Davor Kalvi, hrvatski sommelier za čajeve, otkriva koji čaj je najbolje upariti s kojim jelom

by Petra Šafranko

Osim što su čajevi odlični napici za uživanje i usporavanje, oni imaju i zdravstvene blagodati. Čaj puno blagotvornije djeluje na organizam od kave ili alkohola, potiče probavu i pomaže da ne osjećamo onu težinu u želucu nakon težih obroka. Kao što je već stoljećima u zapadnoj kulturi popularno hranu upariti s određenim vinom, posljednjih godina spajanje hrane s čajem postaje jednako popularno.

U mnogim vrhunskim restoranima diljem svijeta, ponajviše u istočnim kulturama, tijekom glavnih obroka poslužuje se čaj kako bi se omogućio izbor alternativnih pića radi zdravstvenih ili drugih razloga. U zapadnoj kulturi se tako na primjer uz jesenske slastice, poput pite od oraha, može poslužiti oolong čaj, dok se crni čajevi slažu sa svim jelima – od doručka ili deserta do „težeg“ mesa i jače začinjene hrane.

Uparivanje čaja s jelima u Japanu

U Japanu su čaj i hrana još dublje povezani, te se čak ista zdjela za rižu chawan, koristi i u japanskim kultnim ceremonijama čaja.

Osobe koje slijede makrobiotičku prehranu često piju čajeve uz jelo. U Japanu se u tu svrhu najčešće koristi čaj Bancha. Japanci ovaj čaj spajaju gotovo sa svime, iako se izvrsno slaže s jelima koja sadrže umak od soje. Bancha je vrlo pristupačan čaj za svakodnevnu konzumaciju, uz brojne blagodati koje pruža.

Bijeli čaj

Bijeli čajevi su vrlo lagani i najčešće se uparuju sa svježim sezonskim salatama i laganim jelima.

Zeleni čaj

Lagani kineski zeleni čajevi poput Xihu Long Jinga savršeno čiste i pripremaju nepce za nove raznovrsnije zalogaje. Zeleni čajevi se uglavnom sparuju s azijskom hranom, sirevima, piletinom, čokoladom, kremastim jelima, ribama, svježim voćem, rižom, salatom, plodovima mora, školjkama, začinjenom hranom, sushijem, tunom i slično. Općenito uz morske plodove, Davor preporučuje japanske zelene čajeve.

Zeleni čaj s jasminom u Kini obično poslužuju uz jaka jela kao što su janjetina ili palačinke sa zelenim lukom.

Oolong 

Cvjetni i voćni miris oolong čaja kao što je Tie Guan Yin ili blago oksidirani tajvanski oolong čajevi posebno se dobro slažu s plodovima mora i vegetarijanskim jelima, dok su srednje oksidirani i tamniji oolong čajevi odlični za deserte i voće.

Oolong je čaj koji se odlično može spariti s laganom i težom hranom, pogotovo ako je jače oksidiran tijekom obrade, a savršeno se slaže s marelicama, govedinom, kupinama, piletinom, čokoladom, desertima, digestivima, svježim voćem, đumbirom, hranom s roštilja, breskvama, pitom od oraha, šljivama, začinjenom hranom.

Srednje pečeni oolong čajevi također se odlično sparuju s pečenim proljetnim rolicama i popularnim dim sumom.

Crni čaj

Crni čajevi jednostavno odgovaraju uz sve, od doručka, peciva i deserta, do težeg mesa i još začinjenije hrane. Za primjer možemo navesti Keemun black tea čiji okus se odlično nadopunjuje uz trešnje, voćne salate od dinje, tjestenine s umakom od rajčice ili hrane jačeg okusa.

Pu-erh 

Pu-erh čajevi stvoreni su da stare tijekom vremena, što im daje izrazito zemljan okus i posebnu strukturu. U Kini je pu-erh popularan kao digestiv koji ima sposobnost ukloniti masnoću iz tijela nakon obilnog obroka. Njegov snažan okus dobro podnosi i začinjenu hranu pa se može uparivati s jakim pečenjima ili bilo kojom drugom težom hranom.

Odležani pu-erh čaj sa svojim neutralnim okusom, umirujućim svojstvima i svojstvima čišćenja masnoće bio je glavna namirnica za ljude u južnoj Kini koji su na dijeti bogatoj mastima. Izvrstan je za hranu koja je masna, bogata mastima, začinjena i s češnjakom. Odležani pu-erh čaj dobro se slaže s pečenim mesom, južnokineskom kuhinjom ili korejskim roštiljem.

Dobro sljubljivanje hrane i čaja poboljšat će podjednako okuse hrane i čaja, sve dok uživate u obojem svjesno i polako. To je jedino važno u kulturi ispijanja čaja – zaključuje Davor.

Davor Kalvi je strastveni i dugogodišnji zaljubljenik u čajnu kulturu i tradicionalne čajeve dalekog istoka. Posebnu strast posvetio je čajevima i čajnoj kulturi Kine, Japana i Tajvana te je osim web prodaje i suradnje s vrhunskim restoranima i barovima, svoju strast odlučio podijeliti i na radionicama u novootvorenom prostoru u Ilici 151. Želja mu je da svoje znanje za koje posjeduje i kineski priznat certifikat za Tea Mastera, kao svojevrstan sommelier za čajeve, podijeli sa svima koji žele upoznati čaroban svijet čajeva.

Moglo bi vas zanimati i: Davor Kalvi: upoznajte čarobnjaka za ceremonijalne čajeve.

Tekst: Davor Kalvi

Foto: Unsplash

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!