Detoksikacija vašeg doma: 12 koraka do zdravog kućanstva

Jednostavni koraci za detoksikaciju vašeg doma i stvaranje zdravijeg životnog prostora

by Anđela Sabranović

Naši su domovi naša utočišta, ali mogu biti i puni toksina i zagađivača koji negativno utječu na naše zdravlje. Kako biste stvorili zdraviji životni prostor za sebe i svoju obitelj, bitna je detoksikacija doma kroz uklanjanje ili smanjenje izvora onečišćenja zraka u zatvorenom prostoru. U nastavku pronađite 12 jednostavnih koraka koji će vam pomoći da postignete okruženje bez toksina. 

Detoksikacija doma

Zašto detoksicirati dom?

Mnogi od nas shvaćaju važnost povremenog čišćenja tijela. To pomaže riješiti se toksina i stvoriti zdravo okruženje za život naših stanica. Ali mnogi ljudi zaboravljaju na čišćenje svog doma. O tome baš i ne razmišljamo, a zapravo je dosta bitno jer smo u njemu svaki dan i izloženost otrovnim kemikalijama tijekom dugog vremenskog razdoblja može uzrokovati probleme povezane sa živčanim i imunološkim sustavom.

Jeste li znali da je unutarnji zrak obično 2-5 puta zagađeniji od vanjskog zraka? I ne samo to, već i namještaj, presvlake, sintetički građevinski materijali i proizvodi za čišćenje u domovima mogu ispuštati razne otrovne spojeve, npr. formaldehid. Onečišćenje zraka u zatvorenim prostorima također može biti uzrokovano peludom, bakterijama i plijesnima, budući da zagađivači vanjskog zraka poput ispušnih plinova automobila ulaze u zgrade.

Jednostavni koraci za detoksikaciju vašeg doma

Poboljšajte ventilaciju

Pravilna ventilacija ključna je za održavanje kvalitete zraka u zatvorenom prostoru. Redovito otvarajte prozore kako biste omogućili cirkuliranje svježeg zraka, koristite ispušne ventilatore u kuhinji i kupaonici i razmislite o ugradnji sustava za izmjenu zraka za bolju cirkulaciju zraka.

Koristite prirodne proizvode za čišćenje

Zamijenite komercijalne proizvode za čišćenje pune štetnih kemikalija prirodnim alternativama poput octa, sode bikarbone i soka od limuna. Ove prirodne opcije su učinkovite i neće unijeti toksine u vaš dom.

Pinterest

Odbacite sintetičke mirise 

Sintetički mirisi koji se nalaze u osvježivačima zraka, svijećama i mirisnim proizvodima za čišćenje mogu otpuštati hlapljive organske spojeve (VOC) u zrak. Odlučite se za difuzore eteričnih ulja ili prirodne mirise poput svježeg cvijeća kako bi vaš dom ugodno mirisao.

Odaberite boju s niskim udjelom VOC-a 

Kada birate boje za svoj dom, odaberite one s niskim udjelom VOC-a ili bez VOC-a kako biste izbjegli udisanje štetnih kemikalija koje mogu ispuštati tjednima ili čak mjesecima.

Filtrirajte vodu

Instalirajte filter za vodu kako biste uklonili zagađivače iz vode iz slavine. Ovo ne samo da čini vašu vodu sigurnijom za piće i kuhanje, već i smanjuje vašu izloženost štetnim tvarima.

Uklonite tepihe

Tepisi mogu zadržati alergene i grinje, što može pridonijeti lošoj kvaliteti zraka u zatvorenom prostoru. Razmislite o zamjeni tepiha podovima od tvrdog drva ili pločica ili koristite prostirke s niskim dlačicama koje se lako čiste. Ili ako već volite tepihe, imajte na umu da ih treba redovito dobro oprati.

Kontrolirajte vlažnost

Održavajte unutarnju razinu vlažnosti između 30-50% kako biste spriječili rast plijesni i razmnožavanje grinja. Ako je potrebno, koristite odvlaživače ili klima-uređaje.

Ispunite dom biljkama

Određene sobne biljke, kao što su zeleni ljiljan ili svekrvin jezik, mogu poboljšati kvalitetu zraka u zatvorenom prostoru upijanjem zagađivača i otpuštanjem kisika. Postavite ih strateški po svom domu.

Smanjite upotrebu plastike

Smanjite svoju izloženost štetnim kemikalijama kao što su ftalati i BPA smanjenjem upotrebe plastičnih posuda i odabirom staklenih ili nehrđajućih čelika. Smanjivanjem plastike u domu (bilo plastika u odjeći, kuhinji ili kupaonici) smanjujete i broj mikroplastike u vaše kućanstvu koja može doprijeti u vaš organizam.

Detoksicirajte spavaću sobu

Uložite u organske madrace i posteljinu kako biste smanjili izloženost usporivačima plamena i drugim kemikalijama koje se obično nalaze u konvencionalnim materijalima za posteljinu.

Očistite svoj dom 

Dom bez nereda lakše je čistiti i održavati, smanjujući nakupljanje prašine i alergena. Redovito pospremajte i donirajte predmete koji vam više nisu potrebni. Na taj način stvarate čišći okoliš i mirniji životni prostor.

Provjerite radon 

Testirajte svoj dom na radon, prirodni radioaktivni plin koji može prodrijeti u domove i predstavljati rizik po zdravlje. 

Primjenom ovih jednostavnih koraka možete detoksificirati svoj dom i stvoriti zdraviji životni prostor za sebe i svoje najmilije. To je malo ulaganje u vaše zdravlje i dobrobit koje može dovesti do dugoročnih koristi i ugodnijeg okruženja bez toksina.

Moglo bi vas zanimati i: Održiva moda: 10 jednostavnih koraka do održivog ormara

Tekst: Slowliving.hr

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!