Kad mislite da ste vidjeli sve, a pred vašim se očima otvori pogled na Toledo, reći ćete: “Hola, Toledo! Najljepši si!”
Toledo je grad koji će vas ostaviti bez daha – atmosferom, dobrodošlicom, ljepotom, multikulturalnošću… Jednostavno mu se morate nakloniti!
Na putu prema Toledu naći ćete se u regiji Castilla La Mancha, sa svojom crvenkastom zemljom, suncem koje se osmjehuje čak i zimi, a put koji idete, Ruta de Molinos – to je istinska Španjolska. Svega sat vožnje od Madrida, nakon što vas je već posve obuzela španjolska nonšalancija naći ćete se pred – gradom.
Ne bilo kakvim, već The gradom. Kraljevskim gradom.
Toledo je bio prijestolnica prije Madrida
Toledo je u dugoj povijesti Španjolske bio njezin glavni grad prije no što je Filip II. odlučio dvor preseliti u Madrid, davne 1561. godine. Zovu ga i gradom – triju kultura. Ovaj je grad više od grada, on je rijedak primjer u svijetu gdje se na jedinstven način prožimaju muslimanska, kršćanska i židovska baština, vjera kultura, običaji, gastronomija… Iza zidova čuva beskrajnu umjetničku i kulturnu baštinu, crkve, palače, utvrda, džamije, sinagoge… Jednostavno glavni grad Castilla-La Manche pravi je muzej na otvorenom. Zbog toga je povijesni grad Toledo proglašen svjetskom baštinom UNESCO-a i gradom od posebnog kulturnog interesa.
Pa krenimo….
Troja vrata, kako odabrati…
Dolazite li sa zapada ući ćete kroz Puerta de San Martin i dva stara mosta preko rijeke koja grli grad. Sva vrata nastavljaju se na ulice koje vode prema srcu grada – slikovitih mjesta, kao što je Plaza de Zocodover. U doba dok su Mauri vladali Toledom ovaj središnji prostor bio je središnje mjesto trgovine i razmjene, okupljanja, zabave.
Njegova se funkcija nije puno promijenila jer je i danas, okružen zgradama s trijemovima, najprometnije mjesta u gradu. Ljeti će ga prekriti velikim platnima, poput položenih jedara ispod kojih struji zrak, a štiti od sunca. Proteže se duž šetnice Calle Comércio i zaista je spas od vreline.
Sinagoge, džamije i crkve se guraju u uskim ulicama Toleda, koje karakterizira mješavina umjetničkih stilova. Zanimaju li vas sinagoge, potražite De Santa Marija la Blanka i Del Transito, a za posjet džamiji izdvojite vrijeme za Tajer del Moro i svakako otiđite do Cristo de la Luz, koja je prethodila kršćanskom osvajanju, sagrađena je 999. godine kao kopija džamije u Córdobi. Neizostavno uđite u katedralu koja je građena I nadograđivana čak dva stoljeća – od 13-15. U njoj je okrunjen je najpoznatiji španjolski kraljevski par Ivana I. Kastiljska i Filip I. Lijepi.
Glavni ulaz čine tri vrata – pakla, opraštanja i osude. U muzejskom dijelu pogledajte remekdjela zlatarstva i draguljarstva, pa sve do o slika El Greca, Ticijana, Rubensa, Caravaggia. Ako tražite El Grecov “Pokop grofa Orgaza” produžite do Iglesia de Santo Tome koja je upravo po ovoj slici jedinstvena. Muzeji će vam, uračunajte u planove, uzeti dobar dio vremena, no valja poći do kuće-muzeja El Greca gdje se nalaze neka od najboljih djela slikara koji je grad učinio svjetski poznatim.
Najveće zvono u Španjolskoj nalazi se ukatedrali u Toledu. Ima ekvivalentnu težinu četiri slona, zapisali su povjesničari – 17,5 tona. Opseg mu je 10 metara, a visoko je 3,65 metara.
U Alcazaru se nalazi javna knjižnica. S gornjeg kata (unutar jedne od kula) nalazi se mali kafić u kojem možete uživati u jednom od najboljih pogleda. To je jedna od nekoliko besplatnih stvari koje možete napraviti u Toledu.
