Gabe Bult je poznati minimalist, a uz ovih 10 navika uvijek ima uredan dom

by Anđela Sabranović

Gabe Bult je inspirativni YouTuber i minimalist poznat po promoviranju jednostavnog životnog stila i organizacije prostora. Na svom kanalu dijeli osobna iskustva i praktične savjete kako pojednostaviti svakodnevni život smanjenjem nepotrebnih stvari i održavanjem fokusiranog načina života. Ovaj put našu pažnju je privukao njegov video u kojem objašnjava kako kao minimalist uz male korake održava svoj dom urednim. U nastavku smo izdvojili 10 savjeta.

Njegov sadržaj često uključuje teme poput minimalizma u domu i organizaciji, financijskog minimalizma i štednje, održavanja mentalne jasnoće kroz jednostavan život i produktivnosti.

Gabe je stekao prepoznatljivost zahvaljujući svojem pragmatičnom pristupu minimalizmu, koji naglašava ravnotežu između posjedovanja manje stvari i uživanja u stvarima koje su zaista važne. Umjesto ekstremnog minimalizma, on podupire održive promjene koje pomažu ljudima da vode ispunjeniji i manje stresan život.

10 malih navika jednog minimalista koje će vas dovesti do urednog doma

Zapitajte se zašto želite uredniji dom i to jasno komunicirajte s ukućanima

Razgovarajte s ukućanima o razlozima zašto uopće želite promijeniti stil života i okrenuti se minimalizmu. Ako živite sami onda samo sebi osvijestite zašto vam je toliko važno da imate manje stvari u svom domu te da je on uredan. Tek kada imamo snažno osviješteno “zašto” možemo imati i dugoročnu motivaciju koja je potrebna da bi dom i ostao uredan.

Clean as you go 

Jednostavno pravilo koje doista pravi razliku, ali mnogi ga zanemaruju. Naime, svaki put kada primjerice idete iz dnevnog boravka u kuhinju pogledajte nalaze li se možda na stolu čaše koje su spremne za perilicu ili knjiga koju možete vratiti na policu i tako ćete uz jako malo truda stalno vraćati stvari na svoje mjesto.

Održavajte velike površine urednim

Mnogi su skloni gomilati stvari na stolovima i kuhinjskim površinama i to je zapravo ono što najviše doprinosi tome da vaš dom izgleda neuredno. Poslije korištenja vraćajte stvari tamo gdje im je mjesto bez tog odlaganja između kojim dugoročno samo gubite vrijeme.

Ulazak u dom

Mala promjena koju je Gabe uveo je ta da prilikom ulaska u stan odmah ostavi cipele u ladicu, jaknu na vješalicu i ključeve na za to predviđeno mjesto. Iako je ta promjena naizgled mala dugoročno mu je napravila značajnu razliku u cijelom mindsetu oko stvari.

Pravilo o 5 sekundi

Kada vaš mozak krene u odgađanje, brojite u sebi do 5 i tako ćete zaustaviti overthinking i jednostavno ćete se baciti na posao. Vjerujemo kako ste se susreli s onim glasićem u glavi koji vam poručuje da ne morate baš odmah pospremiti krevet ili odložiti prljavo posuđe u perilicu. Ovo brojanje bi ga moglo utišati.

Organizirajte ladice jednom zauvijek

Većina ljudi ima neke ladice kojih se potajno srami. Ako se takve ladice skrivaju u vašem domu jednostavno ih očistite jednom zauvijek od suvišnih stvari i sve u njima organizirajte uz pomoć malih organizatora.

Provjera stvari svakih nekoliko mjeseci

Gabe svako malo radi inventuru svojih stvari i tako mu se ne može dogoditi da gomila bilo što. Čak i ako ste sve organizirali i proslijedili suvišno svakih nekoliko mjeseci provjerite imate li nešto novo bez čega možete.

Brzo pospremanje uz običnu košaru

Ako živite u kući koja ima dva kada, možete na svakom imati po jednu kutiju u koju stavljate svaki dan sve ono što treba ići na drugi kat i onda na kraju dana sve stavite na svoje mjesto.

Odredite koliko stvari želite imati u ormaru i ne kupujte novo dok ne izbacite nešto od starog

Ovo možete posebno lagano  prati na onom dijelu ormara gdje stoje vješalice. Odlučite koliko vješalica želite imati u ormaru i ne kupujte ništa novo dok ne oslobodite vješalicu za tu stvar. 

Večer za restart

Svaku večer napravite mali restart tako što ćete primjerice napuniti perilicu posuđa i uključiti je, raspremiti sve radne površine, a možda i brzinski usisati. Bit svega je da se budite u urednom domu jer ćete u suprotnom biti skloniji gomilanju nereda.

Moglo bi vas zanimati i: Održivi projekt: Iskoristite stare staklenke i uzgojite začinsko bilje u kuhinji 

Tekst: Anđela Sabranović

Foto: Unaplsh

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!