Hren čudesno djeluje na našu probavu, ali to nije jedini razlog zašto ga koristimo

by Petra Šafranko

U kršćanskoj tradiciji hren se jede za vrijeme Uskrsa kao “podsjetnik na gorčinu Isusove patnje”. A jedna poslovica uzdiže njegovu vrijednost na razinu zlata: „Rotkvica vrijedi težinu olova, repa težinu srebra, a hren težinu zlata“.

Hren je i inače vrijedan dodatak svakom blagdanskom stolu te vjerujemo kako ga još uvijek imate doma. U nastavku ćemo vas upoznati sa svim blagodatima koje ova zanimljiva namirnica ima za naše zdravlje te vas tako nadamo se potaknuti da iskoristite sve ostatke.

Osim njegovog karakteristično snažno pikantnog i ljutkastog okusa hren odlično pomaže poticanju dobre probave. Zato ga toliko volimo konzumirati za vrijeme blagdana i za vrijeme obilnije ili „teže“ prehrane.

Možda ćete osjetiti toplinu na jeziku i suze u očima dok ga konzumirate, ali vaša probava će pjevati zahvaljujući hrenu. Naime, hren spada u skupinu koja se zove kolagog jer potiče žučni mjehur na oslobađanje žuči, a to je ključni aspekt probavnog procesa. Također, hren pomaže radu jetre. Osim toga, hren kao i drugi članovi porodice gorušice, sadrži kemijski spoj sinigrin koji pomaže u smanjivanju upala u tijelu blokiranjem ili promjenom dijelova imunološkog sustava koji uzrokuju upalu.

Hren je odličan detoksikator

Hren se već tisućama godina koristi diljem svijeta kao začin, ali i u medicinske svrhe jer sadrži glukozinolate i izotiocijanate koji mogu štititi od raka, boriti se protiv bakterijskih i gljivičnih infekcija i poboljšati probleme s disanjem. Glikozid sinigrin i alil izotiocianat zanimljivi su suvremenoj znanosti  zbog antibiotskog i antikanceronog djelovanja. Osim toga, izotiocianat djeluje i kao prirodni konzervans zbog antibakterijskih svojstva. Ne čudi stoga podatak da se za vrijeme kolonijalne Amerike hren koristio kao vrlo učinkovita i prirodna pasta za zube.

Osim što je zbog navedenih svojstava hren odličan detoksikator i pomaže organizmu da se lakše očisti od teške hrane koju nerijetko konzumiramo za vrijeme blagdana, bogat je i vitaminom C, vitaminom B1, B6, željezom i kalcijem, dok magnezij, fosfor i vitamin B2 ima u nešto manjim količinama.

Konzumirati hren možete na nekoliko načina

Korijen hrena se najčešće riba, a ako se takav ostavi da odstoji 24 sata u vodi dobiva svježinu i posebno ljut okus. Želite li ipak ublažiti njegov okus, možete ga pomiješati s octom koji će samo razblažiti njegovu pikantnost i spriječiti suzenje očiju, dok će ljutina i dalje ostati. Idealno kao prilog mesu, hren možete servirati u obliku umaka pomiješanog s malo kiselog vrhnja ili majonezom.

Svakako je bitno da se hren konzumira sirov odnosno ne obrađuje termički jer prilikom kuhanja isparava vrijedno eterično ulje koje sadrži. Svojim pikantnim okusom nesumnjivo će pročistiti vaše sinuse i dišne puteve bez obzira kako tešku hranu konzumirali.

Ako pak imate osjetljivu probavu ili teško podnosite ljutu hranu, pripazite na konzumaciju hrena ili ga razblažite s dodavanjem naribane jabuke. Svakako biste ga trebali izbjegavati u slučaju da imate problema sa štitnjačom i bubrezima.

Moglo bi vas zanimati i: Uzimate dodatke prehrani na svoju ruku? Nutricionist Nikola Talan nam je objasnio zašto to nije dobra ideja

Tekst: Petra Šafranko

Foto: Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!