Niz je različitih simptoma perimenopauze i menopauze koji na različite načine i utječu na svaku ženu. Uz valunge, iznenadne valove vrućine, promjene raspoloženja i probleme sa spavanjem žene često uočavaju i promjene u teksturi kose koja postaje sve tanja. Kosa u menopauzi se mijenja, ali to nije znak za uzbunu. U nastavku donosimo objašnjenje zašto dolazi do opadanja kose u menopauzi te što po tom pitanju možete učiniti.
Zašto dolazi do gubitka kose?
Hormonske fluktuacije odgovorne su za gubitak kose tijekom perimenopauze i menopauze. Estrogen i progesteron zaslužni su za održavanje kose u fazi rasta, a kada se razina estrogena i progesterona smanji rast kose se usporava te njezin gubitak može postati sve izraženiji. Jednako tako, tijelo proizvodi više androgena tijekom perimenopauze i menopauze kao odgovor na gubitak estrogena i progesterona. Androgeni smanjuju folikulu dlake što je još jedna od poveznica gubitka kose. Međutim, zanimljiva je činjenica da, usporedno s gubitkom kose, androgeni mogu utjecati na pojačani rast dlaka na drugim dijelovima tijela kao što je primjerice lice.
Koliko je česta pojava gubitka kose?
Stručnjaci ističu da je gubitak kose kod žena uobičajeno stanje, posebno kada je riječ o godinama kada ulaze u menopauzu. Istraživanje provedeno u Americi pokazalo je da više od 50 % žena doživi gubitak kose. Valja imati na umu da na gubitak kose utječu godine, prehrana kao i genetski čimbenici te etnička pripadnost.
Koji simptomi upućuju na gubitak kose?
Budući da svakodnevno gubimo kosu, bez obzira na dob ili zdravlje, teško je reći koji su pravi znakovi da dolazi do ozbiljnijeg opadanja i gubitka kose. Obratite pozornost na to opada li vam kosa više nego inače, pogledajte četku za kosu, jastuk, umivaonik, tuš i pod gdje se češljate kako biste bili sigurniji. Također, kosa postaje više lomljiva te je moguće uočiti mjesta na kojima je vidljivo da se kosa razrjeđuje. U slučaju da primijetite te simptome javite se liječniku i razgovarajte o opadanju kose i drugim simptomima tijekom menopauze.
Što je moguće učiniti?
Ako tijekom menopauze primijetite gubitak kose uvijek možete razgovarati sa svojim ovlaštenim liječnikom o menopauzi, simptomima i mogućnosti liječenja. Tu su i brzi estetski trikovi za sve one koji žele brzo riješiti problem prorijeđene kose. Frizeri ženama s prorijeđenom kosom preporučuju isprobavanje kraćih frizura koje su slojevite i utječu na volumen. Neke žene u razgovoru s liječnicima se odlučuju za hormonsku nadomjesnu terapiju. S obzirom na to da hormoni igraju ulogu u gubitku kose tijekom menopauze hormonski tretmani mogu biti od koristi, a žene koje se podvrgnu ovoj vrsti terapije mogu primijetiti poboljšanje rasta kose. Međutim, ova vrsta terapije koristi se isključivo za liječenje više simptoma perimenopauze i menopauze, a ne preporučuje se ako riječ isključivo o liječenju gubitka kose. Na tržištu postoje i specijalizirani lijekovi koji se pripisuju osobama koje imaju probleme s gubitkom kose, a najbolje je posegnuti za njima nakon konzultacije s liječnikom. Naša preporuka je da isprobate ovaj dodatak prehrani koji bi mogao povratiti sjaj vašoj kosi.
Tekst: Slowliving.hr
Foto: Pexels