U današnjem brzom tempu života, briga o vlastitom blagostanju postaje ključna tema razgovora. No, dok se većina nas fokusira na tjelesno zdravlje i mentalnu dobrobit, često zanemarujemo jedan važan aspekt našeg života – financijsko blagostanje. Financijski wellness nije samo pitanje brojeva i budžeta; on predstavlja integralni dio našeg općeg blagostanja.
Iako je novac tema našeg svakodnevnog razgovara, ali istovremeno uz temu novca vežu se duboki osjećaji srama i straha. Pogotovo za žene koje kroz povijest nisu imale pristup financijama, smatralo se da one nisu za te teme. Sve to je ostavilo duboke posljedice na žene danas. Stoga financijski wellness nije još jedan od trendova na društvenim mrežama, već izuzetno važan dio našeg putovanja do financijske slobode kojoj svi težimo.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Ali kako integrirati self-care u svoje financijske navike? To znači postati svjesniji naših financijskih odluka i razumjeti kako te odluke utječu na naše emotivno i mentalno stanje. To također uključuje razvijanje zdravog odnosa prema novcu, rješavanje financijskih problema s pažnjom i suosjećanjem prema sebi te učenje kako upravljati stresom vezanim uz novac.
Ovo je prvi u seriji članaka o financijskom wellnessu, u sljedećim tekstovima ćemo se baviti praktičnim alatima poput budžeta, financijskih ciljeva, ulaganja, prvenstveno u sebe i svoju budućnost. U ovom članku, istražit ćemo jedan drugi aspekt financijskog wellnessa: financijska svjesnost.
Što znači biti financijski svjestan?
Financijska svjesnost obuhvaća između ostalog i financijsku pismenost. Ali osim financijske pismenosti koja je nužna i temelj financijske slobode važno je da budemo svjesni svojih financijskih odluka. Financijska svjesnost označava koliko smo svjesni svoje sposobnosti da utječemo na svoje financijsko stanje. Naša trenutna financijska situacija je posljedica svih naših odluka koje smo donijeli do ovog trenutka. Naša financijska situacija će nam reći kakve smo odluke donosili, kakve smo akcije poduzimali u našoj prošlosti.
Putovanje do financijske svjesnosti je na početku vrlo teško jer zahtijeva od nas prihvaćanje svoje vlastite odgovornosti za trenutnu financijsku situaciju. Može biti vrlo izazovno prihvatiti odgovornost i osvijestiti svoj vlastiti utjecaj na svoju trenutnu financijsku situaciju.
Ali isto tako, spomenula sam na početku da se uz novac vežu duboke emocije straha i srama. Teško je prihvatiti odgovornost za svoje pogrešne financijske odluke koje smo možda donijeli. Preuzimanje odgovornosti za svoje financijske odluke ne mora biti prihvaćanje istih. Odnosno naše slaganje s time. Ne moramo voljeti to, ali prihvaćanje odgovornosti je prvi korak prema promjeni svoje financijske situacije.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Financijske pogreške kao naš učitelj
Financijska pogreška kao pojam je nešto što označava pogrešno ponašanje ili pogrešnu odluku. Međutim, pozivam vas da promijenite perspektivu. Odluke koje smo donosili u našoj prošlosti, pa tako i one financijske, su bile najbolje u tom trenutku s obzirom na naše znanje i iskustvo. Vjerujem da su financijske pogreške naši učitelji jer će nam one pokazati što je to što moramo promijeniti kako bi živjeli drugačiju financijsku realnost.
Napravi popis svojih financijskih pogrešaka i pristupi im iz druge perspektive. Zapitaj se danas što možeš naučiti iz svojih navodnih financijskih pogrešaka. I što danas možeš drugačije napraviti kako bi promijenio svoju financijsku situaciju? Neka tvoje financijske pogreške budu tvoji najbolji učitelji.
Što zapravo želiš?
Da bi bili svjesnih svojih financijskih odluka moramo prvo biti svjesnih svojih vrijednosti, ali i naših želja. Ako posjedujemo svoje želje ako smo ih adresirali i priznali sebi da je to zapravo ono što želimo i krenemo po njih, naše financijske odluke će biti sasvim drugačije.
Međutim, često imamo posuđene želje i strah nas je priznati one naše najdublje želje. Strah nas je da ćemo biti osuđeni od okruženja, strah nas je rečenica poput: „kako se usuđuje“ ili „tko je ona da to ima“, slobodno nastavi niz sa svojim primjerima.
Sve dok ne priznaš, prvo sama sebi, svoje želje, one najdublje, one za koje osjećaš kombinaciju uzbuđenja i straha i ne kreneš po njih ti zapravo ne živiš svoj život punim plućima. Vjerujem da smo došli na ovaj svijet po ljudsko iskustvo. Iskustvo življenja na svijetu podrazumijeva da si ostvarimo svoje želje. A novac? Novac je resurs koji će nam to omogućiti.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Financijski wellness
Svoje putovanje prema financijskoj slobodi započni s odbacivanjem posuđenih želja i s priznavanjem sam sebi što je to što ja istinski želim, što to moje srce želi? Napravi popis svojih želja i kreni ih ostvarivati, jednu po jednu. Jer svaka tvoja želja je s razlogom tu, a kada se fokusiraš na svoje želje tada će tvoje financijske odluke biti potpuno drugačije. Tada ćeš svjesno trošiti svoj novac. Jer svjesno trošenje novca znači da svaka kupnja daje vrijednost tvom životu. A nije li ispunjavanje svojih želja najbolja vrijednost tvom životu?
Napravi popis svojih financijskih pogrešaka. Pogledaj svoje pogreške sa suosjećanjem prema samom sebi. Nisi znao drugačije. Nemoj ih promatrati kao osoba koja si sada, jer lako je biti general nakon bitke. Zapitaj se jesi li u tom trenutku kada si donosio te odluke mogao drugačije? Sasvim sigurno jesi, ali za to je potrebno znanje i iskustvo koje nisi tada imao. Ali sada ga imaš. Neka tvoje financijske pogreške budu temelj tvoje financijske slobode tako što ćeš izvući pouku iz njih i promijeniti svoje navike.
Tekst: Ivana Legin
Foto: Instagram