Dr. Ivana Prkačin za Slowliving: Kako izgleda kompletna njega lica, tijela i kose u ovom periodu godine

by Petra Šafranko

Jesensko zimski period traži malo drugačiji pristup njezi lica, tijela, kose i općenito kože od onog ljetnog. Doktorica Ivana Prkačin nam se činila kao savršena sugovornica i stručnjakinja na tom području s obzirom na to da je vrlo uspješna, i rekli bismo mnogima omiljena, liječnica u području dermatologije i venerologije. Sama je istinski primjer kako ljepota počiva na njegovanom izgledu te jednostavnoj skincare rutini i brizi o sebi – iznutra i izvana koje i sama prakticira. Sve što ste htjeli znati o kompletnoj post-ljetnoj njezi lica, tijela, kose i općenito kože pronađite u savjetima koje donosi doktorica.

Dr. Ivana Prkačin

Doc. dr.sc. Ivana Prkačin je specijalistica dermatologije i venerologije u Klinici za kožne i spolne bolesti KBC Sestre milosrdnice, doktorica u privatnoj Poliklinici Milojević, redoviti je predavač na Zdravstvenom veleučilištu u Zagrebu te Docent na Katedri za humanistiku MEF u Splitu (od kuda je i rodom). Specijalizirala se za dermatološku onkologiju i medicinsku kozmetologiju.

Osim što je članica raznih liječničkih društva, te je objavila razne znanstveno-istraživačke radove, redovito gostuje u medijima, na stručnima kongresima i konferencijama. Uz troje djece, kao i veliku obitelj u kojoj je sama odrasla, doktorica Prkačin je jednostavna, praktična i pristupačna osoba što joj prije svega i daje prednost da s lakoćom manevrira svim navedenim titulama i ulogama.

Osnovni koraci u post-ljetnoj njezi i revitalizaciji kože po savjetima dr. Ivane Prkačin

Prije svega, potrebno je krenuti od osnovnog koraka, a to je dubinsko čišćenje kože kako bi se uklonile nečistoće i preostali SPF, koji doktorica savjetuje da se svakako koristi i u zimskom periodu godinu. Nakon čišćenja, važno je primijeniti hidratantne serume s hijaluronskom kiselinom ili vitaminom C za obnovu zaštitne barijere kože i posvjetljivanje kože. Doktorica također preporučuje blagi piling, bilo kemijski ili fizički, kako bi se uklonile mrtve stanice kože i potaknula obnova. Na kraju, obavezno koristite bogate hidratantne kreme i, ako je moguće, tretmane koji sadrže retinoide za poboljšanje teksture i tonusa kože.

Kosa, kao i koža, može pretrpjeti oštećenja u ljetnom periodu godine pa je bitno u post-ljetnoj njezi vratiti joj prvenstveno hidrataciju da ima sjaja i zdravlja. Osnovni koraci u njezi kose uključuju dubinsko pranje jednom tjedno pročišćavajućim hidratantnim šamponom i regeneratorom s hranjivim sastojcima, poput kokosovog ili arganovog ulja. Također, upotreba hidratantnih maski ili tretmana za kosu barem jednom tjedno može pomoći u regeneraciji oštećenih vlakana. Izbjegavajte vruće alate za oblikovanje kose kako biste spriječili njeno daljnje oštećenje.

Kako pripremiti kožu za zimski period godine

Pitali smo doktoricu kako pristupiti izazovima ovog perioda godine kada grijemo prostore, a zrak može biti suh i hladan?

Zimi je koža često suha zbog čega je važno hidratizirati kožu bogatim kremama s hijaluronskom kiselinom, ceramidima i glicerinom. Ne treba zaboraviti ni na njegu vlasišta koje je također izloženo suhom zraku. Tijekom zimskog perioda, preporučuje se korištenje SPF-a od najmanje 30, jer UV zračenje može biti jednako štetno kao i ljeti, osobito u planinskim područjima ili na mjestima s refleksijom snijega. Iako mnogi misle da je sunčevo zračenje slabije zimi, UVB zrake mogu uzrokovati opekline, dok UVA zrake koje pridonose starenju kože i povećavaju rizik od raka kože, prodiru kroz oblake i staklo.

Ljepota kože dolazi i iznutra

Znamo da ljepota kože dolazi i iznutra. Što trebamo koristiti za njegu kože iznutra?

Njega iznutra je jednako važna kao i njega izvana, jer zdrava prehrana i hidratacija doprinose boljem izgledu i stanju kože, čime se postiže dugotrajniji efekt. Za njegovanje kože iznutra važno je piti dovoljno vode i konzumirati voće i povrće bogato antioksidansima, poput bobičastog voća, agruma, špinata i mrkve, zatim zdrave masnoće iz orašastih plodova, avokada i masne ribe bogate omega-3 masnim kiselinama. S druge strane, hrana koja nije dobra za kožu uključuje prerađene namirnice bogate šećerom, trans masti, rafiniranim ugljikohidratima i prekomjernu konzumaciju alkohola, jer mogu izazvati upale i pogoršati stanje kože.

Koliko su bitni suplementi za ljepotu kože?

Suplementi mogu poboljšati zdravlje kože, ali ne bi trebali zamijeniti pravilnu prehranu i njegu. Ključni suplementi uključuju omega-3 masne kiseline za održavanje hidratacije i smanjenje upala, vitamin C za potporu proizvodnji kolagena i borbu protiv slobodnih radikala, biotin za zdravlje kose, kože i noktiju te vitamin E kao antioksidans koji štiti kožu od UV oštećenja.

Anti-age njega kože lica

Idemo li korak dalje u njezi, koje kreme protiv bora bismo trebali birati, odnosno koji sastojci su pri tom poželjni?

Kreme protiv bora trebaju sadržavati sastojke koji aktivno djeluju na smanjenje znakova starenja. Retinoidi, poput retinola, potiču obnovu stanica i poboljšavaju teksturu kože. Peptidi pomažu u proizvodnji kolagena, dok hijaluronska kiselina osigurava hidrataciju i puniju kožu. Vitamin C djeluje kao antioksidans, posvjetljuje kožu i štiti od slobodnih radikala, dok niacinamid poboljšava elastičnost i tonus kože. Ovi sastojci zajedno mogu pomoći u smanjenju finih linija i bora te očuvanju kože, ne samo u zimskom periodu već općenito u njezi kože.

Moglo bi vas zanimati i: 3 najčešće pogreške u njezi kože zimi i savjeti kako ih izbjeći.

Tekst: Petra Šafranko, Ivana Prkačin

Foto: Ivana Prkačin privatna arhiva

 

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!