Djeca koja jedu više voća i povrća imaju bolje i mentalno zdravlje

Studija u Ujedinjenom Kraljevstvu pokazala je da je veći unos voća i povrća usko povezan s boljim mentalnim zdravljem srednjoškolske djece

by Anđela Sabranović

Danas kada znamo kako su crijeva i mozak povezani te kako je naš crijevni mikrobiom izuzetno važan za naše općenito zdravlje ne čudi nas podatak kako je u Ujedinjenom Kraljevstvu veliko istraživanje dokazalo kako se povećani unos voća i povrća pozitivno odrazio i na mentalno zdravlje djece.

Što je studija otkrila?

Kako bi istražili mogu li izbori prehrane biti povezani s mentalnim zdravljem, istraživači su koristili ankete iz više od 50 škola u Ujedinjenom Kraljevstvu. Gotovo 11.000 učenika ispunilo anketu.

Prosječna ocjena mentalnog zdravlja za sve učenike je iznosila 46,6 na ljestvici od mogućih 70 za djecu u srednjim školama. Za djecu u osnovnim školama ta vrijednost je iznosila 46 od mogućih 60.

Od ukupnog broja ispitanika samo je 25% djece potvrdilo kako dnevno unesu preporučenih pet porcija voća i povrća dnevno. Čak 10% djece je izjavilo kako ne jede voće i povrće.

Djeca koja su dnevno unosila tri ili četiri porcije voća i povrća dnevno su ostvarila bolje rezultate i postigli veću ocjenu mentalnog zdravlja.

Kako i zašto je povećan unos voća i povrća važan za mentalno zdravlje djece?

Autori studije su izjavili kako je prehrana bogata voćem i povrćem nužna kako bi se osigurali svi građevni elementi za razvoj i funkcioniranje tijela i kod djece i kod odraslih. To podrazumijeva sve potrebno za naše stanice, sintezu DNK, hormone. Ipak, budući da se kod djece mozak intenzivno razvija za njih je optimalna i nutritivno bogata prehrana posebno važna.

Znamo da voće i povrće obiluje vitaminima i mineralima koji su ključni za fizičko zdravlje, ali sada već odavno znamo i kako je fizičko zdravlje neodvojivo od mentalnog te nas rezultati ove studije svakako ne iznenađuju. Oni su samo podsjetnik kako za roditelje, tako i za društvo u cjelini koliko je zapravo važan način na koji se hranimo.

Liječnica Audrey Koltun koja je pratila ovu studiju izjavila je kako bi cijele obitelji trebale povećati unos voća i povrća te kako je neizmjerno važno da se djeci ograniči unos rafiniranih i prerađenih ugljikohidrata i šećera. Uz to savjetuje potpuno izbjegavanje sokova koji sadrže šećere te adekvatan unos tekućine isključivo kroz vodu, svježe cijeđene sokove ili čajeve.

Autori studije su naglasili kako im je osnovni motiv za provođenje istraživanja bio probuditi društvo u cjelini te omogućiti djeci da i u školama te vrtićima imaju što kvalitetnije obroke.

Moglo bi vas zanimati i: Pet stvari koje bih voljela da sam znala prije nego što sam postala mama

Tekst: Anđela Sabranović

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!