Neke od dobrobiti svjesnog disanja su smanjenje stresa, bolji san, smirenje te nije ni čudo što su vježbe disanja odjednom tako popularna. Ipak, iako na internetu možemo pronaći mnoštvo različitih tehnika disanja, većina nas se želi držati onih najjednostavnijih. Prije nego krenemo na konkretne tehnike, u nastavku smo izdvojili izjavu trenerice za svjesno disanje Sophie Belle koja je objasnila zašto danas svi pričaju o važnosti disanja.
Tehnike disanja postoje već godinama, ali je ogroman porast stresa i tjeskobe u našem modernom svijetu ono što je dovelo do popularnosti u posljednje vrijeme. Disanje je nevjerojatno učinkovit alat za upravljanje i stresom i tjeskobom jer je dah jedina tjelesna funkcija koja izravno utječe na živčani sustav. Duboko disanje smiruje živčani sustav, omogućujući nam trenutni odmor. Što smo više pod stresom, to nam dah postaje plići. To nam tijelo drži u stanju spremnosti na borbu ili bijeg te što više tako dišemo, postajemo sve više pod stresom. Loše navike mogu se brzo stvoriti, utječući na naše fizičko i emocionalno zdravlje i zato je ključno prakticirati svjesno disanje što češće.
U nastavku smo izdvojili nekoliko prijedloga za tehnike disanja, a možete ih koristiti kada god osjetite da vam je potrebno.
Osnovna vježba
Sjednite u udobnom položaju ili lezite ravno na pod ili krevet. Opustite ramena. Stavite jednu ruku na prsa, a jednu na trbuh. Udahnite duboko kroz nos dvije sekunde. Osjetite kako se zrak kreće kroz nosnice i u vaš trbuh. Želudac bi vam se trebao proširiti dok vam prsa miruju, a zatim polako ispustite zrak dvije sekunde. Ponovite najmanje pet puta.
Tehnika 4-7-8
Uradite izdah i ispraznite pluća u potpunosti. Nakon toga udahnite četiri sekunde, a zatim zadržite dah sedam sekundi. Izdahnite kroz usta osam sekundi. Ponovite vježbu četiri puta.
10 dubokih udisaja
Zatvorite oči i udahnite polako, duboko. Osjetite kako vam zrak ulazi u pluća. Oslobodite misli sa dahom. Ponovite deset puta.
Kapalabhati (dah vatre)
Sjedeći na podu ili u stolici, stavite ruke u šaku i stavite ih na donji dio trbuha. Udahnite. Izdržavajući napon, ispustite kratak, eksplozivan dah, nakon čega slijedi brzi, pasivni dah. Svaki izdisaj trebao bi biti oko jedne sekunde, a udisanje je što brže. Ponovite ekspanzijski izdah / pasivni udisaj brzim tempom tijekom trideset sekundi. Napravite dva do tri kruga.
Ako kojim slučajem ne znate kada vam vježbe disanja mogu biti korisne, ovo su neki naši provjereno pogodni trenuci u danu.
- Početak dana
- Trenuci umora na poslu kada trebate dodatni fokus
- Povratak energičnosti
- Smirenje prije važnih razgovora
- Smirenje prije spavanja
Moglo bi vas zanimati i: 5 aktivnosti zbog kojih možda imate poteškoće sa spavanjem
Tekst: Anđela Sabranović
Foto: Pexels