Wellness nije riječ koja se isključivo veže uz tjelesne potrebe. Mentalno zdravlje i briga o sebi također pripadaju wellnessu, samo onom koji je vezan za opće stanje našeg organizma. Povezanost uma i tijela nikada nije bila u većem fokusu, osobito kada je o radnom okruženju riječ.
Koliko ste samo puta do sada čuli ljude kako odlaze na posao s „kamenom u želucu“, teška koraka, uma toliko zgrčenog od nezadovoljstva da je pravo čudo kako još uvijek funkcionira i odrađuje dan za danom. Sve to i ne bi još bilo toliko čudno da poslodavci ne znaju za to. No, danas se jako često susrećemo s poslodavcima koji su itekako svjesni nezadovoljstva i izazova s kojima se nose njihovi zaposlenici, ali ne čine ništa da se to promijeni. U Hrvatskoj su i dalje u manjini poslodavci kojima je mentalno zdravlje zaposlenika važno te koji aktivno teže implementaciji programa za mentalni wellness na radnom mjestu. Nadamo se kako će se i ta atmosfera promijeniti na bolje, i to što prije, budući da mentalni wellness počinje biti, ne samo odgovornost, nego i strateški korak koji vodi ravno prema većoj produktivnosti, zadovoljstvu, a samim time i boljim poslovnim rezultatima tvrtki.
Pogledajte naše ideje za mentalni wellness program na radnom mjestu.
Dani posvećeni mentalnom zdravlju
Svaki poslodavac koji drži do svojih zaposlenika zna koliko ljudima znači opuštanje i povezivanje na team buildingu. Zašto uz to ne biste uveli i dan posvećen isključivo mentalnom zdravlju svih pojedinaca koji svojim radom doprinose vašoj tvrtki? Organizirajte psihološke savjetnike koji će uz razne radionice i razgovor jedan na jedan pomoći zaposlenicima u boljem upravljanju stresom, tjeskobom, depresijom i brojnim drugim mentalnim izazovima.
Podrška za rad od kuće
Veliki lockdown donio je Hrvatskoj nešto s čime su se brojna poduzeća susrela prvi put u povijesti – mogućnost rada od kuće. Tijekom tog razdoblja ponegdje je takav rad čak bio i nužnost te jedina opcija, Svaki zaposlenik je različit, stoga je nekome to donijelo olakšanje zbog putovanja do posla i bolje funkcioniranje i organizaciju. No, svakako jedna od zamki takvog načina rada jest osjećaj izoliranosti i usamljenosti na koji nismo navikli i koji se s vremenom može stvoriti. Uz redovito prakticiranje online sastanaka, otvoren odnos i iskrenu brigu o zaposlenicima, rad od kuće može biti pravo zadovoljstvo za obje strane.
Mjesečni izazovi
Kako biste neprestano podsjećali svoje zaposlenike koliko je mentalno zdravlje važno, postavite na radnom mjestu kutak s motivacijskim citatima, svježim voćem i slatkišima za poboljšanje raspoloženja, bilježnicom u koju mogu upisati svoje trenutke frustracije i/ili ideje za poboljšanje međuljudskih odnosa te procesa poslovanja. Napravite im mjesečne izazove koje moraju napraviti, a koji će ih dovesti do napretka i većeg zadovoljstva na osobnoj razini.
Zona opuštanja
Neka jedna prostorija u vašoj tvrki bude rezervirana za opuštanje. Opremite ju udobnim foteljama na kojima zaposlenici mogu pročitati nekoliko stranica omiljene knjige u pauzi od posla, popiti u miru kavu ili čaj. Osigurajte mirnu i opuštajuću atmosferu uz odabir posebne glazbe i biljki koje će svojim zelenilom doprinijeti cjelokupnoj atmosferi.
Tekst: Dalia Žmegač-Kunić
Foto: Pexels