Evo kako očistiti perilicu rublja na prirodan i održiv način te dugoročno brinuti o njoj

by Slowliving uredništvo

Jeste li primijetili da vaša odjeća miriše pomalo pljesnivo? Prije nego što kupite novi deterdžent za pranje rublja za kojeg mislite da će bolje odraditi svoj posao, saznajte kako očistiti perilicu rublja na prirodan i održiv način. Briga o vašoj perilici može pomoći da se uklone neugodni mirisi, da vaša odjeća bude što čišća i da perilica ima što dulji vijek trajanja.

Perilica rublja je stroj koji neumorno radi i čisti vašu odjeću kako biste izgledali svježe i čisto. Kako biste bili sigurni da će vas vjerno služiti godinama, ključno je dobro se brinuti o ovom uređaju. Dok mnogi ljudi posežu za proizvodima punim kemikalija za održavanje perilice rublja, postoje jednako učinkoviti prirodni i ekološki prihvatljivi načini da svoju perilicu održite u izvrsnom radnom stanju. Evo kako to možete učiniti.

9 načina kako očistiti perilicu rublja i brinuti se za nju dugoročno

Redovito čišćenje

Čišćenje perilice rublja ključno je za sprječavanje nakupljanja prljavštine, naslaga sapuna i plijesni. Možete ju očistiti prirodnim putem pomoću ovih koraka:

Ocat i soda bikarbona: Dodajte jednu šalicu bijelog octa u spremnik za deterdžent i jednu šalicu sode bikarbone izravno u bubanj. Pokrenite ciklus tople vode (bez rublja) kako biste otopili ostatke i uklonili neugodne mirise.

Obrišite brtve: Obrišite gumenu brtvu vrata mješavinom jednakih dijelova vode i octa kako biste uklonili plijesan.

Održavajte odvodnu pumpu

Briga o odvodnoj pumpi osigurava da vaša perilica rublja može učinkovito ukloniti vodu s vaše odjeće. Evo kako:

Redoviti pregled: Povremeno pregledajte filtar pumpe, koji se nalazi blizu dna perilice. Uklonite ga, očistite i zamijenite. Time se sprječavaju začepljenja i da vaša perilica radi glatko.

Koristite mrežastu vrećicu za rublje: ako perete male predmete poput čarapa, koristite mrežastu vrećicu za rublje kako biste spriječili da uđu u pumpu i izazovu začepljenja.

Spriječite nakupljanje dlačica

Nakupljanje dlačica ili mucica može utjecati na učinkovitost vaše perilice. Držite to pod kontrolom na prirodan način.

Ispraznite džepove: Prije punjenja perilice, ispraznite džepove kako biste izbjegli nakupljanje dlačica i krhotina.

Hvatači za dlačice: Razmislite o korištenju hvatača za dlačice ili mrežastih vrećica za skupljanje dlačica, posebno ako perete odjeću koja ostavlja puno vlakana.

Provjerite crijeva i spojeve

Provjerite jesu li crijeva vaše perilice rublja bez pregiba i curenja. Također, provjerite ima li na spojevima znakova istrošenosti. Zamijenite crijeva ako pokazuju znakove oštećenja kako biste izbjegli curenje vode.

Pazite na deterdžent

Pretjerana količina deterdženta može dovesti do nakupljanja naslaga sapuna. Vodite računa o upotrebi deterdženta:

Izmjerite deterdžent: Koristite preporučenu količinu deterdženta prema uputama proizvođača. Izbjegavajte preopterećenje jer to može ostaviti ostatke deterdženta na odjeći i u perilici.

Odlučite se za ekološki prihvatljive deterdžente: Odaberite prirodne, ekološki prihvatljive deterdžente za koje je manje vjerojatno da će ostaviti tragove.

Ostavite vrata perilice otvorena

Nakon svake uporabe ostavite vrata perilice otvorena kako bi zrak mogao cirkulirati. To pomaže spriječiti rast plijesni i plijesni unutar stroja.

Održavanje tvrde vode

Ako živite u području s tvrdom vodom, mineralne naslage mogu se nakupiti u vašoj perilici. Koristite prirodna rješenja za rješavanje ovog problema:

Sok od limuna: Dodajte šalicu soka od limuna u prazan stroj i pokrenite ciklus tople vode. To može pomoći u otapanju nakupina minerala.

Omekšivač vode: razmislite o ugradnji omekšivača vode kako biste smanjili utjecaj tvrde vode na vašu perilicu i rublje.

Uravnotežite teret

Preopterećenje perilice rublja može opteretiti njezine komponente. Ravnomjerno rasporedite odjeću u bubnju kako biste spriječili prekomjerno trošenje i habanje.

Profesionalno održavanje

Dok se mnogi aspekti njege perilice rublja mogu obaviti prirodno, također je dobra ideja imati profesionalno održavanje. To može pomoći u prepoznavanju potencijalnih problema i produljiti životni vijek vašeg uređaja.

Ako nikada do sada niste odvojili vrijeme za pranje perilice, ovaj bi vam zadatak mogao oduzeti neko vrijeme (to jest, ako vaša perilica nema opciju samočišćenja), ali će vrijediti svake minute. Nakon što se obavi prvo čišćenje, nakon toga perilicu jednostavno održavajte jednom mjesečno.

Usvajanjem ovih ekološki prihvatljivih praksi održavanja svoje perilice, moći ćete održavati svoju odjeću čistom, omogućiti da perilica ima što dulji vijek trajanja i istovremeno smanjiti utjecaj na planet.

Moglo bi vas zanimati i: Održivi projekt: Iskoristite stare staklenke i uzgojite začinsko bilje u kuhinji

Tekst: Slowliving.hr

Foto: Pexels, Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!