Vrijeme je da predahnete i osvježite se svježe cijeđenim sokovima od (ovisno o sezoni) naranče, šipka, limunadom… Polako s vinom, njega ostavite za pratnju ručku jer su poprilično jaka.
Toledo krije savršenu slasticu
Znate li što je to ‘mazapan’? Na dobrom ste putu ako vam je prva asocijacija – marcipan. Zateknete li se u proljeće, miris procvjetalih badema nećete nikad zaboraviti. A, bome ni marcipan koji ćete ondje kušati. Mauri su ti koji su badem donijeli u Toledo i zasadili oko grada stotine budućih stabala. Plod badema u toledskoj se povijesti smjestio u slana i slatka jela, marcipan se razvio upravo na tradiciji maurske kuhinje.
Ako vam je inače presladak – zaboravite na tu predrasudu, jer biti u Toledu, a ne uživati u marcipanu kakav ovdje rade – pišite u promašaje.
Priča lokalaca govori o tome kako su marcipan zapravo pravile redovnice u tamošnjem samostanu. No, prvobitni – čedni – pristup slastici, bio je predosadan. Stoga su se ipak povele za maurskom tradicijom raskoši okusa. Punjen tučenim žumanjkom s medom, kremom od bundevom, limetom, pinjolima, limunovom koricom, osvježen sokom od kastiljske naranče,ili ružinom vodicom… Najpoznatije trgovina marcipanom je ‘Santo Tome’ i El Foro de Toledo, odakle nećete izaći praznih ruku. Kupit ćete zasigurno i šafran. Šafran je jedan od zaštitnih znakova regije Castilla -La Mancha, a zbog načina na koji se uzgaja i njegove visoke cijene, nazivaju ga i crveno zlato.
Za jedan kilogram potrebno je ubrati 200.000 cvjetova. Koriste se samo njegovi tučci i to vršni dijelovi crveno-narančaste boje. Odvajaju se i suše. odvojiti od ostatka cvijeta i zatim osušiti. Proces se odvija istog dana kad je cvijet ubran.
U vrijeme cvatnje polja su posve ljubičasta od latica ovog nježnog cvijeta. Toledo proizvodi neke od najboljih šafrana i zaštićen je statusom Denominación de Origen. S malom serijskom proizvodnjom i strogim smjernicama za kontrolu kvalitete, šafran iz Toleda ima posebno svijetlu boju i dodaje se paellama i drugim španjolskim specijalitetima.
Univerzalni jezik
Ako ste pomislili da ne poznajte španjolski više od – hola, bueno gracias, adios, amor, Cerveza,paella… varate se. Progovorit ćete univerzalni jezik – nogometni. Čim odgovorite na pitanje odakle ste, spomene riječ ‘Croatia’, osmjeh se širi na licima domaćina I slijedi nabrajanje – Luka Modrić, Ivan Rakitić… Spomen naših nogometaša može vam pomoći kod pronalaženja stola za ručak. Ako nećete sjesti na neki ozbiljniji ručak, kupite usput tapase i grickajte istražujući Toledo.
Moj izbor su vijek tržnice i lokalni restorani oko njih, pa stoga preporučujem sve u okolici Zocodover plaze. Kušajte – migas, prženi kruh s češnjakom i paprikom. Meso jelena u gustom umaku, poput lovačkog gulaša te krumpir s ružmarinom- Ciervo en salsa je klasično jelo koje se poslužuje u restoranima i domovima diljem regije. Komadići divljači polako se kuhaju s crnim vinom i povrćem te su začinjeni ružmarinom i timijanom.
Arapska kuhinja ostavila je trag pa puno jela kombinira slatko-ljute začine. Kebab u Toledu ima posve novu dimenziju u odnosu a poznati fast food. Ako ste ljubitelji sira, uživat ćete. Poslužuju ih na platama sa slatkasto ljutim đemovima I grožđem. Queso de ovijao predivan je ovčji sir koji treba probati . Inače, u okolici je čitav niz malih obiteljskih sirana koje proizvode neke od najboljih sireva na svijetu. Za rustikalni obrok u Toledu odaberite piknik s ovčjim sirom, malo jamona, hrskavog bageta i pronađite lijepo mjesto s pogledom na rijeku Tajo. Nezaboravno.
