Koru od banane smo navikli bacati u smeće, no donosimo vam prijedloge kako ju iskoristiti u kućanstvu.
Za banane svi znamo da su hranjive i prepune vitamina, no zaboravljamo da i njihova kora ima razne nutrijente koje valja iskoristiti. Umjesto bacanja, koru možemo pretvoriti u domaće gnojivo za biljke jer zadrži minerale koji su neophodni za rast i razvoj biljaka. Na ovaj način smanjit ćete otpad i nahraniti svoje biljke na prirodan način.
Ako želite da vaše biljke rastu, onda znate da vam je potrebna neka vrsta gnojiva. Iako smo navikli kupovati komercijalna kemijska ili sintetička gnojiva, često su skupa, štetna za biljke i za okoliš. Mnogi vrtlari okreću se domaćim receptima za stvaranje prirodnih gnojiva od svakodnevnih proizvoda. Minerali i hranjive tvari, kada se ekstrahiraju iz kore banane, mogu se koristiti za gnojidbu biljaka. Pa tako voda od kore banane opskrbljuje biljke značajnom količinom kalija, makronutrijenta koji se koristi za razvoj imuniteta na stres iz okoliša i štetočine, dok u isto vrijeme potiče zdrav rast biljaka.
Tri najvažnija makroelementa za biljke su dušik, fosfor i kalij i oni čine osnovu kupovnih gnojiva. Kore banane ne mogu opskrbiti biljke svim potrebnim kalijem, ali prikupljanje svih hranjivih tvari koje možete iz inače odbačenih kora vjerojatno neće naškoditi tlu ili biljkama. Budući da se mnoge banane uzgajaju uz pomoć pesticida, vrlo je važno da koristite koru od organske banane kako biste izbjegli prodiranje štetnih kemikalija u vaš vrt.
Kako napraviti domaće gnojivo od kore banane?
Namakanje kore
Postoji nekoliko načina kako izvući najbolje iz kore. Prva opcija je namakanje kore banane kako bi se potaknule hranjive tvari da s vremenom iscure u vodu. Držite vrč ili staklenu posudu napunjenu vodom. Dok jedete banane, dodajte kore u vodu dok se posuda ne napuni. Kore možete i usitniti u blenderu s namjerom da se što više hranjivih tvari ispusti u vodu. Posudu poklopite kako se ne bi stvorila plijesan. Nakon nekoliko tjedana kore će pocrnjeti, a voda potamniti. Kada to primijetite, procijedite vodu i nanesite ju na biljke.
Kuhanje kore
Još jedna od metoda za dobivanje gnojiva od kore banane jer kuhanje, što je zapravo čaj od kore. Količina kore koju ćete koristiti ovisi o količini koju imate na raspolaganju u tom trenutku. Kore stavite u posudu za kuhanje, zalijte vodom i pokrijte 1 cm iznad kora. Dobro promiješajte i ostavite da se kuha oko 30 do 45 minuta. Procijedite tekućinu i ostavite da se ohladi. Za primjenu čaja od kore banane, razrijedite tekućinu na pet dijelova obične vode i jedan dio čaja.
Fermentacija
Također, na internetu možete naići na recepte za pripremu vode od fermentirane banane. Ovo obično uključuje jednake dijelove vrlo zrelih banana i tamno smeđeg šećera. Narežite banane, dodajte malo smeđeg šećera i pohranite u hermetički zatvorenoj posudi na sobnoj temperaturi dva tjedna. Koristite običnu vodu za razrjeđivanje fermentirane vode od banana prije nego što je nanesete u svom vrtu.
Kompostiranje
Tradicionalno kompostiranje još uvijek je jedna od najboljih metoda korištenja kore od banane za gnojidbu biljaka. S obzirom da biljke mogu apsorbirati samo hranjive tvari koje su razgradili mikrobi i gljivice, korisnije je umjesto toga dodati koru banane u kantu za kompost. Imajte na umu, kompostiranje kore od banane može potrajati i do godinu dana da se razgradi u upotrebljivu biljnu hranu bogatu hranjivim tvarima.
Benefiti gnojiva od kore banane
Kada biljke ne dobivaju dovoljno kalija, postaju manje otporne na sušu, štetočine, bolesti i druge prijetnje. Ako vaše biljke imaju manjak kalija, imat će određene simptome. Potražite kovrčave vrhove lišća, žutilo između lisnih žila i na dnu biljke, smeđe mrlje ili vene koje se stvaraju na starijem lišću i ljubičaste mrlje koje se pojavljuju na donjoj strani lišća. Također možete primijetiti usporavanje ili potpuno zaustavljanje rasta biljaka.
Kalij pomaže biljkama da učinkovito premještaju vodu i hranjive tvari između svojih stanica, uspostave zdravo korijenje, stvaraju cvjetove, proizvode plodove, bore se protiv bolesti i prežive razdoblja suše. Kora banane posebno pogoduje biljkama koje cvjetaju i donose plodove. Nadamo se kako ćete barem razmisliti o benefitima koje jedno ovakvo domaće gnojivo za biljke ima.
Moglo bi vas zanimati i: Održiva putovanja – Vaš vodič za zeleni ljetni odmor
Tekst: Tina Sarajlić
Foto: Pexels, Canva