjeravam društvene mreže. To je vrijeme kada se posvećujem sebi, svojim bližnjima i hobijima izvan digitalnog svijeta. Opuštam se aktivnostima koje mi donose radost i opuštanje, poput meditacije, šetanja ili treninga, što mi pomaže da se resetiram i spremim za novi dan.

darkomares.com

Društvene mreže su mnogima sredstvo za postizanje instant gratifikacije, no voliš napomenuti kako mogu biti odličan alat za osobni i profesionalni razvoj. Reci nam malo o tome na koje sve načine možemo iskoristiti društvene mreže za razvoj?

Društvene mreže mogu biti iznimno moćan alat za osobni i profesionalni razvoj. Omogućavaju nam da se povežemo s inspirativnim osobama, pružaju nam pristup beskrajnim izvorima znanja i informacija te nam omogućuju da se izrazimo i podijelimo svoju strast s drugima. Ključno je pronaći načine kako maksimalno iskoristiti te prednosti, bilo da je to kroz online tečajeve, povezivanje sa stručnjacima iz određenih područja ili kroz konzumaciju inspirativnog sadržaja koji nas potiče na rast i učenje

Uz ograničavanje lajkova, kao što je to učinio Instagram nedavno, što misliš da bi društvene mreže još mogle učiniti da smanje kompetitivnost i uspoređivanje, te generalno smanjiti osjećaj anksioznosti koji mnogi dobiju kada skrolaju po feedu?

Mislim da bi društvene mreže mogle učiniti mnogo više kako bi smanjile osjećaj kompetitivnosti i uspoređivanja među korisnicima. Na primjer, veća transparentnost algoritama i pravila koja promiču autentičnost umjesto perfekcionizma mogla bi biti korisna. Također, mislim da je važno promicati digitalnu pismenost i svijest o utjecaju društvenih mreža na mentalno zdravlje, kako bi korisnici bili bolje pripremljeni za njihovo korištenje.

Pored svih negativnih, društvene mreže imaju i razne pozitivne strane poput zabave, inspiracije i motivacije. Kako po tebi možemo postići to da se fokusiramo na ono pozitivno, a izbjegnemo negativno?

Da bi se fokusirali na pozitivne aspekte društvenih mreža, ključno je biti svjestan vlastitog ponašanja online. To znači odabir koga pratimo, kakav sadržaj konzumiramo i kako provodimo vrijeme na društvenim mrežama. Izuzetno je važno redovito provoditi ‘čišćenje’ svojih profila, pratiti samo one profile koji nam pružaju vrijednost, inspiraciju i motivaciju te održavati ravnotežu između vremena provedenog online i offline.

Moglo bi vas zanimati i: Natko Beck za Slowliving.hr: “Ove 3 stvari su ključne za sporiji i sretniji život”

Razgovarala: Tina Sarajlić

Foto: Privatna arhiva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!