imunitet

Evo zašto je vaš imunitet slab i kako ga možete ojačati

by Anđela Sabranović

Vaš imunitet je ono što vas čuva i štiti od mikroorganizama koji prenose bolesti. No, nekad ne uspije u tom, pa vas ti zli mikroorganizmi napadnu i vi se razbolite. Činjenica je da imunitet treba određenu snagu za tu borbu i očuvanje organizma, te ako nema dovoljno snage, lakše padnete pod utjecaj bolesti.

Ovo bi bilo vrlo pojednostavljeno objašnjenje onog što vaš imunitet, odnosno imunosni sustav čini za vas. A što vi činite za njega? E, to je već nešto što se rjeđe zapitamo.

Poboljšanje imuniteta zvuči vrlo privlačno i sa svih strana nam nude razne pripravke s tom svrhom, ali to nije lako napraviti na taj način. Imunitet je cijeli sustav i da bi funkcionirao dobro, potrebna mu je ravnoteža i usklađenost. Još uvijek se ne zna puno toga o imunitetu, niti je izravno dokazana povezanost načina života s kvalitetom imuniteta.

Ipak, to ne znači da ništa što radite ne utječe na otpornost organizma i poboljšanje imuniteta. Sva istraživanja pokazala su da ima smisla uvoditi neke promjene. Ako ste se pitali zašto je vaš imunitet loš i zašto često obolijevate, evo nekih mogućih razloga.

  • Pušite – i tu govorimo o unosu bilo kakvog nikotina, pa čak i o elektroničkim cigaretama; to narušava imunitet
  • Ne unosite u organizam dovoljno voća i povrća – odnosno vitamina i minerala u onom najboljem obliku
  • Ne krećete se dovoljno – šetnja, vježba, trčanje, bilo kakva aktivnost pozitivno utječe na poboljšanje imuniteta
  • Imate prekomjernu težinu – ova će vam stavka raditi problema u gotovo svakom području kad govorimo o zdravlju
  • Ne spavate dovoljno ni kvalitetno – san je ključan za funkcioniranje organizma i ne moramo razmišljati činimo li loše za svoj imunitet ako ne spavamo dovoljno
  • Previše ste izloženi stresu – ovo je stavka na koju možda najmanje možete utjecati, a vrlo je bitna

Kako ojačati imunitet

Za početak – nije dovoljno ući u ljekarnu, uzeti prvi pripravak koji nam obećava jačanje imuniteta i početi ga koristiti. Imunosni sustav sastoji se od jako velikog broja stanica koje reagiraju na mikrobe na različite načine. Koje stanice treba ojačati? Do koje mjere? Znanstvenici, zasad, ne znaju odgovor na to pitanje. Upravo zato općeniti pripravci za poboljšanje imuniteta nisu nešto na što se možete osloniti.

Prehranom

Kao i mnoge druge važne stvari, i imunitet ide kroz želudac. Vrlo je jednostavno – prehrana mora biti kvalitetna i raznovrsna. Ne zna se još uvijek kakav utjecaj u ovom slučaju ima obrađena hrana ili zašećerena hrana, ali činjenica je da nedostatak nekih mikronutrijenata može promijeniti funkcionalnost imunosnog sustava. To su cink, selen, željezo, bakar, folna kiselina, vitamini A, B6, C i E. ono što možete učiniti je koristiti određeni suplement za koji ste posumnjali da ga ne unosite dovoljno. No, nemojte uzimati neke prekomjerne doze, to neće činiti nikakvu razliku. Probiotik može biti od velike pomoći, jer veliki dio našeg zdravlja ovisi o zdravlju crijevne flore.

Smanjenjem stresa

Hm, ovo je lako, zar ne? Da, znamo da nije. Kao prvo, stres je teško definirati i ono što je stresno za jednu osobu, za drugu možda nije. No, ovdje govorimo o stalnom, kroničnom stresu koji uzrokuje posao, odnosi, obitelj… Sve u svemu, onaj stres kojeg se teško rješavamo. Pokušajte s meditacijama ili opuštanjem na kraju dana. Svaka doza energije za vaš imunitet je dobrodošla.

Spavanjem

Nedostatak sna iscrpi organizam, pa on lakše „pokupi“ viruse ili bakterije. A mogli biste i duže bolovati. Tijelo se teže bori s bolestima ako je umorno. Osim tog, tvari koje pomažu imunosnom sustavu, citokini, proizvode se samo tijekom sna.

Uz unos vitamina D

Osim što ga možete „zaraditi“ izlaganjem kože suncu (5-15 minuta sunca na rukama i licu, 2, 3 puta na dan, je sasvim u redu), vitamin D možete dobiti u jajima, masnoj ribi, mlijeku i pahuljicama.

Smanjenjem unosa lijekova

Dobro, nekad nije moguće smanjiti broj lijekova koje uzimate, ako vam o njima ovisi drugi aspekt zdravlja, ali izbacite sve koje možete. Ako morate početi koristiti neki lijek, razgovarajte s liječnikom i ustanovite hoće li vam utjecati na imunitet.

Uz manje masnoća, više voća i povrća

Sve smo rekli, zar ne? Masnoće mogu spriječiti rad bijelih krvnih zrnaca koje se bore protiv bakterija. Unosom previše masnoća možete narušiti crijevnu floru u probavnom sustavu, što može loše utjecati na imunitet.

Terapijom

Ako, na primjer, izgubite dragu i blisku osobu, to će kod vas stvoriti veliku tugu, a ona će loše utjecati na vaš imunitet. Bol zbog gubitka može potrajati snažnim intenzitetom i šest mjeseci. Ako znate da ste u stadiju tugovanja, razgovarajte s liječnikom, neka vas uputi pravoj osobi na razgovor.

Imunitet je uvijek naša prva linija obrane i moramo učiniti sve da bismo mu dali pravo oružje za borbu protiv onih sićušnih i nevidljivih organizama koji mogu naškoditi našem zdravlju. Moramo ga čuvati!

Moglo bi vas zanimati i: Za dobar imunitet iskoristite benefite kokosova ulja

Tekst: Nataša Krstičević

Foto: Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!