Financijska anksioznost, veliki problem današnjice o kojem se ne govori

by Anđela Sabranović

Otvoren razgovor o novcu je i u današnjem društvu spremno voditi jako malo ljudi. S druge strane briga o novcu nije ništa novo, ali inflacija je posljednjih godina sve podigla na jednu potpuno novu razinu. Tako se sve više počela spominjati financijska anksioznost koja je uzrokovana dugotrajnom izloženošću stresu zbog novca. U nastavku saznajte kako je prepoznati te kako se i uspješno nositi s njom.

Što je financijska anksioznost?

Financijska anksioznost je osjećaj stresa, brige ili nervoze vezan uz osobne ili obiteljske financije. To može uključivati strah od toga da osoba neće imati dovoljno novca za osnovne potrebe, plaćanje dugova ili pokrivanje nepredviđenih troškova. Financijska anksioznost može biti povezana s nesigurnošću vezanom za prihod, dugove, mirovinsku štednju, nepredvidive promjene u gospodarstvu, ili osobne financijske poteškoće.

Ova vrsta anksioznosti može imati različite simptome, uključujući nesanicu, poteškoće s koncentracijom, napetost, promjene raspoloženja i fizičke simptome poput glavobolje ili ubrzanog otkucaja srca.

Kako navodi Calm, neki od simptoma financijske anksioznosti su:

  • Stalna briga
  • Strah od nedostatnosti
  • Veliki utjecaj na svakodnevne odluke pa čak i na one najmanje (koje namirnice kupiti, izaći na druženje ili ne…)
  • Fizički simptomi (glavobolja, nesanica, mučnina)

Kako prestati toliko brinuti zbog novca i početi živjeti?

Sama činjenica da ste uvidjeli kako vašu anksioznost uzrokuje novac je značajna. Za početak ćemo vam predstaviti nekoliko koraka koji vam mogu pomoći da se umirite u trenutku.

1. Povežite se sa svojim tijelom kroz vježbe disanja i meditaciju

Uvedite jednostavne vježbe disanja u svoju dnevnu rutinu i to će vam dugoročno pomoći nositi se svakim stresom pa i s onim financijskim. Kada se mirni i stvarno prisutni sve odluke pa i one vezane za financije postaju jednostavnije za donošenje. Možete isprobati tehniku disanja 4-7-8 kod koje udišete 4 sekunde, zadržite dah 7 sekundi i na kraju izdišete 8 sekundi.

2. Kreirajte financijske ciljeve i to tako da budu jasni i mjerljivi

Najprije postavite svoje kratkoročne ciljeve, a zatim i dugoročne. Kratkoročni ciljevi mogu biti primjerice kreiranje štednje za iznenadne situacije, otplata manjih dugova ili odvajanje novca za ono što vas osobno usrećuje.

Dugoročni ciljevi mogu biti oni doista veliki poput kupovine nekretnine ili štednje za mirovinu.

3. Kreirajte budžet

Kada ne znate gdje vaš novac svaki mjesec odlazi, ne možete ni znati kako upravljati njime. Kreiranje budžeta ne služi tome da vas ograniči, nego upravo suprotno da vas oslobodi i dopusti vam da vi budete stvarni gospodar. Ovdje možete pročitati i intervju koji smo o novcu imali s autoricom knjige…

4. Planirajte vrijeme za novac

Iako se gotovo svi žale na novac, malo tko stvarno radi na svom odnosu s istim. Naime, idealno bi bilo da svaki tjedan imate planiramo vrijeme koje ćete posvetiti analizi svoje potrošnje. Tako ćete u svakom trenutku znati trošite li u skladu sa svojim budžetom.
Ako živite s obitelji, možete imati i obiteljske sastanke tako da zajednički sve pratite i pravite planove. Tako ćete izbjeći i potencijalna neslaganja i svađe.

5. Potražite profesionalnu pomoć

Ako osjetite kako vam je vaša financijska situacija ipak previše izazovna, uvijek možete potražiti pomoć financijskog savjetnika koji će vam pomoći da objektivnije pogledate sve i dođete do rješenja koja vam inače možda ne bi ni pala na pamet.

Moglo bi vas zanimati i: Vikend izazov: Napravi 20 000 koraka u dva dana, nabaci osmijeh i pozdravi susjeda

Tekst: Anđela Sabranović

Foto: Unsplash

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!