Mnogi se sjećaju kampanje #PrekinimoŠutnju u kojoj su žene glasno progovorile o nasilju koje su doživjele tijekom porođaja i razdoblja provedenog u rodilištu. To je možda samo najglasnija i najtraumatičnija kampanja, ali tek jedna u nizu onih koje je pokrenula Udruga Roda – Roditelji u akciji. Borba za prava žena, majki, roditelja, i djece njihova je svakodnevica.
Upravo iz Rode dolazi i još jedna opimistična novost. Ova udruga izradila je besplatnu i anonimnu internetsku platformu za prijavu kršenja prava žena u području ženskog zdravlja.
Strašna svjedočanstva
Proteklih su godina u Hrvatskoj u javnost također izašla brojna svjedočanstva žena o verbalnom i fizičkom nasilju tijekom različitih ginekoloških postupaka uslijed neodgovarajuće primjene analgezije i anestezije. S druge strane, tijekom pandemije ženama je bio znatno smanjena mogućnost obavljanja ginekoloških pregleda, a u rodilištima su vladala pravila suprotna smjernicama europskih stručnih društava. Zbog svega tog rodiljama je uskraćivana pratnja na porodu, novorođenčad je nerijetko bila odvojena od majki, boravak u rodilištu je skraćen na minimum, a podrška majkama i novorođenčadi po otpustu je bila nedostatna.
Unatoč učestalosti takvih iskustava, zanemariv je broj žena koje se odluče na korištenje pravnih mehanizama radi zaštite svojih prava. Drugim riječima, žene odluče ono najteže – šutjeti i pokušati zaboraviti. Jedan od razloga jest taj što takvi zaštitni mehanizmi nisu lako dostupni pa žene ne znaju kome se obratiti. Osim toga, obeshrabruje dugotrajnost postupaka pred sudom, neizvjesnost ishoda i sudski troškovi, ali i nedostatak odgovarajuće pravne podrške.
Prekinimo šutnju
„Pozivamo sve žene da prijave neprofesionalno postupanje, nepravilnost i kršenje prava ako su se osjećale poniženo, izigrano ili omalovažavano u nekoj od zdravstvenih ustanova u Hrvatskoj prilikom skrbi za svoje zdravlje tijekom medicinski potpomognute oplodnje, trudnoće, spontanog ili namjernog pobačaja te poroda.“ – izjavila je Branka Mrzić Jagatić, voditeljica projekta te dodala: „Izradile smo platformu za anonimnu prijavu kršenja prava žena u području ženskog zdravlja koja će biti trajno dostupna ženama, a kroz koju trenutno možemo ponuditi i pravnu zaštitu u obliku konzultacija s odvjetnicom i pravnicom. Vjerujemo da će takav oblik podrške osnažiti žene da prekinu šutnju i prijave nepravilnosti i kršenja prava, a koja u našem zdravstvenom sustavu nisu rijetkost kada je u pitanju žensko zdravlje.“
Prikupljene prijave Roda će koristiti kako bi s drugim udrugama zagovarala unapređenje praksi unutar zdravstvenog sustava u području skrbi za zdravlje žena prema nadležnim institucijama u RH, donositeljima odluka te europskim i svjetskim institucijama i organizacijama koje štite prava žena.
Platforma se nalazi na adresi rodilista.roda.hr (ovdje).
Tekst: PR, Nataša Krstičević
Foto: Canva