Endokrini disruptori su tvari koje ponekad trajno ometaju prirodno funkcioniranje endokrinog sustava, a prisutni su svuda oko nas, od kuhinje do vrta – ističe naša kolumnistica Mirela Ilenić. Načini na koji se mogu odraziti na naše zdravlje su brojni. Ove tvari mogu imitirati ili ometati rad hormona, što može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući promjene u plodnosti, metaboličke poremećaje i povećani rizik od karcinoma, posebno karcinoma dojke.
Što su endokrini disruptori
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) definirala je 2002. endokrine disruptore kao tvari ili spojeve koji mijenjaju funkciju/funkcije endokrinog sustava i time dovode do štetnih učinaka na zdravlje zdravog organizma, njegova potomstva ili (pod)populacija.
“Ovi štetni spojevi mogu se naći u svakodnevnim proizvodima: plastici u koju ponekad pakiramo hranu, u hrani putem pesticida, kozmetici, te industrijskim kemikalijama poput dioksina i polikloriranih bifenila (PCB). Primjerice, bisfenol A (BPA) se koristi u pakiranju hrane, a PFAS (per- i polifluorirani alkilni spojevi) u neljepljivom posuđu. Ostaci pesticida također mogu biti prisutni u voću i povrću, što dodatno povećava rizik od izloženosti ovim tvarima.” – ističe Mirela Ilenić.
Mirela osobito napominje kako se endokrini disruptori često nalaze u losionima za tijelo, dezodoransima i ruževima za usne. Samim time, nanosimo ih na kožu putem koje se apsorbiraju u naš krvotok, a putem krvi u sve ostale organe.
“Potrebno je učiti i informirati se, čitati sitna slova i deklaracije. Nisam za aplikacije, jako su isključive, ali edukacija uvijek pomaže.” – savjetuje Mirela.
Kako se zaštititi od endokrinih disruptora?
Jasno je da se ne možemo u potpunosti zaštititi, ali postoji nekoliko načina za smanjenje izloženosti endokrinim disruptorima. U kuhinji se preporučuje korištenje staklenih ili keramičkih posuda umjesto plastičnih, a izbjegavanje konzervirane hrane može smanjiti unos BPA. U kupaonici pažljivo biranje proizvoda za njegu tijela može pomoći u izbjegavanju kemikalija koje ometaju hormone.
U vašem domu, osobito prilikom kupnje novog namještaja, tepiha i tapisona, redovito prozračivanje i korištenje prirodnih materijala smanjuje rizik od izloženosti štetnim kemikalijama. U vrtu, preporučuje se izbjegavanje pesticida i korištenje organskih gnojiva, što može značajno umanjiti prisutnost ovih tvari.
Što se tiče kozmetike, budite zaista oprezni, ali i radoznali i postavljajte pitanja. Danas postoji pregršt brendova divnog sastava. Samo ih treba prepoznati. Zaista sam ostala iznenađena prije mjesec dana kada smo održali edukaciju koja je trebala trajati dva sata, ali smo se na kraju sastajali još dva puta. Polaznice su bile toliko zainteresirane za temu radionice, interesirala su ih mnoga pitanja oko sastava proizvoda i što koji sastojak znači. Mislim da je to izuzetno važno jer tako možemo pametno birati sastojke i sastave one kozmetike kojoj želimo povjeriti svoju kožu, povjerenje, pa na kraju krajeva i zdravlje.
Educirajte se i zaštite svoje zdravlje
Smanjenje izloženosti endokrinim disruptorima ključno je za zaštitu vlastitog zdravlja i zdravlja obitelji. Iako učinci ovih kemikalija nisu uvijek jasno definirani kao kod poznatih kancerogena, jasna je povezanost između izloženosti i rizika od raka dojke. Sve više studija ukazuje i dokazuje povezanost određenih grupa tvari i pojavu karcinoma dojke. Pokušajte samo izračunati koliko ste puta nanijeli dezodorans na područje pazuha, a sa njime i tvari poput aluminija, parabena, pa čak i fenoksietanol…
Edukacija o ovim opasnostima i poduzimanje proaktivnih koraka za minimiziranje izloženosti mogu značajno doprinijeti očuvanju zdravlja, a u ovom mjesecu borbe protiv raka dojke na nama je da još jednom uputimo apel – brinite o sebi na svim mogućim raznima.
Mirela Ilenić je formulatorica, fitoaromaterapeut, farmaceutski tehničar i stručnjak za tehnologiju razvoja kozmetike s preko 24 godina rada u industriji. Pored rada na razvijanju kozmetičkih proizvoda za brojne domaće i inozemne brendove, Mirela vodi i radionice izrade prirodne kozmetike te je pokrenula mentorski program za mlade proizvođače kozmetike s ciljem da im pomogne u stvaranju tržišno održivih brendova. Smatra da Hrvatska sa svojom bogatom biljnom raznolikošću ima potencijal postati prepoznatljiva po malim, ali kvalitetnim kozmetičkim brendovima.
Moglo bi vas zanimati i: Jednostavnim koracima do switch & ditch pristupa koji eliminira toksičnost.
Tekst: Mirela Ilenić
Foto: Unsplash