Svi meni bliski ljudi znaju koliko cijenim jutarnju kavu i sam čin ispijanja iste.
Uz kavu vezujem interijer, okolinu i volim da se kava i ono što ili ono tko me okružuje međusobno dobro slaže. Oku ugodna atmosfera, duši spokoj i nepcu zadovoljstvo. Lošu kavu nikada ne pijem do kraja.
I baš nedavno kad mi je prijateljica dolazila na dan u Beč, poznajući mene i moje navike od ranije upitala me sljedeće pitanje:
“Inga, ako bi mi mogla preporučiti samo jedno mjesto u Beču za objed i kavu, mjesto koje nudi eleganciju i tradiciju u jednom, koje bi to bilo?”
Kakvo teško pitanje, pomislila sam.
Kava i uopće rituali vezani za nju, odnosno kultura posjeta istima samo su jedni u nizu dobro poznatih sinonima koji se vezuju za Beč.
Bečke kavane su poznate širom svijeta po svojoj bogatoj tradiciji, predstavljaju važan dio bečkog načina života, pružajući prostor za druženje, čitanje i uživanje u kavi i slasticama. Iako bih rekla da danas ova mjesta posjećuju ponajviše turisti koji žele okusiti duh prošlih vremena i austrijskog načina života, moram naglasiti da su nijanse odnosno razlike između najpoznatijih bečkih kavana zapravo minimalne. Stoga je čak teško navesti i nekoliko njih, a ne odrediti samo jednu.
Ipak svrstavam u uzak izbor
Café Central,
Café Sacher,
Café Demel
i ona o kojoj ću danas pisati, kavana Landtmann.
Ovom pitanju pristupila sam kritički i jednostavnom logikom te pitanjem upućenom sebi samoj – gdje mi najčešće odlazimo kada se želimo počastiti malo bogatijom atmosferom i okusima, a da pritom ne moramo satima čekati pred vratima da bismo ušli pojesti nešto ili popiti kavu?
Herzlich Willkommen im Café Landtmann – pomislih iz prve.
U opisu bečke kavane Landtmann stoji da nude ugodnu, elegantnu i šarmantnu atmosferu. Tradicionalno i tipično bečki stil. Njeguju prijateljstvo, ljubaznost i udobnost. Ovdje smo ispijali kave bezbroj puta u eri prije djeteta, i prije psa.
Elegantno mjesto kamo i danas dolaze poznata imena od glazbenika, umjetnika, političara i obitelji sa dvoje djece u koju se ubraja i pas – svi dobivamo besprijekoran i jednak tretman. Posve nebitno tko smo ili po zanimanju što smo.
Svi smo jednako dobrodošli. To su restorani, kavane, nazovite kako želite – mjesta za primjer, a osoblje odnosno konobari u crnim prslucima su oni od kojih se uči ljubaznost, njihov bonton utječe na posebnu energiju koja lebdi zrakom. Unatoč interijeru koji je izrazito elegantan, sa antiknim namještajem i ogledalima, klasici, tradiciji – mene oduševljava doza opuštenosti i ležernosti i autentično iskustvo zbog kojeg se uvijek vraćam upravo ovdje.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Kao gost ovog čarobnog mjesta odnosno jedne od poznatijih kavana u Beču, smještene u blizini Bečkog sveučilišta i Burgtheater-a postajete pripadnik tajanstvene priče koja seže unazad u 19. vijek. Landtamann kavana je otvorena 1873. godine te ove godine slave 150 godina postojanja.
Ovdje je dolazio Sigmund Freud i danas volimo doći mi pojesti savršen gulaš ili dobro poznati kaiserschmarrn, popiti kavu ili čaj.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Ovo nije samo mjesto za uživanje u okusima, već i oda bečkoj eleganciji koja traje kroz vjekove.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Posjeta bilo kojoj od spomenutih bečkih kavana uoči blagdana pružit će vam nezaboravno iskustvo spajanja tradicije, gastronomije, ali i duha Božića. Ukrašena svečanim dekoracijama, detaljima i lampicama jedna od najljepših europskih prijestolnica – Beč ostavit će vas bez riječi te vam dozvoliti da uronite u nezaboravan blagdanski štih.
Moglo bi vas zanimati i: Nedjeljno planiranje od svega 15 minuta znači organiziran cijeli tjedan
Tekst: Inga Marić
Foto: Inga Marić, Instagram