Išla sam na pilates redovito 30 dana – evo što sam naučila

by Anđela Sabranović

Dok vježbanje pilatesa kod kuće može biti zgodno, odlazak u Pilates studio nudi različite prednosti. U studijskom okruženju imate koristi od vodstva certificiranih instruktora koji mogu pružiti personalizirane korekcije, osigurati pravilnu formu i prilagoditi vježbe vašim specifičnim potrebama. Osim toga, studijsko okruženje potiče osjećaj zajedništva, motivacije i odgovornosti, čineći vaše vježbanje pilatesa još korisnijim.

Iako se trudim vježbati što češće, uglavnom to nije redovito i odnosi se na vježbanje kod kuće. Obično bih upalila svoje najdraže YouTube kanale za vježbanje i osjećala se super nakon otprilike 20 minuta vježbanja. U zadnje vrijeme mi je bilo sve teže sama se pokrenuti pa kad sam saznala da mi je pilates studio iza ugla, odlučila sam se upisati. Kako je izgledalo prvih mjesec dana vježbanja i što sam sve naučila, saznajte u nastavku.

1. TJEDAN

Odlazak na trening sam shvatila ozbiljno. Obično sam se dizala u 7 ujutro kako bih stigla pojesti mali obrok prije treninga koji počinje u 8 h. Nakon treninga sam si pravila proteinski smoothie. Uz to sam se trudila piti puno vode i ići redovito u šetnje.

Prvi dolazak je bio trening na pilates reformeru. Trening je vodila Sanja koja osim što je vlasnica Pilates studija Stilo, vodi i nekoliko treninga tjedno. Samo jedan pogled na nju je dovoljan da te odmah motivira i da radiš sve što i ona jer ne samo da izgleda fenomenalno i fit, već je puna energije i izgleda zdravo, sve što želim i ja. Krenule smo sa zagrijavanjem gdje je odmah primijetila sve moje probleme; hiperekstenziju ruku, problem s leđima i još par drugih stvari. Objasnila mi je što možemo raditi kako bi mi pomogla s tim problemima. Osim toga, podsjećali su me kako pravilno disati i u kojem trenutku udahnuti, a u kojem izdahnuti.

Iako već godinama uglavnom vježbam sama kod kuće, podsjetila sam se zašto je dobro ići na vođene treninge – jer ti netko može reći što krivo radiš ili koje vježbe trebaš raditi za određene postojeće probleme. Odmah sam se prepustila treningu i upijala svaku riječ, pogotovo kada mi je govorila na što moram paziti i što trebam popraviti.

Očito da moje godine vježbanja kod kuće nisu bile nizašto jer je trening na pilates reformeru za mene bio prilično lagan. No isto tako kada smo radili određene meni poznate vježbe, nekako su mi bile teže. Razlog tome je bio što sam ih godinama radila krivo, i sada moram ispočetka naviknuti tijelo na novu poziciju, onu pravilnu.

2. TJEDAN

Nakon prva 3 dolaska, imala sam podvojene osjećaje. Malo ljuta na sebe jer sam toliko dugo radila dosta toga krivo, ali u isto vrijeme sretno jer sam se makar pokrenula i jer učim napokon sve kako spada. Vježbe su svaki put kompletno drugačije, svaki trening se radi sa drugačijim dodacima i dalje me svaki put dan nakon vježbanja bole mišići. Mislila sam kako je pilates jako lagan, ali opet, to mi se činilo tako jer nisam izvodila vježbe pravilno. 

Osim fokusa na vježbanje, uspjela sam pomalo i upoznati ljude koji tamo dolaze. Neki imaju određene zdravstvene probleme (bolovi u leđima, operacija, bol u ramenu, žene koje su nedavno rodile, problemi sa zglobovima i slično), neki dolaze da budu u formi i dobro se osjećaju. Ono što je bilo najzanimljivije je da za sve one koji imaju nekakav zdravstveni problem, postojalo je rješenje. Ili drugačija vježba prilagođena pojedincu, ili određena vježba koja će im olakšati zdravstvene tegobe ili vježbe koje će im dugoročno možda čak i riješiti problem. 

3. I 4. TJEDAN

Druga polovica mjeseca je tekla glatko. I dalje su me korigirali, ali puno manje. Stvarno sam se trudila svjesno razmišljati o povezanosti tijela i uma, i koji dio tijela trebam na koji način pokrenuti i u kojem trenutku. Još nešto što sam naučila u studiju pored svega ostalog… I jedna vrlo bitna stvar, naučila sam da ako te dok izvodiš vježbu boli neki dio tijela moraš odmah stati. Iako zvuči logično, dosta često mislimo da je ok da nešto boli dok vježbamo jer možda “tako treba biti”. Činjenica je da je svako tijelo drugačije, i da vježbe trebamo prilagoditi. Mene bi često u određenim vježbama bolio donji dio leđa, ali sam trpjela jer sam mislila da je to jednostavno tako dok se izvodi ta vježba. Na kraju sam naučila da nije. Kada su mi pokazali modificiranu vježbu u kojoj me ne bi bolio donji dio leđa, preporodila sam se. Na kraju mjeseca, nisam mogla vjerovati koliko toga sam dobila samo zbog odluke da krenem na pilates.

Zaključak

Nakon samo mjesec dana odlaska na trening, po tri puta tjedno, primijetila sam velike razlike u tome kako se osjećam. Naučila sam kako pravilno izvoditi vježbe, pravilno disati dok izvodim vježbe, kako modificirati vježbu kada osjetim bol u donjem dijelu leđa, što znači imprint (“imprint” lumbalnog dijela leđa, kojim zadržavamo svoju prirodnu zakrivljenost) i kada ga raditi i još mnogo toga. Nakon samo tjedan dana osjećala sam se generalno bolje i zdravije i imala sam više energije. A već nakon prvog puta, bilo je toliko zanimljivo da mi tih sat vremena nikad nije brže proletjelo (a kad vježbam kod kuće i 20 minuta zna biti muka).

Pilates je zaista transformativna metoda vježbanja koja nudi brojne prednosti za pojedince koji žele poboljšati svoju fizičku snagu, fleksibilnost i opću dobrobit. Prikladan za sve razine kondicije, pilates poboljšava snagu cijelog tijela, fleksibilnost, svijest o tijelu i povezanost uma i tijela. Uvođenje reformatorskog pilatesa dodaje dodatnu dimenziju vježbanju, intenzivirajući vježbanje i produbljujući angažman mišića.

Ja sam svakako odlučila nastaviti ići na pilates, a sada kada znam pravilno izvoditi vježbe, ubaciti ću ponekad i vježbanje kod kuće u svoju rutinu. Vjerujem da redovitim odlaskom u studio mogu znatno poboljšati svoje zdravstveno stanje i način na koji se osjećam, ali i smanjiti bolove koje imam. Tko god želi krenuti s vježbanjem pilatesa, obavezno bih preporučila da krenu u pilates studio i odrade makar mjesec dana pod stručnim vodstvom. Nakon toga ćete sigurnije moći izvoditi vježbe kod kuće, no vrlo je vjerojatno da ćete nastaviti ići na treninge. 

Moglo bi vas zanimati i: Jutro smo počeli uz pilates vježbe za razbuđivanje

Tekst: Tina Sarajlić

Foto: Tina Sarajlić

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!