Čarolija i istraživanje legendi o novim gradovima dio je doživljaja svakog opuštenog putnika. Onu o kruni iz Toleda, Izabele İi, valjda slušati ili čitati iz čašu hladne pive ili dobrog vina. A glasi ovako: U Toledu su živjeli i radili ponajbolji zlatari Španjolske. Upravo je kod jednog od njih, legenda kaže, Isabela II – koja je na prijestolje došla kao i Marija Terezija, Pragmatičnom poveljom, jer njezin otac nije imao kome drugome ostaviti prijetile doli njih, naručila krunu za krunidbu. Kažu da je bio najbolji među zlatarima. Pokušavao je danima nacrtati obrise krune, ali nikako da to učini.
Činilo se da je izgubio nadahnuće. A nije smio razočarati buduću kraljicu. Nakon mnogih neprospavanih noći bio je umoran i očajan, a jedne je noći zaspao. Sljedećeg jutra pronašao je crtež lijepe krune, ali se nije mogao sjetiti da je to on i učinio. Primio se posla i posao i počeo izrezivati drago kamenje. No, sustigao ga je umor i pao je iscrpljen na stol, nakon mnogo sati rada. A kada se probudio, dobar dio posla bio je dovršen, ali ne i cijela kruna. Zlatar je dočekao idući večer radeći, te oko ponoći se pravio da je ponovno zaspao.
Tada je ugledao kako kroz prozor ulazi vilenjak iz rijeke Tajo. A kad je svanulo – najljepša kruna ikad –bila je gotova.
I, kako vam se čini? Pakirate se već?
SAVJET PLUS Želite li baš ‘onu’ fotografiju na kojoj se vidi cijeli grad, zaputite se do susjednog brežuljka. Ne samo što su sve moderne Instagram fotografije snimljene s te pozicije, nego su i slavni slikari pa i sam El Greko s tog mjesta ovjekovječili ovaj pejzaž.
NE VRAĆAJTE SE BEZ …mača. Toledo je poznat po tome što je svojevremeno bio vojna akademija, a samim time i po proizvodnji oružja, točnije mačeva, bodeža, sablji…Obrada čelika tradicionalno se u Toledu prenosi unutar članova obitelji. Obožavaju ih filmaši pa su mnogi filmski mačevi i sablje izrađeni upravo ovdje (Gladijator, Aleksandar Veliki, Gospodar prstenova…). Kopije slavnih filmskih mačeva mogu se dobiti za 10 tak eura, a istinski ljubitelji unikata izdvojite će malo više. Pazite što piše na maču – ‘Made in Spain’, vrlo će vjerojatno jamčiti autohtonost proizvoda. Dok, ‘made in Toledo’, ipak nešto manje. Radionica – Fábrica de Espada, senor Mariano Zamorana jedna je od najpoznatijih u Toledu. Postoji već 500 godina. Ondje su cijene nešto više, ali kupit ćete zaista ručni rad. I ne zaboravite, u ručnoj prtljazi nećete ga unijeti u avion.
JESTE LI ZNALI …da je Katedrala u Toledu drugi najbogatiji katolički hram na svijetu nakon bazilike sv. Petra u Rimu.
KORAK DALJE… imate li vremena, nalazi grad-utvrda –Consuegra. Pogled na njega izd daljine oborit će vas s nogu. Naime, na putu do Consuegra sačuvano je dvanaest savršenih bijelih vjetrenjača koje se nižu po hrptu brijega. Izgrađene su još u 12. Stoljeću o jedino što nedostaje su – Don Quijote i Sancho Pansa
JESTE LI ZNALI …da je tijekom srednjeg vijeka Toledo je bio toliko važan grad koji se danas može usporediti s – New Yorkom. Imao je 30.000 stanovnika.
Moglo bi vas zanimati i: Francuski Antibes krije dvorac koji je Picasso obožavao
Tekst: Tanja Božić, Gastrobajterica
Foto: Canva, Unsplash