Isprobajte energetsko čišćenje doma po tradicionalnim ceremonijama

by Anđela Sabranović

Znate li što uopće podrazumijeva energetsko čišćenje doma i zašto je potrebno? Odgovori stižu u nastavku.

Čist i mirisan dom sigurno će prizvati pozitivnu energiju, lijep osjećaj, ugodnu atmosferu i dobre goste. I dok god nismo robovi čistoće ili s druge strane možemo zažmiriti ponekad na prljavo suđe, bez daljnjega, sigurno će se svi složiti s tvrdnjom s početka teksta. No, jeste li se zapitali, podrazumijeva li čišćenje doma isključivo uklanjanje prašine i prljavštine? I zašto se ponekad osjećamo ugodno u prostoru bez obzira što nije sve savršeno pospremljeno, dok se u nekim prostorima osjećamo loše, depresivno i iscrpljeno bez obzira na savršen red. Ponekad je naprosto zrak „težak“ i ustajao ili osjećamo težinu, napetost i nervozu.

Česte svađe u kući, loše zračenje biljaka, natrpavanje prostora nepotrebnim stvarima, neugodni mirisi, neće činiti vaš dom sigurnom i mirnom oazom. Čišćenje upravo tih negativnih energija i emotivnog otpada zarobljenog često u kutovima prostora donosi jednu novu dimenziju čišćenja prostora. Rekli bismo, donosi jedno pametno čišćenje doma. Dok radimo energetsko čišćenje kuće odnosno detoksikaciju doma, često otpuštamo fizičku i emocionalnu prtljagu koja nam više ne služi i stvaramo prostor za prizivanje pozitivne energije i sreće. Dok praznimo toksični otpad, istovremeno omogućujemo povećanje osobne energije.

Kulture diljem svijeta ritualima proljetnog čišćenja pokazuju kako fizička čistoća i energetski pristup čišćenju prostora mogu postojati u neusporedivoj simbiozi.

Ceremonije energetskog čišćenja doma u kulturama

Soji u budizmu na japanskom znači “čišćenje”. To je oblik meditacije gdje se na čišćenje gleda kao na način čišćenja duše, a ne samo pospremanja doma. O tome piše i Shoukei Matsumoto, budistički redovnik u hramu Komyoji u Tokiju, u svojoj knjizi „Redovnički vodič za čistu kuću i um“. On piše o tome kako redovnici u njegovom hramu započinju dan metenjem – ne zato što je hram prljav, već kao simboličan proces za raščišćavanje tame u njihovim srcima. Čišćenje se jako cijeni u japanskom budizmu kao način kultiviranja uma.

Također, u šintoizmu postoji novogodišnja tradicija (prijelaz zimskog perioda u proljetni) poznata kao “Oosouji” koja uključuje dubinsko čišćenje prostora, ali odnosi se i na čistoću uma. Ovo se radi kako bi se pročistilo područje i pozdravili Kami (duhovi) te kako bi se osigurao novi početak Nove godine.

Da sao chu je ceremonija čišćenja kuće po kineskoj tradiciji koja se radi prije lunarne Nove godine jer se vjeruje da uklanja nesreću iz prošle godine, otvarajući put za nadolazeću sreću. Osim čišćenja, ono također uključuje dovršavanje projekata i popravak polomljenih predmeta. Drvena kineska vještina uređenja prostora i življenja u skladu s okruženjem Feng shui, uključuje korištenje posuda sa soli koje se postavljaju u kutove prostorija jer sol apsorbira negativnu energiju, ili se sa zapaljenom kaduljom prolazi u određenom redoslijedu kroz svaku prostoriju.

Kršćanska tradicija proljetnog čišćenja potječe od čišćenja Velikog tjedna kada je bilo uobičajeno temeljito očistiti kuću u pripremi za Uskrs. Današnji moderan pristup čišćenju doma na zapadu možda je najviše popularizirala Marie Kondo koja govori o tome kako možemo promijeniti svoje živote ako znamo pametno očistiti svoje domove, pri čemu ne birate ono što ćete odbaciti, već odabirete zadržati samo one predmete koji vam donose pozitivnu energiju u srcu.

Energetsko čišćenje doma je više od samog čišćenja prljavštine

Da je vašem domu potrebno energetsko čišćenje od negativne energije, možda ćete prepoznati po nekim od sljedećih znakova: nered koji zagušuje, stalna prisutnost neprijatnih mirisa, konstantno svađanje u kući, loše spavanje s nesanicom i noćnim morama, novac koji stalno odlazi i konstantan financijski deficit bez obzira na stabilan priljev prihoda, borba s negativnim mislima, depresijom ili osjećajem umora, pogrešno razumijevanje i stalni problemi u komunikaciji s ukućanima i slično.

Navodimo neke od koraka koje možete poduzeti kako biste energetski pročistili svoj dom. Kao i u svakoj ceremoniji, prvo je bitna namjera.

Postavljanje namjere da čistite prostor od negativne ustajale energije, pažljivo posvećujući tome svoje vrijeme je bitnije nego pomahnitalo ili površno čišćenje površina. Uvijek se možete poslužiti s običnom vodom u koju stavite malo soli i par kapi eteričnog ulja od čajevca, kadulje ili limuna. Kutove prostora možete pokaditi sa zapaljenim smudge snopom koji se sastoji od sušenog bilja pelina, lavande, majčine dušice, ružmarina i bosiljka. Mirisi kao što je tamjan ili drvo palo santo smatraju se svetim ceremonijalnim mirisima s istom smjerom.

Zvuk zvona ili tibetanskih zdjela općenito podižu vibraciju na više frekvencije, prirodan izvor svjetla donosi energiju, element vode koja može biti postavljena u prostoru u obliku fontane otklonit će ustajalost energije i potaknuti protočnost. Ne zaboravite da i obično i redovito provjetravanje prostorije ima jednako moćan učinak. Vatra u obliku plamena svijeće će donijeti ugodnu mirnu atmosfere.

Moglo bi vas zanimati i: Proljetno čišćenje uma: Tehnike za postizanje unutarnjeg mira

Tekst: Petra Šafranko

Foto: Pexels, Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!