David Lynch je bio istinski primjer ekstremne kreativnosti u polaganom ritmu

by Petra Šafranko

David Lynch, američki redatelj poznat po svojim enigmatičnim filmovima i serijama poput Blue Velvet, Twin Peaks i Mulholland Drive, nije samo simbol avangardnog filma, već i osoba čiji je način života inspirativan primjer slow living filozofije. Iako su njegova filmska umjetnička dijela nadrealistička i prožeta noir stilom, naglasak na trenutke, atmosferu i detalje u scenama te smirenost i usporene radnje, nešto je što obilježava i sam umjetnikov način života. Iako je možda živio povučenije, život je proživljavao duboko i ekspresivno kroz svoj redateljski izričaj. Obilježavajući njegov odlazak i smrt u 78. godini života, donosimo slowliving crtice iz života ovog slavnog kultnog redatelja.

Usprkos tome što se ženio čak četiri puta, godine 2018. objasnio je za Guardian svoj povučeni stil života: “ Volim snimati filmove. Volim raditi. Ne volim baš izlaziti.”

David Lynch pokazuje kako slow living ne znači nužno povlačenje iz svijeta, već svjesno upravljanje vlastitim vremenom i energijom. Njegova meditativna praksa, poštivanje kreativnog procesa i jednostavni rituali pokazuju kako je moguće balansirati intenzivan rad i unutarnji mir. Za svakoga tko traži inspiraciju za usporavanje i življenje u trenutku, Lynchova priča pruža dragocjene lekcije. U svijetu koji stalno traži brzinu, njegov primjer podsjeća nas da najveći uspjesi često dolaze kada im pristupimo polako i pažljivo.

Strast prema umjetnosti

David Lynch je održao uspješnu mainstream karijeru dok je istraživao bizarno, radikalno i eksperimentalno kroz svoje filmove među kojima se nalaze i Čovjek-slon, Divlji u srcu, Eraserhead, Izgubljena cesta, Dina itd. Njegov redateljski stil snimanja dobio je čak i svoj naziv „lynchian“, označavajući čudan, jeziv i spor stil.  Dobio je tri nominacije za Oscara za najboljeg redatelja (za Plavi baršun, Čovjek slon i Mulholland Drive), i počasnog Oscara za životno djelo 2019.

U Varietyu je objavljena izjava Lesli Linka Glatter, predsjednice Udruženja američkih redatelja, koja je za Lyncha rekla:

 “Jednostavno ne postoji nitko poput Davida. Bio je vizionar u svojoj srži – podigao je vizualno pripovijedanje na filmu i televiziji na potpuno novu razinu, nadahnuvši tolike redatelje da riskiraju i vide nove mogućnosti. U jednoj od Davidovih ranih epizoda ‘Twin Peaksa’, postoji scena u trezoru banke s Kyleom MacLachlanom i Michaelom Ontkeanom i glavom losa koja leži na sredini stola. Nitko nikada to nije dovodio u pitanje; jednostavno je tu i čini scenu. Pitala sam Davida kako je došao na ideju staviti tu losovu glavu na stol. Pogledao me upitno i rekao: ‘Bila je tamo.’ Na setu su je namjeravali objesiti na zid, ali David ju je vidio kako leži na stolu i rekao: ‘Ostavi mi losovu glavu’. Koliko god planiraš, budi siguran da si otvoren prema životu, budi siguran da si otvoren prema glavi lososa na stolu, nemoj propustiti ono što je točno ispred tebe. Njegova sposobnost da vidi magiju koja postoji kada drugi nisu, učinila ga je jednim od najvećih pripovjedača našeg vremena.”

Polagan proces stvaranja

 Lynch je poznat po tome što ne žuri u kreativnim procesima. Njegova umjetnička praksa, koja uključuje ne samo film nego i slikarstvo, kiparstvo i glazbu, temelji se na strpljivom istraživanju ideja.

“Ako pokušate požuriti ideje, uništavate njihov prirodni tijek,” rekao je Lynch u svojoj knjizi Catching the Big Fish.

Umjesto brzopoteznih odluka, Lynch je sklon čekati dok “ideja sazrije”, što rezultira jedinstvenim, nezaboravnim djelima. Ovaj način rada – uživanje u procesu, a ne samo u rezultatu je jedna i od vrijednosti slow living filozofije.

Jednostavnost i svakodnevne rutine Davida Lyncha

Iako Lynchov filmski opus može djelovati ekscentrično i kompleksno, njegov svakodnevni život bio je  iznenađujuće jednostavan. Njegove rutine su uključivale konzumaciju omiljene šalice kave, stvaranje umjetnosti i meditaciju. U jednom intervjuu, Lynch je priznao kako voli svakodnevne rituale jer mu pružaju osjećaj stabilnosti i jasnoće.

Meditacija: Temelj Lynchove životne filozofije

Jedan od ključnih aspekata Lynchovog načina života je bila transcendentalna meditacija (TM), praksa koju je redatelj prakticirao desetljećima. Meditirao je dva puta dnevno i zagovarao TM kao ključ za otključavanje kreativnog potencijala i unutarnjeg mira. Čak je i 2005. godine osnovao Zakladu Davida Lyncha za obrazovanje temeljeno na svijesti i svjetski mir.

“Meditacija je poput bušenja bunara za čistu vodu. Idete sve dublje dok ne pronađete najčišći izvor, a taj izvor donosi jasnoću i energiju.”

Moglo bi vas zanimati i: Demi Moore: Inspiracija za sve generacije.

Tekst: Petra Šafranko

Foto: The Mirror US, CNN, YouTube

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!